Изследване показва какво крият повечето от нас. Ще се изненадате от това колко всъщност си приличаме.
Кенжи Йошино от NYU School of Law, съавтор на труда „Разкриването на таланта – нов модел за вписване в общността“, провежда интересен експеримент. Той задава следния въпрос на хората: „Какво криете?“. Оказва се, че повечето хора прикриват едно и също – своите „слабости“, това, което ги разграничава от мнозинството. Всичко, което ги прави „различни“. Тази двойнственост обаче се отразява зле на индивида. 60-73% от анкетираните признават, че прикриването влияе пагубно на тяхното самочувствие и самооценка.
От проучването става ясно и още нещо: колкото по-голямо е различието на индивида от общото цяло, толкова по-усърдно прикрива той това различие. 83% от хората с различна сексуална ориентация се прикриват (и тук не става дума само за сексуалността); 79% от цветнокожите – също. Тази тенденция се наблюдава и при 66% от жените. Цели 45%, т.е. почти половината!, от хетеросексуалните бели мъже, които са всъщност най-привилегированата група в обществото, също се прикриват.
Всъщност проблемът, според Йошино, идва от света на бизнеса.
Компаниите твърдят, че търсят хора с уникални индивидуални характеристики, но всъщност търсят такива, които да се впишат в общото. Така човек се налага да моделира своята идентичност, за да пасне с останалите. И цитира един много показателен пример в историята. Американският президент Рузвелт настоявал преди всяка среща да е седнал зад масата. Така искал да изтласка на заден план факта, че е в инвалиден стол (през 1921 г. е повален от полиомиелит, в следствие на което се парализира от кръста надолу). Не искал хората да виждат това – щяло да засили усещането, че е различен от тях.
Осъзнаването, че това прикриване води до проблеми със самооценката на хората трябва да бъде в основата на новата политика на компаниите, настоява Йошино. Това, че всички крием важни неща за себе си с една-единствена цел – да се впишем в общността, трябва да доведе до по-голяма толерантност и до по-голямо разбиране, заключава изследователят.