МВР е имало вътрешна информация, че Васил Божков ще се върне в България два дни преди пристигането му на 25 август.
Това обяви днес подалият оставка главен секретар на МВР Петър Тодоров пред БНР. Завръщането на Божков, който беше обявен за издирване преди 3 години и се укри в Дубай, където пък властите отказаха да го екстрадират, предизвика спорове за това дали пристигането му е доброволно, или все пак е бил екстрадиран.
„Ние имахме по вътрешна линия информация два дни преди това, че това пътуване ще се осъществи“, поясни днес Тодоров.
Първоначално МВР и прокуратурата не казаха, че са знаели предварително за полета на Божков до София, а самият той обяви в аванс пристигането си и беше задържан на летището. След това прокуратурата съобщиха, че има писмо от бюрото на Интерпол в Обединените арабски емирства, което е уведомило българското бюро за взето решение за екстрадиране на Божков заради обвинението за пране на пари. В писмото се пояснява, че това ще стане в петък – 25 август, с директен полет от Дубай до България. „Любезно ви молим да посрещнете субекта при влизането му в страната ви и да ни уведомите„ завършва писмото (виж документите тук).
Въпреки че това писмо е изпратено още на 23 август, то е пристигнало в българското бюро на 28 август. Към него обаче няма прикачен съдебен акт, който да удостоверява решение за екстрадиране на Божков.
„Екстрадицията се прави на база на съдебен акт, но такъв ние нямаме от ОАЕ. Имаме само мейл, но не и съдебен акт. Изискано е, ако има такъв, да ни бъде изпратен“, поясни Тодоров.
Божков и защитата му пък настояват, че той не е екстрадиран, а властите в ОАЕ са му разрешили да се върне, след като той е изразил изрично такова желание.
Партиен лидер настоял за оставката на главния секретар
Петър Тодоров заяви днес, че вътрешният министър Калин Стоянов е поискал оставката му, след като се срещнал с партиен лидер от управляващата коалиция. Сагата около смяната на главния секретар започна преди две седмици, когато премиерът Николай Денков обяви, че МВР-шефът не може да работи с Тодоров и ще поиска той да бъде освободен. След това министър Стоянов изброи 4 причини да иска смяната на Тодоров и каза, че му няма доверие, но президентът отказа вчера да подпише указа за освобождаването му. Часове по-късно пък главният секретар сам подаде оставка.
В тази връзка днес Тодоров обясни, че първоначално комуникацията му с Калин Стоянов била съвсем нормална, особено в последните две години, когато министърът беше директор на ГДБОП. След като станало ясно, че ще бъде назначен за министър, Тодоров попитал Стоянов дали ще продължат да работят заедно и получил утвърдителен отговор, тъй като министърът искал да ползва опита му. Главният секретар пък поставил две условия, които Стоянов приел – да не бъде въвличан в чистки и политически схеми.
„Буквално 3-4 дни след този разговор, когато вече беше встъпил в длъжност и след посещение на един партиен лидер в кабинета на министъра, бях извикан няколко часа по-късно и гледайки надолу в земята, зачервен целият, ме попита няма ли да си подам оставката, тъй като имало напрежение около длъжността ми“, разказа днес Тодоров. Той попитал какво е това напрежение, но не получил конкретен отговор и казал, че ще си подаде оставката, когато бъде извървяна процедурата, а междувременно бил изолиран от цялото ръководство на МВР.
На въпрос кой е политическият лидер, който се е срещнал с министъра, главният секретар в оставка каза, че бил депутат от управляващата партия, като намекна връзка с огласения от депутата Радостин Василев запис от Националния съвет на „Продължаваме промяната“, в който лидерите на партията Кирил Петков и Асен Василев говорят за смяна на ръководителите на служби и бяха изброени шефовете на ДАНС, ДАР, ДАТО, НСО и главния секретар на МВР.
„Има ясен запис, от който е видно, че ще направим нашите избори с нашето МВР. Явно с претенцията ми да не участвам в уволнения по политически причини, не се вписвам в схемата от този запис“, каза днес Тодоров.