Пиенето от пластмасови бутилки може да повиши кръвното налягане заради микропластмасата, която навлиза в кръвта, съобщи в. „Дейли мейл“, позовавайки се на австрийски учени.
Микропластмаса е открита и в течности в стъклени бутилки според други изследвания. Експертите казват, че свързаното с това по-високо кръвно налягане може да доведе до повишен риск от сърдечни заболявания.
Новото изследване установи, че кръвното налягане спада, след като участниците спрат приема на течности, включително вода, от пластмасови и стъклени бутилки, и пият само чешмяна вода две седмици.
„След задълбочено проучване заключихме, че напитките, опаковани в пластмасови бутилки, трябва да се избягват“, казват изследователи от катедрата по медицина в Дунавския частен университет в Австрия. „Наблюдавахме забележителни тенденции. Резултатите от проучването предполагат за първи път, че намаляването на употребата на пластмаса може потенциално да понижи кръвното налягане, вероятно поради намаления обем на пластмасови частици в кръвния поток. Промените, които наблюдавахме в кръвното налягане, предполагат, че намаляването на приема на пластмасови частици може да намали сърдечносъдовия риск.“
Изследвания показват, че микропластмасата – микроскопични фрагменти, които са резултат от разграждане на пластмаса, предизвикано от ултравиолетовите лъчи или от удряне на бутилка, е повсеместна.
Микропластмаса е открита в слюнката, сърдечната тъкан, черния дроб, бъбреците и плацентата. Няколко изследвания установиха високи концентрации във вода в пластмасови бутилки.
За новото изследване, публикувано в списанието Microplastics, учените са накарали осем мъже и жени да пият чешмяна вода, като са ги предупредили да се въздържат от напитки, съхранявани в пластмасови или стъклени бутилки. Направени са няколко измервания на кръвното налягане в началото и по време на проучването. Резултатите показват след две седмици статистически значим спад на диастоличното кръвно налягане – налягането в артериите, когато сърцето почива между ударите. Източник: БТА