* Новото строителство в централната градска част върви около 700 евро на квадратен метър, а наемите варират от 250 до 600 лева на месец * Хора от Югозапада предпочитат да инвестират в имоти в Гърция, които след 5-6 години ще им възвърнат вложените пари, смята експертът Асен Кирилов *
Около една трета от жилищата в Дупница стоят празни, овехтяват и се разрушават, но техните собственици нито ги продават, нито ги отдават под наем. Според брокерите това е резултат от някои притеснения, типични за българите, и в частност дупничани, по отношение на недвижимите имоти. Някои от собствениците имат сантименти към свои родни домове например, други се притесняват от евентуалните щети, които биха им нанесли недобросъвестни наематели. Именно поради тази причина продажбите на жилища са доста по-малко в сравнение с предходните годни.
В същото време при наемите търсенето е доста голямо. Брокери на недвижими имоти в града споделят, че всеки ден получават по няколко запитвания за гарсониери или двустайни апартаменти, но не за покупка, а за отдаване под наем. В момента наемите варират от 250 до 600 лева на месец в зависимост от локацията и състоянието. Както за наемане, така и за покупка, в района се търсят предимно по-маломерни жилища, които са по-лесни за отопление и поддръжка. Най-атрактивни си остават имотите от района на „Развесена върба“ през централната градска част до района на жп гарата, където са ситуирани всички институции, детски градини, училища, търговски обекти и заведения.
Квадратен метър ново строителство в тези локации се продава за около 700 евро на квадратен метър, докато старото строителство, или т.нар. „вторичен пазар“, върви между 350 и 500 евро.
Най-малко пък е търсенето в квартал „Горна махала“, където има немалко ромско население, както и в най-многолюдния жк „Бистрица“.
Напоследък се наблюдава интерес и към свободни парцели в покрайнините на града, на които няма застрояване и може да бъде поставена сглобяема къща.
Крайни дол и Дяково пък са сред селата в Дупнишко, където се търсят повече имоти. Причината за това е, че там няма промишлени предприятия и все още тези населени места са „зелени“. Там цените варират в най-различни граници, като все пак имот в регулация може да бъде намерен за 10-15 лева на квадратен метър.
Има и хора, които все пак предпочитат да инвестират парите си във ваканционни имоти в чужбина. Доста хора от Югозападна България търсят имоти най-вече в съседна Гърция, където лесно могат да възвърнат вложените средства.
„Тенденцията там е към увеличаване на търсенето. В Гърция съотношението между предлагана цена, качество и възможност за възвръщаемост е по-добро от България. Там самите имоти имат потенциал, чрез който за 4-5 години можеш да си върнеш инвестицията. Гърция буквално се изхранва с туризъм, хората знаят как да изкарват пари от това и самите цени наистина отговарят на това, което предлагат. Например няма как в един град като Дупница да инвестираш в имот и след това да си върнеш парите. У нас се купуват предимно жилищни имоти, обикновено от млади хора, които искат да имат собствен дом. Но цените не отговарят на стандарта. Затова чужденци нямат интерес да инвестират в нашите по-малки градове, а го правят предимно в големите като София и Пловдив. Макар че и там според мен имотният балон ще се спука след време“, коментира пред репортер на „Струма“ дупничанинът Асен Кирилов, който от години оперира на гръцкия пазар.
По думите му все повече българи предпочитат да закупят жилище именно там.
„Дори можем да кажем, че нашите сънародници могат да си позволят повече да си купят имот в Гърция, отколкото в България. Те си определят определено време в годината, през което да ползват гръцкото си жилище, а през останалото го отдават под наем. Например, ако за една обикновена гарсониера в крайморските места в Гърция се инвестират 50 000 евро, спокойно можеш този имот да го пускаш за 50 евро на нощувка, което ще ти носи около 1500 евро на месец. И ако го даваш под наем 6 месеца, колкото е сезонът там, ще изкараш около 10 000 евро на сезон. Това значи, че след 5-6 години можеш да си възвърнеш сумата и това жилище след това ти е чиста печалба”, изчислява експертът.
ДИМИТЪР ИКОНОМОВ