ПОРЕДНА ЗАШЕМЕТЯВАЩА НАХОДКА! Красив коринтски капител изровиха в Хераклея Синтика край Рупите, качеството на изработката доказва, че древният град е бил богат

Мраморен коринтски капител /сн. 1/ излезе вчера изпод пръстта в Хераклея Синтика край с. Рупите, Петричко, съобщиха от Archaeologia Bulgarica. Според ръководителя на разкопките доц. д-р Вагалински (НАИМ) /сн. 2/ този добре запазен капител е от II или най-късно от началото на III век и е бил част от западния портик (покрит коридор), за който досега не беше сигурно дали е имал мраморна колонада. Находката се отличава в детайлите от досега откритите капители, които също са майсторска изработка, а това означава, че градът е бил достатъчно заможен, за да си позволи на няколко пъти много добри каменоделци.

Доц. д-р Вагалински очаква още подобни находки и добавя, че тази за пореден път доказва процъфтяването на Хераклея Синтика чак до голямото земетресение през IV век. Само преди десетина дни археолозите се натъкнаха на женска статуя, най-вероятно на жрица /сн. 3/. Тя е много детайлно изработена и много добре запазена, въпреки че липсват главата и ръцете. По думите на доц. д-р Вагалински датировката й е от 1-2 век след Христа. Най-вероятно статуята е паднала по време на голямото земетресение в края на IV век. По всяка вероятност именно тогава при падането са се счупили главата и ръцете на статуята.

Според археолога има една особеност на нейната дреха, освен стандартните облекла за класическите жени от класическата древност тя носи и една допълнителна дреха, която по начина, по който е представена, създава впечатление за кожа, което означава, че тази млада жена би трябвало да е била жрица. Статуята впечатлява с детайлната си и фина изработка – много ясно личат сандалите, диплите на дрехата и т.н. Той обясни, че както и останалите открити статуи на Хераклея Синтика, и тази предстои да бъде консервирана, реставрирана и след това експонирана.

В началото на месеца екипът на доц. Людмил Вагалински започна новия археологически сезон на древния град край Петрич /сн. 4/. В рамките на този сезон археолозите ще съсредоточат усилията си върху работата по това да разкрият западната половина на площада и особено неговите паднали архитектурни обекти по време на земетресението в края на IV век, за да могат да възстановят след това как е изглеждала архитектурата във височина. Доц. Вагалински допълни, че вече има одобрен от Министерството на регионалното развитие и благоустройството проект на общината, който ще даде възможност археологическият обект да бъде много качествено социализиран и да стане още по-атрактивен за туристите.



Подобни новини

Остави коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *