Повечето отпуснати кредити на физически лица се оказват за малки суми. Можем ли да ги използваме безопасно?

Според анализ на Асоциацията за защита на потребителите, цитиран в регистрите на БНБ, към тази година цели 53,9% от отпуснатите на физически лица кредити в страната са за суми под 1000 лева. Така при малките кредити се наблюдава ръст от повече от 10% за последните 5 години. На какво се дължи все по-голямата им популярност и има ли повод за притеснение у потребителите?

Широката достъпност на бързите кредити със сигурност е сред факторите за все по-честата им употреба. Тъй като са предназначени основно за спешно финансиране на непредвидени разходи, те прилагат опростени процедури по кандидатстване иотправят към клиентите си минимални изисквания за одобрение. Ако се използват с внимание и по предназначение, тези заеми като всеки друг инструмент могат да бъдат полезни, без да ни създадат главоболия.Заплашително нарастващия дял на необслужваните кредити обаче сочи, че твърде често към тях прибягват и потребители без необходимото разбиране за това как те функционират.

Къде се крият опасностите и как да се предпазим

Ако обмисляте възможността да изтеглите бърз заем, постарайте се да вземете добре информирано и обмислено решение. Основните опасности да си навлечете главоболия се крият в лошото планиране на изплащането, избора на неподходящи параметри на кредита или използването му не по предназначение. Ето и някои от най-често допусканите грешки и как можем да ги избегнем:

loading...


  • Теглим кредит, без да сме информирани как работи – Колкото и неприятно да звучи, винаги е важно да си направите труда да изчетете подробно условията, преди да подпишете каквото и да е. Освен основните параметри по кредита, трябва предварително да се информирате и какво се случва при закъснение, какви разходи освен лихвата се очаква да покриете, ще можете ли да удължите срока при нужда и на каква цена. Помислете какво би се случило при различни възможни сценарии и ако установите че нямате отговор на всички възникнали въпроси, не се колебайте да ги зададете.
  • Теглим кредит просто защото можем – За съжаление все по-често такива заеми се използват не само при нужда, а и за покупки и придобивки, от които нямаме реална потребност. Не трябва да се забравя, че те са сред най-скъпите възможни форми на кредитиране, което ги прави крайно неподходящи за безразборна употреба. Ако си позволявате да посягате към тях и за текущо потребление, рано или късно моментът на изплащане ще съвпадне със наистина неотложни разходи и ще ви подхлъзне към прекалената задлъжнялост.
  • Теглим, без ясен план как ще връщаме – Не случайно и самите небанкови кредитни институции често съветват да теглим, само ако сме сигурни че ще можем да върнем задължението си. Една от най-лошите идеи, които обаче са честа практика, е да решим че можем да погасим заема си с нов, дори ако не сме получили приход навреме. Така се излагаме на огромен риск от затъване дълбоко в т.нар. „кредитна спирала“, от която е почти непосилно да се излезе. Ако няма как да върнете кредит, а все пак имате нужда от средства, може да се окаже добра идея да потърсите безлихвен такъв от близки или приятели. Ако пък вече сте натрупали значителни задължения, съществуват много възможности на пазара за тяхното обединяване или рефинансиране при по-добри условия.
  • Теглим кредит, без да проучим пазара – Когато ситуацията опре до търсене на бързо финансиране, често хората се ориентират към първия бранд, който им е познат. Винаги обаче си струва да се отделят няколко минути за сравнение на различните оферти на пазара. Прочетете отзиви от клиентите на поне няколко фирми, съпоставете лихвите и останалите разходи. В днешно време такава проверка може да се случи само с няколко клика онлайн, и докато няма да ви забави, със сигурност ще ви спести бъдещи изненади.
  • Не започваме да спестяваме, след като изплатим задължението си –Еднократното теглене на бърз кредит може да се наложи на всеки. Ако обаче редовно използвате тази услуга, може би е време да се замислите как управлявате средствата си. Експертите препоръчват всеки да си осигури поне минимални спестявания, с които да посреща непредвидени събития. Ясно е, че няма как това да се случи изведнъж, но добра идея би било за начало да опитате да спестите минимум от една заплата. Така ще бъдете много по-спокойни и ще можете да избегнете лихвите и оскъпяването, щом първия непредвиден разход се появи. В противен случай, вместо да планирате сами финансите си, винаги ще сте подвластни на промените в обстоятелствата.

Подобни новини

Остави коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *