Пиринско получава 15 млн. лв. за реконструкция и обновяване на образователната инфраструктура, в Благоевград ще се строят две нови детски градини за 7.5 млн. лв.

Финансиране в размер на 14 627 871 лв. се отпуска за област Благоевград по Програмата за изграждане, пристрояване, надстрояване и реконструкция на детски ясли, детски градини и училища за 2024-2027 г. Това стана ясно, след като от МОН обявиха класираните проекти и предстоящите дейности по обособените два модула.

По модул 1 се отпускат общо 7.5 млн. лв. за изграждането на две нови детски градини в Благоевград. Едната, на стойност 4.5 млн., е с 3 градински и 2 яслени групи и ще е в кв. „Бялата висота“, местност Мандаджи баир. Другата – с 2 градински и 1 яслена група, ще е в IV микрорайон на Благоевград“, за нея се отпускат 3 млн. лв.

По същия модул ще се изгражда пристройка за разширение на ДГ „Мечо Пух“ в Добринище, община Банско, и обновяване на дворно пространство на стойност 1 152 109 лв. – безвъзмезно финансиране по програмата.

Що се касае до училищата, одобрени са два проекта – на 1-во ОУ в Сандански, където за 2 976 000 лв. ще се изгражда пристойка към сградата, и на Профилираната гимназия „Яне Сандански” в курортния град на стойност 2 999 800 лева.

В цялата страна предстои изграждане на 33 нови сгради на училища и детски градини. Други 57 пък ще бъдат реконструирани и обновени, съобщи министърът на образованието и науката проф. Галин Цоков по време на отчета на работата на правителството за последните 9 месеца. По думите му благодарение на инвестициите в нова материална база 24 000 ученици ще преминат на едносменен режим. За реализирането правителството осигури 240 млн. лв., като целта е да бъде намален недостигът на места в детските ясли и да се осигури здравословна физическа среда за осъществяване на отглеждане, възпитание и обучение на деца от тримесечна до тригодишна възраст. С преодоляване на недостига на места ще се осигури и достъп на всички деца до предучилищно образование от 4-годишна възраст с цел да се осигури възможност всички деца да получават предучилищното си образование в общински и държавни образователни институции и в по-голяма близост до местоживеенето им.

Темата за преминаването към едносменен режим /полудневна организация на учебния процес/ бе заложена като приоритетна още по времето на Красимир Вълчев като министър на образованието. И макар че сроковете бяха нееднократно променяни, и към момента няма фиксиран такъв, то редица училища предприеха действия. Така например с началото на тази учебна година в Първо ОУ „Св.св. Кирил и Методий” – Гоце Делчев бе открита нова сграда и учениците минаха на едносменен режим. В момента се изгражда нов корпус от 8 стаи в 7-мо СУ „Кузман Шапкарев”. Очаква се строителните дейности да приключат до края на настоящата календарна година и през учебната 2024/25 г. от най-голямото средно училище в областта също да минат към полудневна организация.

Само сутрин вече учат и учениците на Професионалната гимназия по икономика и Професионална гимназия по строителство, архитектура и геодезия.

От Националната хуманитарна гимназия отдавна щяха да са минали на едносменен режим, ако от Общината по времето на Атанас Камбитов не бяха направили всичко възможно, за да осуетят това. Припомняме, че възпитаникът на НХГ инж. Антон Стефов, който е собственик на една от най-успешните компании в света за бронирни автомобили, изрази желание да дари безвъзмездно средства за построяването на нова, допълнителна сграда. След дълго умуване бе взето решение въпросният корпус да е в двора на бившия Междуучилищен център, което така и не се случи. За действията на Ат. Камбитов бившият директор на НХГ М. Митов подаде сигнал в прокуратурата, но преписка не бе образувана.

А иначе също по времето на Ат. Камбитов бе нарушена волята на дарителката Славка Проевска. С решение на Общинския съвет имот, завещан на бившата Солунска гимназия, бе продаден, а за „компенсация” училището се сдоби с нов физкултурен салон. Един от вариантите е да се изчака да изтече срокът на гаранцията на новата спортна зала и старият физкултурен салон да се преобразува в класни стаи. Разбира се, това е свързано с изготвяне на проект, преминаване през етапите на съответната процедура и финансиране.

План за действие има и във 2-ро ОУ. Там е изготвен и одобрен проект за цялостна модернизация и реконструкция на сградата. Кандидатстването ще се реализира през Общината, но задължително условие е местната изпълнителна власт да няма задължения.

Опция за преминаване на едносменен режим имат и от СУИЧЕ, като идеята е да бъдат взети стаи от бившето Първо ОУ, където понастоящем се помещава Колежът по туризъм.

Плановете си по въпроса пред репортер на „Струма” не са споделяли от 3-о ОУ. Там преди няколко години предприеха иновация и преградиха три от фоайетата /по едно на етаж/. Така или иначе обособяването на три помещения не решава проблема, още повече че 3-о ОУ е най-голямото основно училище в областта.

На дневен ред е и казусът с Езиковата и Математическата гимназия. Двете големи училища с над 1600 ученици се помещават в една сграда, което чисто организационно затруднява учебния процес. През годините имаше много идеи, обещания… а иначе и предишният кмет Илко Стоянов, и настоящият Методи Байкушев декларираха, че ще строят ново училище.

СТАНИСЛАВА ДАЛЕВА   

loading...


Подобни новини

Остави коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *