На тържествена сесия общинските съветници гласуваха единодушно „за” шестте номинации за почетни призове
В деня, в който църквата почита преп. Иван Рилски Чудотворец, жителите на Дупница отбелязаха празника на своя град. Дни преди това тук цареше оживление и приповдигнато настроение. Течеше трескава подготовка пред сградата на общината и на площад „Свобода“.
Ден преди празника почти всичко беше готово. Обновена бе зелената площ пред сградата на кметството, бяха монтирани нови пилони, на които бяха закачени гербът на Дупница, родният трибагреник и знамето на Европейския съюз. Редяха се една след друга палатки и павилиони, предлагащи храни на скара, лакомства, играчки, сувенири и др. Впечатляваха наредените варели с пиво и др. напитки. За най-малките граждани на Дупница бе обособен и детски кът. На площада бяха наредени маси и пейки, подсигурени с чадъри за слънце или дъжд. Организаторите бяха помислили как присъстващите хем по-удобно да следят празничната програма, хем да се черпят с предложените храни и напитки. Хубавото време привлече много дупничани и гости на града и още в петък празникът започна с концерт на младите рапъри Торино и Пашата.
В утрото на празника църковните камбани биеха тържествено, а центърът на града се пълнеше с хора, дошли да се приобщят към общото веселие. В църквите на града бяха отслужени тържествени литургии, миряни палеха свещи за здраве и отрупваха иконата на св. Иван Рилски с дарове и цветя. През целия ден много жители и гости на града бяха решили да почетат Рилския чудотворец, идвайки в параклиса в парк „Рила“, носещ неговото име.
Празничната програма започна с тържествен водосвет на централния площад „Свобода“, отслужен от архиерейския наместник на Дупнишка духовна околия отец Георги Паликарски. В службата се включиха и други местни свещеници, които пожелаха здраве и успехи на дупничани. Танцьорите от ФТА „Дупница“ издигнаха тържествено знамето на България под звуците на ученическия общински духов оркестър. С рецитал се включиха възпитаници на Професионалната гимназия по облекло и стопанско управление в града, която вече гордо носи името „Св. Иван Рилски“.
По обяд в големия салон на ОбДТ „Невена Коканова“ се проведе и празничната сесия на Общинския съвет. На нея бяха наградени шестима заслужили граждани, а официален гост на заседанието бе областният управител на Кюстендилска област – инж. Александър Пандурски. Всичките 18 присъстващи общински съветници гласуваха абсолютно единодушно и за шестте номинации.
„В празничния ден на Дупница винаги и всяка година отличаваме бележити наши съграждани, които са допринесли за развитието на родния ни град и община. За съжаление някои от тях почитаме посмъртно, а други ми се ще да ги уважаваме, докато са живи. Мнозина от нас в Дупница, дори и в България, казват, че сме своенравни хора. Аз бих казал, че сме град с характер, тъй като не едва и две каузи и национални битки са тръгвали от дупнишкото землище. Кое все пак ни отличава и ни дава предимство пред околните градове и села? Аз бих казал не толкова географското понятие, че градът ни се намира на два кръстопътни европейски коридора, а бих казал с хора. Хората, които носят в себе си гените на революционните македонски българи от Вардар и Егея. Хората, които носят гените на комитите, дали кръвта си за свободата на майка България. Хората, които са оставили кости по бойните полета в няколко освободителни войни, и хората, които утвърждаваха модерното европейско и близко бъдеще. Няма как в ден като днешния да подмина всички тези, които са формирали духа, културата и облика на съвременния град. Това са всички строители, архитекти, учители, лекари и здравни работници, които празнуват в днешния ден. Както и онези музейни работници, които съхраняват живата памет от вековете и предават духа на нашите ученици. Много от нас се питат: „След като отличаваме нашите почетни съграждани с плакети и звания, какво после чакаме от тях и дали ги почитаме през годините?“. Аз ще кажа, че сме длъжници на всички онези, които за съжаление уважаваме само по празници, а днес се намират извън пределите на България. И неслучайно в страни от Европейския континент и в САЩ има много формирани като общност хора от дупнишката диаспора. И там дупничаните си помагат. Яко семе сме и оцеляваме. Затова нека да пребъде празникът и оттук за много поколения напред! Честит празник, уважаеми съграждани!“, обърна се към присъстващите в залата кметът Първан Дангов.
С приза „Почетен гражданин на Община Дупница“ посмъртно бе удостоена джаз примата Леа Иванова, която бе предложена от Сдружение „Близо до теб“. Тъй като няма издирени нейни наследници, плакета получи директорът на Исторически музей – Дупница Анелия Геренска, която обяви, че наградата ще бъде поставена на видно място в институцията.
Същата награда получи и доц. д-р Мария Витошанска, която е краевед, преподавател, изследовател и автор на множество трудове. По повод 220 години от рождението на Христаки Павлович тази година излиза и ново допълнено издание на нейната книга – „Христаки Павлович Дупничанин и неговите потомци“. Тя видимо се вълнуваше, докато се качваше на сцената, за да получи приза си.
„От все сърце благодаря за високата чест, с която бях удостоена. Нека св. Иван Рилски да бди над нашия град, който да се развива и процъфтява. И нека неговите граждани да имат здраве, щастие и много успехи!“, каза доц. д-р М. Витошанска.
Посмъртно със званието „Почетен гражданин на Община Дупница“ бе удостоен проф. д-р Михаил Александров, който е бил изтъкнат лекар и учен в областта на инфекциозните болести. През годините дупничанинът е получавал високи звания и награди за успехите му в областта на медицината. Наградата му бе приета от двете му дъщери, които не скриха емоциите си. Докато разказваха какъв е бил баща им, двете му наследнички се просълзиха на сцената и пожелаха да има повече хора като него, които да прославят името на града с успехите и постиженията си.
С отличие „Почетен знак на Община Дупница“ бяха удостоени трима души, познати на обществото със своите инициативи и помощ при кризисни ситуации.
Собственикът на IT компания – кюстендилецът Димитър Димитров, благодари за честта, с която е удостоен. Той бе главен организатор на доброволците, които помогнаха при гасенето на пожара в Рила планина през август. Той осъществяваше и логистиката при борбата с огнената стихия и осигури дронове, пожарогасители, вода и храна за доброволците.
„Тъй като пожарогасенето е колективна работа, искам да изразя своето възхищение от огнеборците на Дупница, с които работихме заедно. Също така ще спомена и служителите на горските стопанства, както и десетките доброволци, които участваха в гасенето на този пожар. Тъй като конкретният пожар беше причинен от мълния, ще ви разкажа какво правим с моя екип в момента. Ние разработваме система, която да покрива територията на Югозападна България и всяка една мълния ще бъде локализирана до няколко десетки метра. И след приключването на всяка една буря специален дрон автоматично ще покрива пожарите, причинени от нея. Пожелавам ви св. Иван Рилски да закриля вас и вашите семейства“, обърна се към общинските съветници Димитър Димитров.
Същата награда получи и Юлиан Манов – основният ктитор на възобновения през март месец миналата година дупнишки храм „Св. Николай“. Той дари над 500 000 лева за мащабната реконструкция на църквата при старите гробища в града.
„За мен е двойна радост, че на този хубав празник получавам тази чест. Искам да пожелая на дупничани и всички българи да станат по-задружни и да преодолеем различията си. Нека работим истински заедно. Дупница и България са част от света, който вече навлезе в една смутна фаза. Всички знаете за тези войни, които се случват по света и неминуемо се отразяват и на нас. Заедно с това сме и свидетели на бурното развитие на технологиите. Тези две неща представляват голямо предизвикателство, но всъщност и огромна възможност. Ако ние съумеем да използваме момента и започнем да работим заедно, може да излезем победители от тези големи предизвикателства. Моля се св. Иван Рилски да е нас, да ни дава здраве и мъдрост, за да вървим напред заедно“, каза Юлиан Манов при получаването на наградата си.
Ръководителят на Планинска спасителна служба – Дупница Кирил Чолаков също получи „Почетен знак на Община Дупница“. Той е планински спасител от над 40 години, а през последните 20 ръководи Дупнишкия отряд, като за този период е участвал в огромен брой спасителни акции. Той работи като театър-майстор към ОбДТ „Невена Коканова“ от години и се грижи за нормалното и безопасно протичане на постановките както в Дупница, така и при гастролите на дупнишките актьори в други градове и в чужбина. „Приемам този почетен знак не толкова лично, колкото за цялостната дейност на отряда ни през годините, за всичко, което сме свършили, и се надявам, че ще свършим. Всяка година Планинската спасителна служба прави статистика за дейността на отрядите в България, които са 32 на брой. От тях отрядът на Дупница от доста години насам е втори или трети по проведени спасителни акции. Това само по себе си е един атестат за това какво могат и какво правят планинските спасители от отряда. Благодаря на всички тези момчета и хората, които са били преди нас в отряда. С тях сме провели стотици акции и сме помогнали на много хора да се приберат живи и здрави у дома“, каза Кирил Чолаков.
След края на празничното заседание на местния парламент празникът продължи с концерт на самодейни състави от Дупница и околните села. Те си дадоха творческа среща под наслов „Моят град празнува“. В програмата им бяха включени танцови, вокални и музикални изпълнения от талантливи малки и големи изпълнители и формации.
Община Дупница почете своя закрилник и с друго събитие в негова чест, а именно кръгла маса на тема „Житие и духовен път на св. Йоан Рилски Чудотворец“. Богословът Живка Мантаркова, която дълги години бе директор на музея в Рилския манастир, бе подготвила тематичен доклад за светеца. Съдоклади представиха и дупничанинът доц. д-р Костадин Нушев, който е преподавател в Богословския факултет на Софийския университет, и Малина Стаматова от Регионалния исторически музей в Благоевград. Модератор на събитието бе отец Георги Паликарски.
Във вечерта на 19 октомври пък своя музикален поздрав отправиха рок музикантите от група Б.Т.Р.
Празникът продължи и в неделния ден. По обяд имаше детска забава и игри с аниматори, които зарадваха най-малките дупничани. Вечерта пък бе отредена за премиерата на най-новата постановка на ОбДТ „Невена Коканова“ – „Животът, макар и кратък“, която е по Станислав Стратиев, и концерт на вокалиста на „Ку-ку Бенд“ Борис Солтарийски.
ДИМИТЪР ИКОНОМОВ