Пиринските депутати А. Вранчев и И. Зайденов събират подписка срещу премахване на „френската безработица“, само в Рибново за 2 дни се подписаха 1000 души

За 2 дни само в гърменското село Рибново 1000 души се подписаха срещу законопроекта за промени в Кодекса за социално осигуряване, който преди седмица мина на първо четене в парламента. Промените предвиждат еднакъв ред за определяне на размера на обезщетението за безработица за осигуряващите се само в България и за тези, които се осигуряват и в България, и в държава, член на Европейския съюз, и вече доби популярност като „френската безработица“.

В селото списъци бяха поставени както в магазини и заведения, така и в кметството, обясни селският управник Мустафа Ликов.

„Нека да спрем глупавите закони, измисляни от тези, които никога не са ходили по полета, ниви и по чужди държави. Нека свалят костюмчетата си и дойдат в 4 сутринта да берат тютюн, да нижат, да ядете с пъкаливи ръце, да отидат да поработят на полетата на Испания и Франция по 12 часа на ден, да се влачат по земята и да се катерят по черешите. Подписвайте се, заедно можем да покажем, че трябва да се съобразяват с хората и първо да ни питат“, нахъсват се един друг по форумите жителите на общината.

Проучване показа, че подписката е инициирана от бившите депутати от ДПС – Благоевград, в момента независими народни избраници Ахмед Вранчев и Ибраим Зайденов. При това тя е пусната в цяла България. Интересът на благоевградските депутати е личен, защото законопроектът засяга най-много хората от Благоевградска област. До момента „френската“ схема, която не е незаконна, им позволяваше да работят по 4-5 дни в някоя западноевропейска страна и като се приберат в България, да вземат по около 2000 лв. месечно като безработни, докато тези, които са работили само в България, получават по 500 лв.

Според депутатите от ДПС предлаганите промени засягат близо 57 000 души, повечето от които са от общини като Гоце Делчев, Якоруда, Сатовча, Гърмен, Хаджидимово и Разлог. Докато Вранчев и Зайденов събират подписите у нас, Илхан Кючук повдигна темата пред ЕК, защото е открил несъответствие с европейския регламент, съгласно който размерът на паричното обезщетение за безработица се изчислява на база доходите от последната месторабота, а предлаганите промени за България са обезщетението да е въз основа на доходите за последните 24 месеца.

ВАНЯ СИМЕОНОВА

loading...


Подобни новини

2 Коментара

  1. ИЗМАМА

    99% са фалшиви и точат НОИ,ако имат по една година работа в чужбина ок ,но те имат по 1 месец

    Отговори

Остави коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *