По инициатива на кметицата Елза Величкова за Празника на миньора! Синдикати, кметове и работодатели скочиха срещу закриването на ТЕЦ „Бобов дол”, 4 общини са застрашени от обезлюдяване

На Празника на миньора в Бобов дол кметът Елза Величкова организира среща за опасността от закриване на въгледобива и енергетиката в региона. За дискусията се отзоваха синдикати, работодатели, народният представител Радослава Чеканска, зам. министърът на МРРБ Ангелина Бонева, директорът на ТЕЦ „Бобов дол“ Спас Спасов и Христина Лазарова, директор на борда на предприятието. На срещата присъства и областният управител на Кюстендил Александър Пандурски.

Срещата бе предизвикана от качена информация на сайта на Министерството на енергетиката на 8 август 2023 г., в която се съобщава, че мините и тецовете в Бобов дол, Стара Загора и Перник трябва да бъдат закрити през 2026 г. Това предизвика  оправдана тревога в миньорската община.

Присъствщите синдикалисти от КТ „Подкрепа“ и КНСБ изразиха мнението на работещите в тези два отрасъла: „Готови сме за стачка, ако се стигне до закриване, защото десетки хиляди от цялата страна, заети в тези отрасли, остават на улицата. В програмата за преквалификациа на специалистите от енергетиката се предвижда да бъдат насочени за работа в областта на овощарството, на обувната промишленост… това е гавра с енергетиците. Бобов дол и Дупница ще бъдат обречени на обезлюдяване“, каза общинският съветник от БСП Валери Радлев.

„Населението на община Бобов дол се е стопило от 17 000 души на 5000 души след затваряне на мината. В общината живеят само пенсионери. Младите хора отидоха на работа в чужбина и в столицата“, добави още той.

Синдикалист от КТ „Подкрепа“ заяви пред присъстващите: „2026 г. е смъртоносна за въгледобива и енергетиката. Защо МС бърза със затварянето на тези отрасли? Беше гласувано на МС закриването на мините и ТЕЦ-овете да стане през 2038 г., защо сега е променено?”.

Кметът на община Дупница инж. Методи Чимев попита: „Към кого да отправяме тези въпроси, от кого да търсим отговори, след като този, който трябваше да ни ги даде, не дойде /бел. а. министърът на енергетиката, който изпрати заместника си/. Нищо лично, но трябваше да бъде тук и да чуе от първа ръка какво се случва в общините”, каза Чимев.

Кметът на Бобов дол Елза Величкова също направи коментар: „На сайта на Министерството на енергетиката са публикувани териториалните планове за развитие на трите района – Стара Загора, Бобов дол и Перник, за публично обсъждане. В териториалния план за Кюстендилска област липсва алтернатива за създаване на устойчива заетост, поради което рагионът е обречен на обезлюдяване. Мерките, които визира териториалният план, не водят до заместващи мощности, като алтернативната и устойчивата заетост е насочена главно към малки и средни предприятия, които нямат необходимия капацитет за изпълнение на подобни проекти“.

Депутатът Радослава Чеканска заяви пред присъстващите: „Аз не съм специалист в областта, която коментираме, но съм в Комисията по образоване към НС и ще коментирам плана за развитие като учител. Ще ви прочета цитат от този план: „Районът може да се развива като туристически, след като има наличие на минерална вода, от която може да се произвеждат мощности, от които може да се възползва и Дупница. В с. Бистрица е открита минерална вода, която може да се използва като ресурс… В Сапарева баня няма грам свободна минерална вода, цялата е раздадена на хотели и къщи за гости, за какви мощности се говори в плана?! Работещите в Министерството на енергетиката не са от най-компетентните служители. Те трябва да се запознаят с местните особености и тогава да пишат програми”, препоръча депутатката.

След Чеканска думата взе директорът на Горското в Сапарева баня Александър Алащинов: „Да, в Сапарева баня е развит туризмът, но много млади семейства се изнасят и отиват да живеят и работят в чужбина, особено след съкращенията преди няколко години в мината и ТЕЦ „Бобов дол”. Макар и косвено, затварянето наТЕЦ-а и мината водят до обезлюдяване на целия район, Бобов дол, Дупница и Сапарева баня“.

Спас Спасов и Христина Лазарова от ръководството на ТЕЦ „Бобов дол“ излязоха със становище, че е необходимо технологично време ТЕЦ-а да преустрои прозводството си“. Търсили сме срещи с представители на Министерството на енергетиката, които така и не се реализираха. Иначе сме представили  необходимите документи, които касаят нашата дейност и желанието ни да се развиваме, като се съобразяваме с екологичните изисквания”, каза Спасов.

Общинската съветничка Росица Борисова обърна внимание, че след затваряне на мината е последвало и затваряне на две училища и няколко детски градини в селата на общината.

След приключване на дебата кметът на Бобов дол Елза Величкова прочете пред присъстващите становище, което предложи да бъде подписано от всички присъставщи и изпратено до министъра на енергетиката Румен Радев, който не уважи срещата. С него се иска да се промени годината на затваряне на ТЕЦ-а от 2026 на 2038 г., както е гласувано през  януари тази година.

Областният управител Ал. Пандурски и кметът Величкова първи подписаха становището, последваха ги и всички присъстващи.

ЙОРДАНКА ПОПОВА 

loading...


Подобни новини

Остави коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *