Подозрителен бум на нощувки отчитат 52-те къщи за гости в община Гърмен, 3 са на ексдепутата Д. Гамишев

За последния месец в община Гърмен значително се е увеличил броят на регистрираните нощувки в къщите за гости. Според общинския кмет Минка Капитанова много вероятно е усиленото плащане на туристическия данък от страна на дребните хотелиери, който се изчислява на база заето легло,  да има пряка връзка със започнатите от прокуратурата проверки на всичките 746 регистрирани в страната къщи за гости през периода 2007-2013 г. От тях 145 са в Благоевградска област, а повече от 1/3 – 52 на брой, са само в община Гърмен.

В справката, която вчера общината изпрати на прокуратурата, има подробно описание на всяка от къщите за гости с името на стопанина й, броя на регистрираните легла, отчетените в общината такси, броя на заетите в обслужването лица и т.н., както и дали някоя от тях не си е сменила собственика по време на 5-годишния срок, в който е трябвало да функционира като обект за настаняване на гости срещу заплащане след приключване на проекта.

От 52-те къщи в Гърмен само 3 са без дейност, тоест не приемат туристи, уточни Капитанова. И трите обаче са извън наблюдавания от Държавен фонд „Земеделие” 5-годишен срок за мониторинг, тоест не са длъжни да продължат туристическата си дейност.

Сред работещите и с отчетен брой туристи за миналия месец в община Гърмен 49 къщи за гости са и двете в с. Лещен, собственост на бившия депутат от ГЕРБ Димитър Гамишев. „На Нова година с очите си видях, че има доста посетители в тях, Гамишев е направил нещо като зала, в която се бяха събрали много почиващи”, каза за „Струма” Капитанова.

Бившият народен избраник Д. Гамишев, който през 2017 г. бе принуден да напусне парламента заради избухнал скандал около негова фирма, която прехвърлил на малоимотен заедно с данъчно задължение от 200 000 лв., е собственик в китното гърменско селце на къщите „Лещенски рай“ и „Лещенски перли“. Тях той направи преди краткия си депутатски мандат с тогавашната си фирма „Ники тур-99“. По същото време и снаха му получи 300 000 лв. за къща за гости в селото по Програма за развитие на селските райони, водеща се официално „Мярка 311 от Програмата за развитие на селските райони (ПРСР) 2007-2013 г., финансирана от европейски средства, с предмет „изграждане (модернизиране) на туристически обекти – жилищни сгради (къщи) за гости“.

В момента „Ники тур-99”, този път управлявана от бащата на ексдепутата Никола Гамишев, е започнал строеж на механа и зона за релакс до лещенските къщи на семейството, като се възползва от законовата възможност едновременно да движи по институциите проекта за подробен устройствен план и работния инвестиционен проект. При този вариант едновременно с одобряването на двата проекта инвеститорът получава и разрешението за строеж, с което времето за документална подготовка се съкращава многократно.

Това не са единствените къщи гости на фамилия Гамишеви – съпругата му Боянка също има такава в землището на хаджидимовското с. Гайтаниново. Тя е доста голяма – на 3 етажа, с ресторант, кухня, 14 спални и санитарни помещения, а в момента строители правят в двора й басейн на площ от 23 кв.м. И къщата за гости на Боянка Гамишева бе построена с европейско финансиране по Програмата за селски райони, която й отпусна близо 400 000 лв. Тя също е в списъка на проверяваните от прокуратурата.

Припомняме, че проверката на къщите за гости в страната бе разпоредена в края на миналия месец заради сигнал, че в Сандански такава има вече бившият зам. министър на икономиката Александър Манолев и тя не се използва по предназначение. Няколко дни по-късно тогавашният министър на земеделието Румен Порожанов, който от 2 дни също е бивш, обяви, че общата стойност на всичките 746 къщи за гости в страната е 202 милиона лева, и заради нарушения вече са наложени корекции за 10 милиона лева, тоест собствениците им са били задължени да върнат част или цялата субсидия. Проверките обаче още не са завършили.

Темата с къщите за гости по европроект се оказа доста болна за обществото, защото почти без изключение тя засяга хора от елита. Причината е, че програмата отпускаше до 200 хиляди евро, но за да ги получи инвеститорът, той трябва да има сумата кеш, за да започне строежа, а след това фондът ги връща. Далеч обаче не са много обикновените хора, които разполагат с толкова пари в наличност, затова почти всички собственици на къщи за гости са политици, родата им или крупни бизнесмени.

Пример за хора на властта, видели в прословутата мярка 311 възможност да си направят луксозна къща с европейски пари, вестник „Струма” даде още преди 3 г. Става въпрос за кметицата на якорудското с. Бунцево Джемиле Карафеиз, която построи на дъщеря си Хатидже – студентка в УНСС в София, приказна двуетажна лъскава къща с магазин и кафе-бар. Самата Джемиле се похвали, че строежът излязъл 240 000 лв., от които 70% били безвъзмездно финансиране. Още тогава кметицата се оплака как нямало никаква файда от къщата за гости – хем давала двата апартамента в нея по 20 лв. на вечер, хем почти никой не идвал в Бунцево, за да си почива.

Кметската къща обаче едва ли ще попадне в списъка на санкционираните, защото май вече е излязла от мониторинговия период и след него Джемиле има всички права да прекрати регистрацията на обекта в община Якоруда като къща за гости и да започне да й плаща данък като за къща за живеене.

ВАНЯ СИМЕОНОВА

loading...


Подобни новини

Остави коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *