ПИЛОТЕН ПРОЕКТ! Учени от БАН и МБАЛ – Благоевград разработват дигитална платформа за предсказване на епидемични вълни от инфекциозни заболявания

Учени от БАН обединяват интелектуалния си потенциал с лекари и община Благоевград за разработване на дигитална платформа за предсказване на епидемични вълни от инфекциозни заболявания. Идеята е да бъде изработен математически модел-матрица, базиран на обективни данни, който да прогнозира евентуален епидемиологичен взрив с цел защита на населението чрез прилагане на адекватни медицински мерки. Областната болница в Пиринско ще стане пилотна за прилагане на дигиталната платформа, която предстои да бъде изготвена по проект с европейско финансиране.

Това обсъдиха на среща с ръководството на МБАЛ – Благоевград проф. д-р Радка Аргирова, проф. Огнян Кунчев, проф. Кирил Алексиев и асистент Георги Симеонов от БАН. Учените бяха приети от директора на болницата д-р Димитър Димитров, заместниците му Янко Кочев и Нина Чимева, както и шефката на БД на „МБАЛ – Благоевград” АД Магдалена Сименова.

Проф. Огнян Кунчев, който по време на ковидната пандемия изготвяше регулярно математически анализи за разпространение на вируса, представи същността на научната разработка. В разговора се включи по телефона инфекционистът д-р Трифон Вълков, който от линейката в София представи накратко доводите си защо проектът трябва да стартира в Благоевград.

„Защото тук има 3 гранични зони, голямо движение на хора, Благоевградска област е с ниско имунизационно покритие, т.е. потенциалният риск за разпространение на вируси е висок“, заяви инфекционистът, който е роден в Гоце Делчев.

Болничният директор д-р Димитър Димитров припомни за пламналото преди години огнище на бруцелоза по козите в град Рила, като заразата е била пренесена от Македония. Проф. Радка Аргирова даде пример с пренасяне на заразно заболяване от Гърция, което се е разпространило в Благоевградска област. По това време тя била зам. министър на здравеопазването и имало данни, че заразяването не е било случайно, но не било отчетено като умишлено, за да се избегне международен скандал. Тогава с нейния подпис са отпуснати пари от специален фонд за справяне с инфекцията в Пиринско, за което след това получила „мъмрене“, разказа проф. Аргирова, която е председател на националния експертен борд по вирусология към БЛС. Примерът, който даде вирусолог №1 в България, беше допълнителен довод, че платформата за предсказване на епидимични вълни е важна за националната сигурност на страната. 

„Разговори в тази посока са проведени в Министерство на иновациите и растежа, а другата седмица предстоят такива и с кмета на Благоевград Методи Байкушев”, отбеляза болничният директор д-р Димитър Димитров.

Припомняме, че заедно с д-р Георги Димитров, син на болничния шеф, по време на пандемията лекарите изготвиха интерактивен унифициран справочник за диагностика и лечение на Ковид-19, базиран на най-добрите европейски медицински практики, който бе подкрепен от БЛС. Д-р Димитров младши, който работи като хирург онколог в ИСУЛ, добави, че ако платформата за предсказване на инфекциозни заболявания бъде валидирана, впоследствие моделът може да се надгради и приложи за други болести. Включително и за прогнозиране на онкологични, което ще е от полза за здравната система, която в момента дори не разполага с регистър на болните от рак.

БЕТИНА АПОСТОЛОВА

loading...


Подобни новини

Остави коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *