Пилотният затвор, който иска да прави Главна дирекция изпълнение на наказанията в дупнишкото с. Самораново, среща отпор от институциите.
Както „Струма” писа, проектът предвижда новата сграда да се издигне върху част от площадката, където е съществуващото затворническо общежитие към Бобовдолския затвор. Затворническата база ще е разделена на 2 зони. Едната ще е с повишено ниво на наблюдение и охрана и ще е оградена с 6-метрова масивна стоманобетонна стена, плюс метална ограда, разположена на 5 метра от стената. Втората, по-лека зона, ще е само с метална ограда и ще се контролира от отделно КПП.
Към затвора инвеститорът предвижда да изгради училище, библиотека, многофункционална сграда, производствени работилници, параклис, учебен център с хотелска част и сграда за социални дейности.
Инвеститорът обаче получи отказ от ВиК – Дупница за осигуряване на мястото с питейна вода – според водното дружество нужните количества не могат да бъдат осигурени от водопреносната мрежа на с. Самораново и засега вариантът е буферен резервоар, който да бъде вкопан в района. Водата за противопожарни нужди пък ще се доставя от стар басейн.
Проблем са и отпадъчните води, защото площадковата канализация не е ползвана от 20 г. и предстои обстойното й обследване. Най-непреодолим обаче се явява проблемът с терена. Според Басейнова дирекция Западнобеломорски район /БДЗБР/ българското законодателство забранява застрояването му, защото той е прекалено близо до река Отовица и попада в местата със значителен потенциален риск от наводнения. В такива терени законът забранява строителството на стопански и жилищни постройки, към които спада и бъдещият затвор.
По неофициални данни събарянето на старите военни сгради в огромния терен от 115 дка и строежът на затвора с всичките му екстри ще струва около 40 млн. лева, осигурени по линия на Норвежкия финансов механизъм. Изграждането му ще продължи около пет години.
Сега в затворническото общежитие в Самораново изтърпяват присъда около 100 лишени от свобода с по-лек режим. Преди години, когато първите затворници бяха настанени, селото се вдигна против и събра обемиста подписка. Държавата обаче не ги чу. Не е ясно как ще реагират сега саморановци на новата селска придобивка.
ВАНЯ СИМЕОНОВА