Перуанецът Катило Дорал Блас, който се състезава и в мотокроса, за десети път участва в обичая за Света Варвара в Бобошево. Празникът на Света Варвара е най-старият, почитан в Бобошево от незапомнени времена, разказват местните. В Бобошево обичаят пресъздава стара легенда за светицата.
„Едно от мъченията, на които е била подложена светицата, е като е била хвърлена в гореща пещ, но на сутринта, когато отворили пещта, насъбралите се хора видели чудото Божие – Света Варвара излязла оттам жива и здрава и с книга в ръка и казала на присъстващите: „Мъже, палете огньове, жени месете погачи и раздавайте на децата за здраве“, разказва Любомир Миладинов.
„ Откакто се помнят бобошевци, празникът започва на трети срещу четвърти декември. Обичаят се е провеждал по махали, като на строго определено място се е палел огънят, за да не се разсърди Света Варвара. Вековният обичай се е правел на всяко кръстовище в Бобошево, но от 15 години се провежда основно на три места – в Шиниковата махала, в Средната махала и в Пинджур махала”, допълни Любомир Миладинов.
„В Средната махала празникът бе осъществен благодарение на мотоклуб „Бобошево“ и на легендата на мотокроса Явор Бошикьов” сподели Миладинов.
„Младежите и децата от клуба сутринта на трети събраха сухи треви и смрика за празника, а Явор докара един камион пръст за обредния огън, за да не се разтопи асфалтът от него, после докараха и дървата”, споделиха Димитър Ценов и Борис Везенков.
Най-старият от махалата – Любен Миладинов, надхвърлил осемдесетте, който е и дългогодишен председател на БСП – Бобошево, от години пали огъня пред събралите се жители на махалата. Учителката пенсионерка Солачка и други жени бяха омесели погачи. Със запалването на огъня мъжете започнаха да пеят песни за Варвара и наричанията „Ломпалангаа, левгалеща, Варвараааа! Варвара вари, Свети Сава бърка, а Никола къркааа!”. Мъжете пяха около огъня, като най-високо се провикваше бай Добри Пацов, дошъл пеша от село Фролош.
Най-възрастният – Любен, сподели, че по този начин се пресъздава чудото с излизането на Света Варвара невредима от пещта.
И в съботния ден празникът в Бобошево продължи според обичая. В Средната махала празнуващите освен с обредната погача се почерпиха и с кюфтета и наденички на скара, които майсторски опекоха Георги Страшников и Кирил Лунджов. Бяло и червено вино донесоха от всяко семейство, защото всички смятат, че тяхното е най-хубаво, а греяната ракия беше от Димитър Ценов. Спомени за предишни празници си разказаха Иван Попов, Калоян Бошикьов, Асен Ковачки-Гунди, Илиян Георгиев –Габата, Петър Гергинов, Димитър Бошикьов, Костадин, Димитър Ценов, Пламен Бошикьов, Янко Станоев, Валери Георгиев, Асен Малкочев.
Росица Падалска от Висока могила дойде с осемдесет и четри годишния си съселянин Иван Попов. Росица е работила като технически ръководител в „Софстрой“ в София и е строила и съветското посолство, и „Развигор”, и хотел „Хемус”, а сега живее във вилата си във Висока могила, където е родена. Както всяка година, дойде и бай Добри Пацов от Пацовата махала от село Фролош. Председателката на бобошевския мотоклуб Иванка Натина, съпруга на Явор, доведе при огъня и децата си Невена и Емил. На празника имаше гости от Рила, Дупница ,София, Смочево, Драгодан… Гост за поредна година беше и перуанецът Катило Дорал Блас, дошъл чак от Южна Америка за празника Света Варвара в Бобошевския Йерусалим.
„Аз съм преподавател по испански и български в училище в Лима. С Явор Бошикьов се познаваме от Италия и сме много добри приятели. И двамата обичаме мотокроса. Повече от десет години участвам в мотокроса в Бобошево. Прекарвам всяка година отпуска си в Бобошево и винаги присъствам на големия християнски празник Света Варвара, аз съм християнин, семеен съм, с двама синове, които играят футбол в „Алианц” /Лима/. Зная всичко за Бобошево, посетил съм всички черкви и параклиси тук, над 10 пъти съм ходил в Рилския манастир. За да ме приемат, по време на обичая трябваше да сложа дърво в огъня”, доволен се похвали Катило, който говори перфектно български.
ДЕНИ МИЛЕВА