Подновено искане на мюфтийството за религиозна сграда  събуди страховете от втора джамия в Гоце Делчев

Подновено искане на Районното мюфтийство в Гоце Делчев за преотреждане на собствен терен за религиозни дейности е на път отново да взриви обществеността. На последната сесия групите в ОбС не успяха да постигнат консенсус как да гласуват, поради което точката бе отложена за следващата сесия, което обаче отприщи подозренията на гоцеделчевци, че скоро в центъра на града им ще се появи „най-голямата джамия“ на Балканите и че по няколко пъти на ден ще се налага да слушат от високоговорители молитви.

Във фейсбук групата „Забелязано в Гоце Делчев“ започна дискусия, в която за часове се включиха десетки жители на общината и по български маниер рационалните предложения бяха удавени в лични нападки и политически инсинуации.

Коментарите се отприщиха след поста на Евгения Влахова:

„В близките дни предстои обсъждане на внесеното предложение от кмета в Общинския съвет на казуса за нова джамия в град Гоце Делчев. Понеже има много недоразумения за предложения проект, като в публикации на различни автори се казва изрично, че това е старият проект от преди години за комплекс от училище за имами, общежитие… и накрая джамия. Понеже същият беше предизвикал големи недоразумения и недоволство, то предлагам целият проект и скиците да бъдат поставени на таблото пред общината, за да може всеки да се запознае с тях“.

„На 60% християнско население в град Гоце Делчев има 4 черкви и една митрополия, а на останалите 35%, които са мюсюлмани, просто така – да попитам, колко се полага?

P.s: Числото не е 100%, защото в Гоце Делчев освен християни и мюсюлмани живеят и други общности“, вкара статистика в коментарите потребителката Зоя, визирайки единствената джамия в кв. „Комсала“.

„Вие някога виждали ли сте тази джамия, която имат, апострофира Kiril Donkov. Имате ли представа дали в това място може да се извърши един религиозен ритуал, като например погребение? Защо не разбирате, че хората имат нужда от тази джамия? Защо не разбирате, че религията не учи на нищо лошо? Разберете, че това не е парад за надмощие, това са просто едни духовни нужди. Храмът ще бъде изграден със средства, които ще се събират от местната мюсюлманска общност. Истинската религия учи хората на добро“.

Според Евгения Влахова обаче „не става въпрос за джамия, а за комплекс от училище за имами, общежитие за тях… И джамия с няколко минарета!!! Това е все едно в средата на града да има православен манастир с големината най-малко на Хаджидимовския!!! Неврокоп е митрополитски град още преди Византийската империя, но няма такъв комплекс в средата!“.

„Ако от джамията не се извисява глас, както християнският храм не притеснява никого, да си направят, но ако ходжата извива сто пъти – не, не сме съгласни“, обясни най-голямото притеснение на християните Катерина Христова.

„Живея в Мюнхен. Тук също има джамии, но са обикновени сгради без минарета. Има си надпис, че е джамия, и се ползва от мюсюлманите. Така няма недоволни и сърдити“, сподели наблюденията си от Западна Европа Djoni Dilinoto.

В последвалите коментари бяха направени предложения за референдум или поне обществено обсъждане на база разсекретения проект на мюфтийството.

Оказа се, че притесненията на гоцеделчевци, подхранвани от неизвестността, са силно преувеличени.

Искането, депозирано от районния мюфтия Осман Кутрев, е за двуетажна сграда за религиозни дейности със застроена площ 350 кв. м и височина до 10 метра. В нея ще има само зала за молитви и погребения, както и сервизни помещения. До сградата ще бъде изграден паркинг, предвидено е и озеленяване. Не се планират минарета и озвучаване, изрично е подчертал Кутрев.

В предложението, внесено от гоцеделчевския кмет Владимир Москов до ОбС за преотреждане на терена за религиозни дейности, пък е включено условието всяка промяна на параметрите на залата да става с решение на ОбС – Гоце Делчев.

„Притесненията на съгражданите ми са неоснователни, защото старият проект с училището за имами отпадна още преди 12 г.”, коментира Вл. Москов горещата тема.

Мюсюлманите наистина имат нужда от тази зала, защото сега са принудени да провеждат молитвите си на тавана в един от моловете. Малката джамия в квартала, която имат, е за 30-40 души.

Няма как обаче да представя за обществено обсъждане проект, защото такъв още няма. Към искането си настоятелството е приложило само графика на идеята как евентуално би изглеждала залата. Проект ще се направи, ако се разреши преотреждането на терена, който е собственост на мюсюлманската общност. След това проектът ще се представи и ако се одобри, едва тогава ще се разреши реализация. Преди да влезе за одобрение на сесия, първо, разбира се, обществеността ще се запознае с него“.

Жителите на общинския център действително са много чувствителни на тема втора джамия. През януари 2013 г. 2000 от тях се събраха на мирен протест, организиран от създаденото специално за това сдружение против изграждането на молитвен храм – джамия. Още докато течеше организацията на протеста, пред сградата на Районното мюфтийство в Гоце Делчев бе намерена свинска глава. Съветниците от ГЕРБ поискаха референдум, но предложението им бе отхвърлено от тогавашния ОбС.

През следващите години темата се позабрави, но преди няколко седмици в ежегодния доклад за свободата на религията в международен мащаб, в частта за България община Гоце Делчев бе посочена като пример за религиозно нетолерантна община, тъй като без всякакви мотиви отхвърляла исканията на мюфтийството  за изграждане на нов религиозен обект.

ВАНЯ СИМЕОНОВА

loading...


Подобни новини

4 Коментара

  1. Мимюн

    Кой иска да му вие оджата …ееее там в Турция въобще не спират . Или да траят като другите религии ОК …ама да вият – в никакъв случай това да не им е мюсулманска държава …

    Отговори
  2. Карабас

    В Лондон има над 800 джамии и не пречат на никого. Нали уж сме пример за толерантност и междурелигиозно разбирателство на балканите

    Отговори
  3. Карабас

    В Лондон има над 800 джамии и не пречат на никого. Нали уж сме пример за толерантност и междурелигиозно разбирателство на балканите.

    Отговори

Остави коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *