Нов затворен комплекс от 9 двуетажни двуфамилни къщи – 9 сгради с по 2 близнака, планира крупен инвеститор в местността Писана черква на гр. Разлог. 18-те къщи за постоянно или ваканционно обитаване ще бъдат вдигнати на площ от 10 998 кв.м, собственост на инвеститора. За терена е предвидена плътност на застрояване 30% и озеленяване 58%.
Макар и семпло описано и без излишни детайли, инвестиционното намерение показва, че това ще е един от най-луксозните комплекси в Разлог. Всяка къща ще е с пълен обем на първо ниво и частичен на второто ниво, за да се използва естествената денивелация на терена. В нея ще има просторна дневна, кухня и трапезария, 2 спални, 2 бани и сауна. Над гаражите ще има допълнителна спалня със собствена баня, достъпна по интериорна стълба от входното антре.
В имота в момента съществува частично застрояване на основи на сгради от предишен проект, които ще бъдат премахнати. Ще се строи на 3 етапа – от по 6 къщи. Изкопните работи ще са на дълбочина 1,50 м и ще се изпълняват ръчно.
Имотът има от миналата година виза за изработване на инвестиционен проект и в момента само разрешително за строеж от страна на главния архитект на Разлог го дели от първа копка.
В поредния проект за застрояване на Разлог любопитен е не толкова очакваният лукс и размахът, с който ще се строи, а инвеститорът. Това е фирма „Три Маунти Вю“ ООД, която е дружество на едно величие от годините на соца, племенника на Тодор Живков – Огнян Станев Бозаров. Във фирмата той е заедно с една от дъщерите си – Анна Бозарова, и Иван Костов Симеонов. Тримата държат по 33,33% от уставния фирмен капитал в размер на 6000 лв.
Бивш шпионин от управление „Научно-техническо разузнаване” към Първо главно управление на ДС, Огнян Станев Бозаров е съдружникът в България наруския депутат Генадий Гудков, който беше лишен от мандата си заради бизнес в България, несъвместим със статута на депутат. Двамата имат имоти по Черноморието.
Кариерата на Бозаров е свързана с фирмата ИНКО. През 1983 г. тогавашният премиер Гриша Филипов издава секретно нареждане на дружеството да „създава неявни фирми” в западни държави. Целта е да се „крадат” технологии и да се заобикаля тогавашното ембарго за износ на хайтек към соцблока.
Звездата на Бозаров обаче изгрява с участието му в митичния проект НЕВА, в който се инвестират от България и Русия общо над 600 000 000 тогавашни долара – сегашни поне 6 милиарда. Те се превъртат през различни западни държави и фирми, както и през една виенска банка, кредитирала завода за дискове ДЗУ в Стара Загора. На официалния сайт на Комисията по досиетата има обстойна статия за НЕВА.
Стартът на проекта е през 1987 г., когато по волята на Горбачов и българското Политбюро България започва да строи край град Кострома завод за харддискове с крадени технологии. Операцията се ръководи от Огнян Дойнов. След като в начинанието са излети стотици милиони долари, заводът става факт през 1994 г., но е абсолютно остарял, ненужен и никога не заработва.
Освен с паметника на остаряла технология в Кострома операцията „Нева” ще се запомни и с изчезването на десетки милиони долари от сметките на задграничните български фирми.
През 1990 г. Огнян Бозаров е хванат от американците и заедно с Асен Койнов е обвинен за износ на ембаргово оборудване. Тогава България заплаща 17 000 долара на адвокатската кантора „Уиндълс и сие”, за да уреди скандала.
Според бившия член на НКС на СДС Иван Ценов оправдателната присъда на двамата е резултат от сделка с ЦРУ: България „купува” свободата на племенника на Живков, като информира американците кои са хората и фирмите, работили по ембарговата продукция.
След завръщането от САЩ Бозаров развива бизнес във Виена. Двете му дъщери Анна и Лидия са австрийски гражданки, но бизнес интересите им са насочени и към България. Те са собственички на „A и Л Инвестмънтс”, която се занимава със строителство, хотелиерство, ресторантьорство, туризъм, туроператорски сделки и външнотърговски сделки и услуги.
Семейството е инвеститор на луксозния курортен комплекс „Емералд ризорт” край Равда, в който има и руски капитали.
Апартаментите са продадени в хода на строителството на богати руснаци, сред които и звездите Филип Киркоров (14 апартамента) и Лолита Милявская. „Емералд Бийч Ризорт” е открит тържествено през юни 2008 г., а малко по-късно в националната руска телевизия Киркоров и Лолита заплашват със съд Бозаров за това, че плащат по 7000 евро за поддръжка на имотите им, отделно събират по 10 евро на ден за интернет, а в спалните им вони на канализация, до тях пък се строи свинарник.
ВАНЯ СИМЕОНОВА