Посланията на Рождество Христово

Ако Христос не се роди в самия теб, в твоето сърце, напразен е животът ти – година след година тези думи на християнски свещеник и поет питат колко истински празнуваме Рождество, чуваме ли рождественските камбани и дали светлината в душите е по-силна от тази по витрините.

Мирът и любовта на Богомладенеца Христос да бъдат с всички нас и светлината на Рождеството да огрява изобилно сърцата ни, пожела патриарх Неофит. Да подражаваме на Божието човеколюбие и на Божията милост.

Духовно прозрение, за да почетем и да изживеем достойно празника, прибави към пожеланията игуменът на Бачковския манастир епископ Сионий. Празнуваме Рождество, което търси отварянето на нашите сърца и души към Бог, посочи той.

Ако външната страна на празника отстъпва на духовната, значи празнуваме рожден ден без Рожденика – Пътят и Истината, отбеляза богословът Милчо Найденски. Раждането на Спасителя, което донася надежда и обещание за „живот вечен“, разделя историята на две – преди и след Христа, припомни той. Подаръците за празника са свързани с най-големия подарък, който Бог е направил на хората в лицето на Христос, допълни богословът.

Преди да празнуваме е редно да подготвим духа си, а книгите и иконите водят по пътя към вярата и любовта, посочиха от Регионалната библиотека „Пенчо Славейков“ във Варна. Тази беше и идеята за експозицията от икони на светци от коледния цикъл празници под надслов „Благослови и запази“ в музея,пише Дарик.
За празнуването на Рождество подготви постът, за който свещеноиконом Виктор Христев от Пловдив обясни, че въздържанието от храна не е най-същественото, че той е време за покаяние и смирение, за милосърдие и размисъл.

За да помага по пътя на вярата, в ефира на радиото на Софийската света митрополия преди дни започна ново предаване – „Живото Слово“. Може да го слушаме всяка сряда от 15.00 часа, с повторения в петък и неделя по същото време. Първото беше посветено на Рождество Христово.

Най-важно за българите на коледните празници през 2021 г. е времето, прекарано със семейството и приятелите, показа проучване на „Тренд“. Коледните ястия, подаряването и получаването на подаръци, пазаруването е много по-назад в отдаването на значение.

По-скромните украси и предметност не са свързани непременно с възможности, може и да означават, че изживяването на празника е обърнато към същината му, коментираха психолози.

„Писма до непознати баба и дядо“ получиха в навечерието на Коледа в дом за възрастни в Берковица. С инициативата си, в която се включиха хора от цялата страна, ученичка с баба в дома искаше да каже колко много означават топлите думи.

Нейни съученици, но от Добрич, предколедно откриха Табло на мечтите, на което всяко дете остави бележка – какво иска завинаги да си тръгне и какво да се сбъдне. Нека самотата, коронавирусът, грубият език да останат в миналото, а приятелството и надеждата да ни водят в бъдещето, пожелаха децата.

loading...


Подобни новини

Остави коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *