Министър-председателят Кирил Петков, заместник министър-председателят по еврофондовете и министър на финансите Асен Василев и министърът на енергетиката Александър Николов провеждат в момента среща с представители на работодателските организации и синдикатите в Министерския съвет. На нея се обсъжда схемата за компенсации за месец май, както и законодателни предложения, свързани със Закона за енергетиката.
След срещата ще бъде даден брифинг, на който ще се разбере приемат ли предложените мерки бизнесът и синдикатите.
Какво предлага правителството – за електроенергията
Като краткосрочна мярка кабинетът предлага компенсации за месец май на високи цени на електроенергия – 85% от повишението на цената на електроенергията над 225 лв. Без таван! По текущи данни от БНЕБ това означава, че през месец май компенсацията за бизнеса ще надхвърли 160 лв/мвтч, което е над изплащаните до момента суми.
Какво поиска бизнесът
Компенсация в размер на 75% от разликата между средномесечната цена за съответния месец на БНЕБ и цената на енергийния микс при използване на средства от Фонда за сигурност на електроенергийната система, формиран от СВРЪХпечалбите на производителите на енергия.
На 12 май министърът на енергетиката Александър Николов каза след среща с работодателските организации, че средствата за компенсации за бизнеса заради високите цени на тока не могат да бъдат осигурени в пълнота от държавните производители на електрическа енергия, онези, които имат споменатите от тези организации СВРЪХпечалби.
Какво предлага правителството за природния газ
Правителството подсигури необходимите количества, както за българския бизнес, така и за обществения доставчик. Цената, която бе постигната за месец май е с 14.3% по-висока от тази за април. С оглед на това правителството ще приложи пълния размер на компенсацията от април + 100% от повишението на цената през месец май. Тоест, цената, както за българските граждани, така и за бизнеса за месец май спрямо април ще е на същата стойност, както преди взетото решение от страна на „Газпром експорт“ да спре доставките за България.
Какво поиска бизнесът
Разликата между цената на газа при използването на посредници и цената на газа, която бихме получили по формулата в дългосрочния договор с „Газпром експорт“, да бъде поета като компенсация от бюджета.
Какви дългосрочни мерки предлага кабинетът – чрез законодателни промени
Предлага се автоматизиране на процеса на компенсиране на българския бизнес за високи цени на ел. енергия – законови промени за финансиране на Фонд „Сигурност на електроенергийната система“ – изплащане на „свръхпечалби“ от дружествата под БЕХ, както и договори за разлика с потребители, които получават гарантирана доходност по текущи договори с държавата. По този начин бизнесът ще получава ежемесечно съответните суми, в случай че нестабилността на пазара продължи.
Какво поиска бизнесът
Да се разработи и прилагане на механизъм за гарантиране на дългосрочно предлагане на ел. енергия, природен газ и петролни продукти на достъпни цени, както и програма за овладяване на инфлационните процеси и възстановяване на веригите на доставки.
От кабинета отбелязват, че при необходимост и при продължаване на затрудненията с доставките на природен газ подобни мерки ще бъдат разгледани и за компенсиране на тези разходи, но от държавния бюджет, се казва в съобщението на правителствената информационна служба.