Празникът на брежанския кестен събра стотици, веселба имаше, но кестени нямаше, кулинарната изложба се разграби за минути

„Кестени и да няма, събор ще има”, това бе мотото на 12-ото издание на Празника на брежанския кестен тази събота, на който се стекоха стотици туристи и хора с корени от симитлийското село Брежани.

„Не са прокапали още тая година кестените, вървят по- късно“, обясни Генка Митрева, наредила на сергия ябълки от овощната си градина поради липсата на кестени. „Реколтата е слаба, до юни беше много дъжд и където се родиха, са по-ситни от предни години. Може би следващата седмица ще започнат да капят повече“, остави надежда у ценителите на брежанския кестен жената.

Ограниченото количество, извадени за продан, се разграби буквално за минути. По настояване на по- възрастни туристи тазгодишните участници в кулинарната изложба с домашно приготвени вкусотии с кестени и специалитети от местната кухня я наредиха към 10,30 ч., а около 11.00 ч. организаторите вече вдигаха празните маси.

Сред първите разграбени деликатеси бяха карамелизираните кестени на Снежана Стойнева. Тя вдигна нивото на любителското изложение до професионалните гурме постижения с бонбоните си, а първи честта да ги опитат имаха гостите й, лични приятели  от различни националности, пристигнали в Брежани специално за празника. Снежана Стойнева не скри рецептата за деликатеса си, с който обра овациите на ценителите: „Истината е, че заради многото боклук кестените не са ми любими, затова реших да импровизирам и да измисля сама десерт, който да е различен. Обелих ги и сурови ги накиснах за 24 часа във вода и сода, така по-лесно успях да премахна ципата около ядката. Сварих за 10-ина минути и ги карамелизирах със захар и масло. При ваденето потопих всяка ядка в кондензирано мляко и овалях бонбоните с кокос или шоколадови пръчици. Трудоемко е и времеемко, но наистина, като ги опитах, си казах: „Ето това е гурме!“, разказа тя процеса на раждането на деликатеса.

Уникален сладкиш с червено цвекло и кестени и баница с яйца и сирене допълниха представянето й в кулинарната изложба. „Тази година изложбата беше малко по-сллаба заради липсата на кестени. Гостите ми коментираха, че площадът мирише на скара, не на печени кестени, но гората остаря, тя е над 800-годишна, и голяма част от дърветата вече са сухи, макар че има саморасляци, в които ни е надеждата да се самозалеси“, коментира Сн. Стойнева. 

Огромното стълпотворение на автомобили и автобуси създаде сериозна работа през целия ден на полицията, която регулираше движението и паркирането. Игрохорците показаха, че не им се опират хората с по-сложни стъпки и почти не подвиха крак, докато имаше музика и песни.

„Този празник всяка година увеличава капацитета си. С времето се превърна в туристически продукт, който за  наша радост, на организаторите, вече е в календара на туроператорите от цялата страна“, отбеляза Снежана Стоименова, зам. председател на сдружение „Хора и традиции“. „Основната ни цел преди 12 г. бе да съхраним кестеновите гори, които са най-голямото богатство в района ни. ЮЗДП станаха наши партньори, оказа се, че гората е с изключително сериозни проблеми и много от дърветата съхнат заради рак на корите. Направихме няколко конференции и в последните години се наблюдава самообновителна дейност. Опитахме да сертифицираме събитието с географско значение, но все още ни е трудно да убедим, че брежанският кестен може да се консумира и по други начини, освен варен и печен като мезе на виното. Успяхме обаче да привлечем финансиране за създаването на галерия в Брежани, с каквато се съмнявам, че могат да се похвалят много села в България, направихме 30 автентични костюма, обследвахме 7 уникални местни традиции. Сега целта ни е кулинарната изложба да превърнем в голям дегустационен празник с участието не само на местните майстор-кулинари, но и на известни шеф готвачи, за да покажем, че кестенът заслужава много по-голямо приложение и в ежедневната, и в гурме кухнята с уникалните си качества“, разказа Сн. Стоименова.

ДИМИТРИНА АСЕНОВА

loading...


Подобни новини

Остави коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *