ПОРЕДЕН УДАР ПО ДЖОБА НА БЪЛГАРИТЕ! Цените на лекарствата скочиха от началото на 2025 г.

Аналгетици, антипиретици, сиропи за кашлица по-скъпи с 15%, най-драстично е увеличението при витамините

В бума на вирусните заболявания и покачването на грипната вълна цените на лекарствата също тръгнаха нагоре. От началото на 2025 г. са повишени цените както на медикаменти по лекарско предписание, така и на тези, които са на свободна продажба, показа репортерска проверка на „Струма“ в аптечната мрежа.

„Увеличението е средно между 5-10% , което е 1-2 лв. при някои лекарства, но при други е повече. Сиропи за кашлица, витамини, аналгетици и антипиретици са с нови цени. Най-драстично е повишението на витамините „Цитровит“. Опаковката с 30 капсули беше 36 лв., а сега е 48 лв. В началото на всяка година се прави усредняване, което рефлектира върху крайните потребителски цени”, заяви магистър-фармацевт в една от големите аптечни вериги.

Увеличение има и при по-малките аптеки. „Спазмалгонът и бусколизинът се повишиха с 1 лв. и се продават на 8,40 лв. Беаналгинът е с цена 6,15 лв., а беше 5,80 лв. Парацетемолът е на старата цена от 2,20 лв. Уж няма инфлация в страната, а цените се вдигат. При нас пристигат на доставните цени и ние имаме право да им сложим надценка, която се изчислява по утвърдена формула. Максималната надценка при лекарство с цена над 30 лв. е 25 лв. Нямаме право дори да закръгляме сумата над пределната цена дори и с 1 стотинка, защото глобата е 1000 лв.”, каза собственичката на малка аптека в кв. „Струмско“, магистър-фармацевтът Цецка Алексиева-Джабирова.   Тя допълни, че има и обратна тенденция – на понижаване на цената на някои скъпи лекарства и даде пример с медикамент за разреждане на кръвта, който се изписва по Здравна каса. От 120 лв. е поевтинял с 10 лв. и сега цената му е 110 лв.

„Повишението е до 15%, и то при 10% от лекарствата, като това се отнася както за медикаментите по Здравна каса, така и за тези, които са на свободна продажба. Норваск от 5 мг за хипертония се е увеличил от 5,80 лв. на 7,10 лв. Аналгинът е повишен с 10-15%. Доставната му цена преди беше 3,10 лв., а от 9 януари е 3,34 лв. и няма как да го предлагам на старата продажна цена от 3,50 лв., сега е 4 лв. Фамотидин за стомашни болки вече е 4 лв., а беше 3,50 лв. С 10% е повишението и при таблетките с мента, глог и валериан. Витамините са по-скъпи, но цените на антибиотиците са същите. При всяка промяна на цените на вносните лекарства се правят корекции и на медикаментите при нас, което е отговорност на НЗОК. Коригиращи цени има на всеки 2 седмици. Иначе веднъж годишно търговците на лекарства имат право да направят предложение за увеличение на цените, но стига да е мотивирано”, обясни магистър-фармацевтът Костадин Качулев, председател на Националната аптечна браншова асоциация и зам. шеф на фармацевтичната колегия в Пиринско.

Поредното увеличение на медикаментите удря по джоба пенсионери и „работещите бедни“, които могат да се лишат от скъпи хранителни продукти, но от лекарства не могат, ако се разболеят.

Иначе дежурното обяснение за скока на цените на стоките, с което ще продължат да ни облъчват, е повишение на ел. енергията, на горивата и на минималната работна заплата. Защо обаче при толкова компенсации, които държавата осигури на частните фирми за Ковид-19, високите цени на ел. енергия и горива, помощи заради войната на Русия в Украйна, нулево или занижено ДДС, нито веднъж не бяха намалени цените на потребителите? Въпросът е риторичен и отговор няма да има…
БЕТИНА АПОСТОЛОВА

loading...


Подобни новини

Остави коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *