Посещенията в музея в Благоевград вече с билетче, глобата за изгубена книга от библиотеката – 20 лв.

Без увеличение на таксите за административни услуги се размина строителният бранш в община Благоевград. Основната заслуга да не се одобри поисканият още през декември м. г. от кметския екип ръст от 50 % и над 100 %  е на Комисията по икономика към ОбС начело с Кр. Роячки и колегата му строителен предприемач Евгени Бибов, който при всяко вкарване на проекта в пленарна зала настояваше за връщането му за ново обсъждане. „Запазихме досега действащите такси за сектора заради ковид кризата, докато се подобри бизнес средата. Когато това стане, сме готови отново да дискутираме евентуални промени“, коментира Бибов, който няколко пъти остро реагира на идеята да се увеличи двойно цената на 1 кв.м РЗП за разрешително за строеж, чийто таван се предвиждаше да стане 5000 лв. Увеличиха се обаче таксите в Регионалния исторически музей и Регионалната библиотека по настояване на директорите им с мотив, че не са вдигани от години. Глобата за изгубена или повредена книга вече ще е до 20 лв. плюс стойността й, двойно скачат и цените на специализираните библиотечни услуги.

Вече няма да има безплатен вход в Историческия музей и в къщите музеи, като таксите ще са от 1 до 4 лв., в зависимост от възрастта на посетителите. 50 лв. такса утвърди ОбС за 2 часа празнуване на рождени дни в музеен кът при максимум 15 деца. Беседа на български за извънмузеен обект ще е с цена 300 лв.

Отхвърлено бе предложението на кметския екип за увеличение на цените за забавление във Въжения парк в местността Бачиново и те остават сега действащите, болшинството по 1 лв. за преминаване. От 12 лв. на 36 лв. се увеличава цената за регистрация на каруца. За обстоятелствена проверка  таксата от 30 лв. става 60 лв. По 150 лв. ще плаща чужденец за вписване в регистрите като постоянно пребиваващ. Протест на съветника К. Илиев, че е дискриминация предложената такса от 150 лв. спаси от таксата за регистрация придобилите българско гражданство. За комплектуване и проверка на документи към искане за установяване на българско гражданство обаче и изпращане на преписката в Министерство на правосъдието се въвежда такса от 50 лв.

„Те са признати от президента за български граждани, а ние ще ги таксуваме, това е абсурдно. Вместо при нас, ще се регистрират в друга община и там ще плащат данъци, какво печелим?!“, остро реагира Илиев.

Собствениците на автомобили, които живеят в района на „синя зона“, вече ще плащат по 20 лв. годишно за издаване на пропуск за един автомобил и по 120 лв. за второ паркомясто.

ДИМИТРИНА АСЕНОВА

loading...


Подобни новини

Остави коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *