Подписка до новия кметски екип! Пенсионери от Благоевград скочиха срещу високите цени в градската баня, искат обществени тоалетни, без автомобили по тротоарите…

Подписка с цял списък от искания към новата градска управа на Благоевград събират пенсионери в областния център на Пиринско. Новите цени в градската минерална баня, въведени преди седмица, станали повод възрастните хора да протестират и да изложат писмено негодуванието си и срещу други липси или утвърдени порочни практики.

„Адресирали сме подписката до кмета, защото в банята ни обясняват, че той е разпоредил билетчето за банята от 2,50 лв. да се увеличи на 3,50 лв.“, обясни Величка Станчева, която миналата седмица останала неприятно изненадана от скока с 40% в цената. Тя призна, че чула обяснението от служители в банята и искрено се възмутила, че никой не обяснява каква е причината. „В много градове като Велинград пенсионерите ползват един ден в седмицата безплатно градската баня“, формулира едно от исканията на възрастните дамата.

„Ако открия в страната една баня на концесия да има безплатен ден за пенсионери, аз ще съм вторият!”, засегна се концесионерът, общинският съветник Христо Ковачки. Той се възмути от коментарите, че кметът има общо с цената на билетчето: „Някой иска да ми създаде проблем с новата градска управа. Заповедта за увеличението съм издал лично аз и нито кметът, нито който и да е друг има отношение към цените!“, категоричен бе бизнесменът и допълни: „Аз решавам дали ще е по-скъпо менюто в заведението ми, или да вдигна цените на билета за банята! Всяко друго твърдение е грозна инсинуация!“.

Концесионерът се ангажира да проучи цените на аналогична услуга в цялата страна и подчерта, че всеки понеделник за пенсионери билетчето е на старата цена от 2,50 лв. „Разходите ми скочиха още преди месеци, за вода плащам по 5 лв. на кубик, отделно по 10 000 лв. внасям концесионна такса всеки месец в общината. Не издържам вече на старите цени, затова се принудих да ги вдигна, въпреки че опитах максимално дълго да отложа увеличението, защото знам, че пенсиите са ниски и хората нямат пари. Имам си моя социална политика и не взимам пари за рехабилитация на болни деца, но това не засяга обществеността“, отбеляза Хр. Ковачки.

Веднъж седнали пред белия лист да изразят протеста си заради банята, пенсионерите продължили със списък на още куп проблеми, които не им дават мира от години.

„Градска тоалетна имаше една, но от години не работи, в целия град няма къде да отиде човек да се облекчи при нужда, да не говорим за екскурзиантите“, обяснява В. Станчева и допълва, че в гробищните паркове положението в тази посока е трагично, защото макар и да има тоалетни там, те на практика са неизползваеми заради мръсотията и защото не се поддържат.

„Искаме да не се паркират автомобили по тротоарите, като на слалом сме принудени да вървим и дори се налага да слизаме на уличното платно”, допълва следващото искане в сигнала на пенсионерите до кмета Мария Димитрова. Тя разказва как при задния двор на ІІІ ОУ сутрин родители не могат да заведат децата си на училище от паркирани по тротоарите коли и напиращи по улиците шофьори.

„Всеки ден стават скандали и разправии, защото няма контрол за паркирането, дори боклукчийската кола не може да мине да събере отпадъците! Същото е и на ул. „В. Левски“, като ходя да пазарувам в района, са преместили пейките от тротоара в тревните площи, за да паркират по 2 коли, които с предната си половина заемат част от велоалеята. Същото е и по тротоарите на бул. „Св. св. Кирил и Матодий“ в района, където правят цирка. Пешеходците няма откъде да минаваме, защото няма контрол!“, обяснява жената.

Двете възрастни дами отбелязват, че с останалите, подкрепили подписката, настояват общината да направи ремонт на пенсионерския клуб зад сградата на кметството, където дори боята не била сменяна от 40 г.

„Настояваме управлението на този клуб да се поеме от Социалния патронаж, така общината ще полага грижи за помещението, в което преди време се събирахме за чествания и празници“, обяснява Величка Станчева. Тя допълни още, че като последна точка благоевградските пенсионери са посочили нуждата от още едно клубно помещение в района на Джамията.

„Бившият стол на Окръжния съвет зад сградата на НАП е идеален за тази цел”, предлагат в петицията си пенсионерите, но с разочарование разбраха, че помещението от години е предоставено на сдружение на хора с увреждания.

Подписката вчера е пусната и до няколко дни ще се внесе в деловодството на общината.

ДИМИТРИНА АСЕНОВА



Подобни новини

Остави коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *