Заседанието на ОбС – Сандански вчера започна с депозирано заявление от бизнесмените Росен Милев и Валентин Георгиев, които получиха зелена светлина от „старейшините“ на Председателския съвет да преотредят имотите си в горския фонд за изграждане на социален дом, оттеглиха исканията си. Както „Струма“ писа, инвестицията касае два терена. Единият е на В. Георгиев, собственик на верига бензиностации „Карелия”, който се оказа собственик на частен имот в държавен горски фонд срещу петзвездния парк-хотел „Пирин“ с площ от над един декар. Вторият имот е държавен горски фонд и е срещу градското езеро. За него санданският бизнесмен Росен Милев е депозирал заявление до Министерството на земеделието и горите, че желае да му бъде преотреден имотът за изграждане на хоспис. Санданчани заляха социалните мрежи с коментари, че заради строежите в двата имота ще бъдат изсечени над 80 броя дървета, храсти и друга растителност. Последва изненадващият ход на двамата бизнесмени, които вчера оттеглиха искането си за преотреждане на имотите, така въобще не се стигна до дебати на бизнес инвестицията им и до гласуване.
Заседанието на ОбС продължи с питане към кмета Ат. Стоянов от съветника Антон Цанев. Той постави наболелия въпрос с улица, която е двупосочна, с изключително натоварен трафик и в двете посоки, това е „Малашевска“. А. Цанев поиска да му бъде отговорено как е обособена улица на метри от Трето основно училище, която е изградена върху тротоара и излиза на двупосочна улица, която е изключително натоварена. Това е на 30 метра от сградата на училището, където всеки ден минават десетки деца и голям поток от хора”, попита А. Цанев и посочи, че има информация, че на няколко пъти там е имало опасност от инцидент и е чиста случайност е, че няма тежко пострадали. Искането е този път да бъде премахнат”, заяви А. Цанев и коментира: „В Сандански гражданското общество започва да се събужда. Именно това накара да бъдат оттеглени исканията за строителство в държавен горски фонд. Защото всичко, с което се разпорежда Общинският съвет и кметът е на гражданите на община Сандански, които са им поверили тази собственост. Така както си браниш собствения имот, така да пазиш и общинската собственост като своя”, заключи А. Цанев. И апелира към към Ат. Стоянов да бъде честен пред себе си, без да мисли, че определени кръгове могат да го ползват.
В отговор кметът Атанас Стоянов, заяви, че ще вземе под внимание това, което казва А. Цанев, и според него въпросът е и инфраструктурен, тъй като този път е транспортна връзка с училището. И даде уверение, че ще извърши проверка и ще отговори как се е случил този пътен възел.
След него съветникът Аспарух Костадинов настоя пред кмета да получи отговор дали са постъпили в община Сандански парите от продажбата от частен съдебен изпълнител за имота, известен като Тотото, срещу сградата на бившето кметство. А. Костадинов поясни, че има информация, че сделката е факт и в общината ще постъпят близо 200 000 лв.
Кметът Ат. Стоянов отговори, че по информация, с която разполага, тази сума е била внесена от съделители и до края на работния ден очаква половината от тази сума да бъде внесена в бюджета на общината. С таксите, които трябва да влязат в общината, сумата е около 200 000 лв. Тези средства са постъпили при частния съдебен изпълнител, поясни кметът.
Съветникът Стоян Стоев постави няколко проблема пред кмета. Първият бе, че възрастите хора се оплакват, че стълбичките при Щорите са опасни, вторият бе за неподновени трудови договори на работници по селата, третият бе за приема на децата в детските градини и последният – на какъв етап е изготвянето на общия устройствен план на Сандански?
Атанас Стоянов в отговор каза, че на стълбите на Щорите е започнало изграждане на парапети за улеснение на преминаващите. По отношение на общите работници към кметствата е установено, че част от тези работници не си вършат задълженията и затова са освободени. Към настоящия момент там, където има необходимост, ще бъдат назначени.
На въпроса за приема в детските градини отговори зам. кметът Павлина Караджова. Тя заяви, че всички деца ще бъдат приети в детските градини. Промяната на районирането е на база планиране и раждаемостта в Сандански. В района на детска градина „Пролет” има по-висока раждаемост. И затова сме променили районирането. Улиците „Стефан Стамболов” и „Първи май” са дадени с възможност за прием на децата в детска градина „Здраве“. Децата от Лилянски път са пренасочени към детска градина „Доре Габе”. Но всичко това е с цел по-добро обхващане и облекчение на директорите и родителите. Всички директори на детските градини са дали съгласие за районирането и са участвали в разговорите. Идеята е всички деца да бъдат настанени в детските градини. Имаме една база, която е препълнена, това е детска градина „Пролет”, но имаме проблем с приема в детска градина „Доре Габе”, където е трудно да се изпълни приемът, и с едно такова планиране се опитваме да дадем равна пълняемост, за да се справят с бюджетната рамка”, обясни пък Караджова.
Главният архитект Антон Стефанов отговори, че се работи по общия устройствен план на общината и очаква да бъде проведено обществено обсъждане, преди да бъде подложен на гласуване в Общинския съвет.
ЛИДИЯ МАНЕВА