Подземни паркинги и пешеходно свързване на площад „Македония” с кв. „Вароша“ – част от грандиозните проекти на екипа „Байкушев” в програмата за стратегическо развитие и обновление на Благоевград

Изграждане на нова сграда на средно училище, две детски градини, четири паркинга, три от които подземни, разкриване на 15 нови социални услуги и пешеходно свързване на площад „Македония“ с кв. „Вароша“ и пространството около Младежкия дом и Регионалния музей са част от грандиозните проекти в програмата за стратегическо развитие на публичната инфраструктура на Благоевград на екипа на кмета Методи Байкушев. Той представи идеите си за обновление на областния център на Пиринско на публично объждане завчера и обяви, че е отворен за предложения от граждани и организации.

Градоначалникът откри презентацията си, като отбеляза,  че стартира период, през който можем да постигнем много за града и общината, тъй като източниците на финансиране са много: европейските  програми „Развитие на регионите“ и „Околна среда“, капиталовата програма по Закона за държавния бюджет от 50 млн. лв., капиталовата програма на Община Благоевград със заложени около 2,9 млн. лв., от които за публична структура отиват около 1,5 млн. лв., програмите  „Интеррег Гърция – България  2021- 2027“,  по която Община Благоевград кандидатства с 5 проекта, два от които свързани с публичната инфраструктура, и „Интеррег България – Македония 2021- 2027” с проектна концепция, подадена още миналата година, която е одобрена за обновяване на обсерваторията, Националният план за възстановяване и устойчивост, финансовият механизъм на европейското икономическо пространство, т. нар. Норвежко финансиране, и друго финансиране от държавния бюджет с постановление на МС и по програми на различните министерства.

„Ако погледнем как нашите възрожденци са започнали да изграждат България, първо са тръгнали от образованието (разбира се, църквите и покрай тях училищата). Затова и ние започваме от образованието и предстоящото изграждане на 2 детски градини по програма на МОН. Едната е в кв. „Бялата висота“, до Девето училище, с три градински и 2 яслени групи и втората, по-малка, с две градински и 1 яслена групи ще е в кв. „Освобождение“, над ЮЗУ“, каза кметът Байкушев. Той информира, че към момента общината изпълнява няколко проекта за обновяване на училище, най-прясно е одобрението за обновяване, модернизация и пристрояване на сградата на Второ основно училище, в Седмо училище ще се изгради пристройка и спортна площадка, в Четвърто училище е заложен основен ремонт на сградата и нова спортна площадка, в Осмо училище предстои изграждането на голям физкултурен  салон, в НХГ ще се направят нови спортни площадки.  В момента по проект за енергийна ефективност се обновява сградата на МУЦ-а , а скоро там ще започне да се строи и нова сграда, предназначена за младежки център, който ще се използва и от Центъра за личностно и творческо развитие на децата, който развива изключително мащабна дейност и има нужда от допълнителни пространства.

По програма „Развитие на регионите“ общината планира да кандидатства за изграждане на нова училищна сграда в двора на Девето училище, който е един от най-големите, както и за обновяване на съществуващата сграда на Девето и на цялото дворно пространство.

Екипът Байкушев е амбициран да оживи максимално дворовете на общинските училища. За визуализация на мащаба на пространствата градоначалникът сравни площта на градската градина, разположена върху 16 дка, и тази на дворовете, общо 210 дка. Идеята е те да станат притегателни центрове за общността в квартала и в извънучебно време те да се оживяват.

„Състоянието им в момента е много лошо, по различни проекти като кръпки тук-там се направиха спортни площадки, част от които вече са в лошо състояние. Имаме желание да направим голям проект, с който да превърнем тези пространства в приятни за спорт на учениците, както и в парково пространство за хората , живеещи наблизо, и подобно нещо вече е направено в Холандия“, каза кметът Байкушев и отбеляза, че реализацията не е безумно скъпа и е в рамките на бюджетите, с които общините разполагат.

Още 19 социални услуги предстои да се разкрият в община Благоевград и те са заложени в Националната карта за социалните услуги, която предстои да бъде одобрена. По програма „Развитие на регионите“ ще се кандидатства за изграждане на Център за резидентна грижа за лица в нетрудоспособна възраст без увреждания в жк „Струмско“ в пространството между ул. „Юри Гагарин“ и ул. „Битоля“. Ремонтът на ул. „Юри Гагарин”, която е в много тежко състояние, е предвиден с част от 50-те милиона от държавния бюджет.  Идеята е там да се изградят нови общински жилища в модерни сгради и да се вместят 2 от социалните услуги, да се изгради подземен паркинг с парково пространство над него за жителите на квартала.

В плановете на общината са още изграждане на Център за кризисно настаняване в нова сграда или чрез реконструкция на съществуваща, Център за резидентна грижа за пълнолетни лица с трайни увреждания с потребност от постоянна медицинска грижа и на Общностен център за уязвими групи в сградата до минералната баня, където в момента се помещава частна рехабилитационна услуга.

„17 са одобрените за саниране жилищни сгради в Благоевград по Националния план за възстановяване и устойчивост със 100% безвъзмездна финансова помощ, а в етап 2 са кандидатствали още 11 жилищни сгради.

За уличната мрежа, ВиК и осветлението добра работа са свършили досегашните управленски екипи, като са изготвили проекти за обновяване на 35 улици, чието цялостно обновление ще се осъществи в рамките на следващите 2 години със средства от държавата”, съобщи кметът Байкушев и напомни, че началото на ремонта на първите 5 в карето от Джамията до площад „Македония” плюс ул. „А. Костенцев“, от градинката при банята до градската градина, е планирано да започне около 15 април.

Проектирането на още 33 улици е заложено в капиталовата програма, основно в кварталите и селата Изгрев, Рилци, Падеж, Българчево, Зелен дол, Церово, за да има готовност при възможност за финансиране те да се предложат догодина. В капиталовата програма за тази година са предвидени 1 112 000 лв. за отчуждаване на различни части на улици, за да може да се направи проектирането.

Градоначалникът отбеляза, че при обиколките си по селата се натъква на къщи, до които е почти невъзможно изграждането на пътна инфраструктура заради труднодостъпен терен или отдалеченост, което изключително оскъпява подобно начинание, и по тези причини той не поема ангажименти за инвестиции.

Част от осветлението в общината бе подменено в по-предишния мандат и сега благодарение на Плана за възстановяване и устойчивост има възможност на 2 етапа да се обнови останалата част от осветлението. Общината вече е одобрена за 1 етап по проект, направен през 2019 г., и той обхваща кварталите „Струмско”, „Еленово“, „Орлова чука“, „Ален мак“, „Грамада“,  бул. „В. Левски“ и бул. „Яворов“, както и селата Бело поле, Еленово, Изгрев, Рилци, Селище и Церово. Съществуващото осветление ще се подмени с ново, енергийноефективно и по-силно.

По етап 2 общината кандидатства с проект за около 1,5 млн. лв. за осветлението на II, III, IV, V, VII микрорайона, централната градска част и селата Бучино и Българчево.

С пари от държавния бюджет предстои да се облагородят междублокови пространства по 15 проекта,  изготвени от предния управленски екип, и те са в жк „Струмско“, булевардите „Левски“, „Дж. Баучер“ и „Св.св. Кирил и Методий“ и ул. „Хр. Татарчев“.

Най-амбициозните проекти на екипа „Байкушев” са свързани с обновяване на пешеходната зона в централната градска част и на зелените пространства.

„Пешеходната ни зона е изключително богатство, но има нужда от нов живот да стане по-привлекателна, така че хората да избират да остават, да се връщат и да се заселват в Благоевград. Разсъждавахме много върху това кои са онези най-важни неща, които можем да направим за публичната инфраструктура, така че да повиши качеството на живот тук. А то е свързано с пешеходната зона и със зелените пространства и паркове“, каза градоначалникът. Той посочи, че пешеходната зона има нужда от подмяна и в тази връзка са коментирали идеи за по-съществена промяна, каквито са обмисляни и през годините. Важен проблем в ЦГЧ е липсата на места за паркиране, няма и места за изграждане на публични паркинги. Затова идята е да се направят 2 подземни паркинга, единият в площада между двете съдебни палати, като идеята е влизането да е през ул. „Хр. Татарчев“, а излизането през ул. „Крали Марко“.

Вторият подземен паркинг, мислен и преди, е под площад „Македония“, който е перфектен за тази цел. Пешеходната зона може да стане значително по-голяма, но по различни причини досега не е направено, въпреки че е имало идеи. Става въпрос за обединение на пространството от площад „Македония“ до Младежкия дом, музея и кв. „Вароша“. Една от основните причини районът около „Вароша“ да не се посещава масово е шумът и замърсяването от движението по ул. „Ал. Стамболийски“. Предложението на екипа „Байкушев” е част от тази улица да се „скрие“ и на мястото й да се направи парк. Това може да се случи заради естествената денивелация на терена и понижаване на ул. „Стамболийски“ в отсечката от „Златното пиле“ до черквата. По този начин достъпът ще стане пешеходен и ще се свърже зоната с подхода към Ловния дом и ще се увеличат почти двойно парковите градини в града. Кметът на Благоевград коментира, че и преди са правени проектни разработки за изграждане на надлез от Моста на влюбените към кв. „Вароша”, които не са се случили до момента. „Това няма да е най-скъпият проект“, категоричен бе кметът Байкушев и определи като най-сложни за реализация подземните паркинги  заради отводняването и преместването на комуникациите. Амбицията на кметския екип е да се обнови и парк Ловен дом, който да се превърне в притегателно място с площадки за спорт, игра и релакс. В момента се изработва концепция за обновяване на зоопарка . В сегашния си вид той не е устойчив и харчи по около 0,5 млн. лв. на година и отново по европрограма общината ще кандидатства за обновяването му с еврофинансиране.

По програма „Развитие на регионите“ се планира обновяване и на парк Бачиново, без да се прекалява обаче с облагородяаването, за да се запази максимално естествената среда. Идеята е да се направи ново мостче при бейзболното игрище и облагороди алеята от същата страна, да се направят тоалетни в парк Бачиново и край алеята, а в уширението след баражите да се направят нови алеи за разходка на естествена основа.

От програмата от 50 млн. лв. от държавния бюджет за Община Благоевград сме предвидили сума за проектиране на многоетажен паркинг при „Кончето“ при спазване на всички изисквания за отстояние. Това е единственото общинско място и не можем да отлагаме още дълго решаването на този проблем, и хората са прави, като казват, че има „синя зона”, но не се създават условия за паркиране.

Няколко сгради от публичната инфраструктура в града  са изключително важни, сред тях е тази на читалището и операта, чийто ремонт е на финала. Предстои обновяване по програма за енергийна ефективност на МРРБ на сградата на Регионалния исторически музей, на която ще се смени дограмата, ще се направи изолация, качествено и ефективно отопление, а по друга линия ще се обяви архитектурен конкурс за оформление на вътрешното пространство. Насочени са средства и за проектиране на реконструкция на сградата на бившия партиен дом, в която се помещават част от АУБ и ЮЗУ, зала „Яворов“ и Регионалната библиотека. Сградата тече отвсякъде, енергийната й ефективност клони към 0 и за жалост проектите на тази сграда не са запазени. Тя е с 26 000 кв.м разгърната застроена площ и за ремонта й ще се кандидаства по някоя от програмите.

Одобрен е проект за енергийна ефективност на сградата на закрития басейн, а по програмата „България- Македония“ предстои ремонт на сградата на обсерваторията, в която наред с основната дейност да може да се провеждат и редица културни събития.

Общината е разработила и два проекта съвместно с други общини, единият е за зоната на Картала, който касае дребномащабната инфраструктура , а вторият е за ДТ „Н. Вапцаров“ – за обновление на сградата.

Общата сума на подготвяните проекти е на стойност между 150 млн. лв. и 200 млн. лв.

Кметът Байкушев изрично подчерта, че парите по всички проекти са целеви и могат да се харчат само за тях и в този смисъл те не решават финансовия проблем, в който се намира общината.

Няколко души от присъстващите на общественото обсъждане взеха думата за коментар и предложения. Георги Бузов изрази личните си съмнения, че набелязаните мерки за изграждане на паркинги няма да решат проблема с паркирането, тъй като по негови данни в града има 90 000 МПС. Той предложи отсечката между моста към пазара и ул. „Дж. Баучер“ да се обособи като паркинг, такъв да се направи и при моста към „Кауфланд“ , както и общинското място зад хотел „Ален мак“ . Бузов предложи още администрацията да използва потенциала на младите хора от университетите в града за идеи за градоустройството,  да се използва минералната вода за отопление на част от детските градини и училища, както и да се проучат подземните водоизточници, за да се компенсира през лятото водния ресурс за питейна вода.

Градоначалникът обясни, че в зоната срещу открития пазар се водят дела от собственици на търговски обекти и районът е по-подходящ за парково пространство, отколкото за паркиране, срещу „Кауфланд“ пространството за паркинг е твърде малко и се обсъжда идея за изграждане на детска градина, въпреки че и  собствениците на „Арена парк“ са с намерение да строят, а дворът на хотел „Ален мак“ е твърде малък за строителство на паркинг. Потенциалът на студенти от двата университета вече се използва, а предложението за отопление с минерална вода си струва да се обмисли. Кметът Байкушев допълни, че идеите за обновление на Благоевград са коментирани няколко пъти на срещи с Камарата на архитектите.

На въпрос за състоянието на сградата, която делят ЕГ и ПМГ, градоначалникът посочи, че това са двете училища с най-висок бюджет в общината, които обитават най-окаяната учебна сграда. Затова е взето решение да се кандидатства за изграждане на ново училище в двора на Девето основно, което да е модерно  и по всички стандарти.

Предложение под училищните дворове да се изградят паркинги бе отклонено от градоначалника като неосъществимо по ЗУТ заради потенциалните опасности за децата, които крие реализацията му.

Владимир Христов изрази сериозни съмнения, че подземни паркинги под площад „Македония“ и между двете съдебни палати ще се реализират, и настоя за облагородяване на района на промишлената зона и да се помисли за прелеза към кв. „Грамада“, за който кметът Байкушев информира, че се работи по изготвяне на проект.

ДИМИТРИНА АСЕНОВА

loading...


Подобни новини

1 Коментар

  1. Вук Надрвен

    Бай Кушев да иде в Бургас и да види как са направили подземен проход под площад “Тройката“!

    Отговори

Остави коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *