Половин година по-късно! Ще се намери ли най-накрая решение на проблема с неотложния кабинет в Дупница?



Депутатът Иван Ибришимов: Това ще се реши скоро, защото има редовно правителство, работещ парламент и министър, който е ангажиран

Кметът Първан Дангов: Намерихме помещение, готови сме да помогнем с оборудване и всички необходими документи, но проблемът е кадрови

Местният парламент одобри изпращането на писмо до здравния министър д-р Силви Кирилов за спешна намеса на държавата по казуса


 Проблемът с липсата на неотложен кабинет в Дупница отново се превърна в най-коментираната тема през последните дни. Депутати, кметски екип, общински съветници и служители в администрацията са впрегнали сили в опит да помогнат, но категорично и официално решение все още няма. 
Както е известно, вече около шест месеца дупничани са принудени да пътуват до Благоевград за неотложна помощ в тъмните часове на денонощието и през почивните дни. Допълнителното разходи и време идват, защото доскоро действащият неотложен кабинет в Дупница, който работеше в рамките на частната болница в града, вече не работи. Оттам в началото на декември 2024 година поясниха, че са били принудени да го затворят поради липсата на лекари, които да дават дежурства в него. По закон кабинетът сключва договор с джипитата от града, които заплащат по 27 стотинки на месец за всеки пациент от своята листа. Така хората могат да използват услугите на кабинета през нощта и в дните, в които техните лични лекари почиват. От началото на последния месец на миналата година обаче всички договори с личните лекари в Дупница са прекратени. Така масово дупнишките джипита са сключили договор с благоевградския неотложен кабинет, където плащат с 33 стотинки повече, или 0,60 лв. за всеки свой пациент. Наша проверка в началото на януари тази година установи, че на вратите на някои от кабинетите на личните лекари в Дупница, намиращи се в поликлиниката, са окачени табели, които указват къде ще се приемат пациентите след 20 часа в работните дни, както и през почивните и празничните дни.
Всичко това породи голямо недоволство у дупнишките пациенти, които трябва в тъмната част на денонощието и през уикендите да отделят време и средства, за да отидат до областния град.
„Нормално ли е през 2025 година в град като Дупница, който все пак не е от най-малките, да няма подобен кабинет? Колко ще струва на един дупничанин да отиде до Благоевград, за да получи медицинска помощ там? А ако е някакъв проблем, при който се налага по-бърза реакция? Възмутена съм от случващото се. Увеличиха ни тока и водата, както и данъците… Хлябът поскъпна, цените на други продукти също скачат. Не стига всичко това, а ще ни се налага да даваме пари за път и до Благоевград… Отделно от това, аз съм възрастна жена, не мога и да шофирам. И какво? Ще трябва да карам някой съсед по нощите да ме кара на 30 километра разстояние ли?“, коментира пред репортер на „Струма“ тогава Ваня Димитрова, която чакаше за преглед в един от коридорите на поликлиниката в Дупница.
В началото на февруари депутатът от БСП д-р Иван Ибришимов организира кръгла маса с цел да бъде намерено възможно най-бързото и адекватно решение на проблема. На кръглата маса присъстваха още двама народни представители от област Кюстендил – Николай Златарски от „ДПС-Ново начало“ и Димчо Димчев от „Възраждане“. В залата на последния етаж в общинската администрация дойдоха и кметът Първан Дангов и заместникът му Валентина Караганова, както и председателят на Общинския съвет Костадин Костадинов. Поканата на депутата от БСП уважиха още директорът на РЗИ – Кюстендил д-р Златко Величков и този на РЗОК -Кюстендил д-р Соня Ангелова. За дебатите на днешната кръгла маса дойдоха и д-р Силвия Стефанова, която е заместник-председател на Съюза на общопрактикуващите лекари в Кюстендилска област, както и още няколко местни джипита. Тогава стана ясно, че вече 20 джипита имат сключен договор с медицински център в Благоевград, като само 8 от тях са поели ангажимента да обгрижват пациентите си 24 часа в денонощието. Представителите на държавните институции подчертаха, че това е съгласно закона, тъй като според изискванията в Националния рамков договор неотложният кабинет трябва да се намира на отстояние 40 километра.


Депутатът д-р Иван Ибришимов все пак обяви в края на тази седмица, че има вероятност скоро да бъде намерено решение:
„Това ще се случи, защото има редовно правителство, работещ парламент и министър, който е ангажиран. В цялата държава и във всички сектори са се насъбрали проблеми, не само в сектор „Здравеопазване“. Това е така именно поради липсата на редовно правителство, спиралата от избори, безвремието и беззаконието, в които беше държавата в продължение на четири години“. 
Дупнишкият депутат подчерта, че джипитата в родния му град, както и в много други населени места, са на преклонна възраст. По думите му още по-голям риск за тях е, че докато дежурят в своите кабинети, те са подложени на риск от недоброжелателни граждани и пациенти:
„Ако тези кабинети бъдат разположени в спешните центрове, където има повече хора, охрана и различна организация, това ще бъде доста по-приемливо за личните лекари“.
Темата бе повдигната и на последното заседание на Общински съвет – Дупница. Въпреки че извънредната сесия бе основно за приемането на бюджета за 2025 година, местните народни представители отново започнаха да питат кметския екип има развитие по една от най-наболелите теми. Емил Гущеров от ГЕРБ отново бе сред най-активните. Той попита дали във финансовата рамка са предвидени средства за неотложния кабинет. По думите му общинските съветници не трябва в никакъв случай да си затварят очите и да чакат държавата да реши този проблем. Той беше категоричен, че без пари решение няма да как бъде намерено.
Своето мнение по темата даде и председателят на Общинския съвет Костадин Костадинов, който изключи възможността кметството да финансира подобно начинание.
 „Проблемът с неотложния кабинет е грандиозен. Искате общината да го финансира? Извинете, но не можем да финансираме нещо, за което по принцип се отпускат средства от Здравната каса. Аз съм против. Общината може да контролира, но не и да финансира. Много станаха левите забежки…“, категоричен бе шефът на местния парламент.
Според кмета Първан Дангов проблемът е най-вече кадрови, а не толкова свързан с финансиране или намиране на конкретно помещение и оборудване.
 „За пореден път искам да кажа, че неотложна помощ и спешна помощ са различни неща. В град Дупница има спешна медицинска помощ, която се финансира от държавата, и на телефон 112 се отзовава екип с автомобил, не дай Боже, идва на място и обслужва болни хора. Неотложна помощ, забележете, се организира от личните лекари с 28 практики на територията на общината, които получават пари от Здравната каса, за да осигуряват дежурства в извънработно време, почивни дни и да се обслужват пациенти, които имат такава нужда. Този въпрос стои на дневен ред при нас и ние вече сме подали ръка. Ще ви кажа и в какво се изразява това. Помещението в бившето ДКЦ, което е бившият рентген. То е частна собственост и вече е препродадено на други лица от Перник. Направихме среща с тях и те са готови да предоставят това помещение, то да бъде оборудвано и там да е т.нар. неотложен кабинет. Но трябват кадри, някой трябва да работи в него. Тук е въпросът колегите, хуманни лекари и джипита, да осигурят дежурства на специалисти, за да не се налага пациентите от община Дупница да бъдат обслужвани в медицински център в съседен Благоевград. Това е, проблемът е кадрови. Благодаря на д-р Ени Лефтеров, че е правил такава неотложна помощ в частната болница“, коментира кметът Първан Дангов.
 Той разкри и причината, поради която хирургът е прекратил тази практика в ръководената от него болница: „Проведох разговори с него и разбрах защо в крайна сметка той е решил да прекрати това. Той ми сподели, че го е направил, защото там е ставало стълпотворение. Няма събота и неделя, няма празници, няма извънработно време, всичко е било пращано там“.
 Градоначалникът подчерта, че проявява разбиране и към личните лекари, които имат хиляди пациенти и все пак се нуждаят и от почивка.
„От друга страна, разбирам и джипитата. Има практики с над 3000 пациенти, така че личните лекари имат право и на почивка. Но държавата финансира такава дейност чрез Здравната каса и би следвало най-малко от морална и обществена гледна точка да се намери изход и от това състояние. Ние сме готови. В момента помещението стои празно. Имаме готовност да помогнем и с оборудване, ако трябва, както и с цялата документация, която се изисква от нас. Ние ще го пригодим така, че да отговаря на всички изисквания и нужди, но някой трябва да работи в него“, завърши Първан Дангов.  
В крайна сметка в последните минути от своето извънредно заседание общинските съветници решиха да бъде изготвена декларация до Министерството на здравеопазването. В писмото си до здравния министър д-р Силви Кирилов местният парламент отново призовава да бъдат предприети спешни мерки за решаването на казуса.
 Факт е обаче, че почти половин година по-късно проблемът все още не е намерил своето решение. И както в много подобни случаи у нас, от това продължават най-много да страдат обикновените хора…
ДИМИТЪР ИКОНОМОВ



Подобни новини

Остави коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *