ПРЕДИЗВЕСТЕН КРАЙ! МВЕЦ „Селска река“ на благоевградчаните Пл. Барбутев и Е. Мангушев прекратява работа

Басейнова дирекция отказа да удължи разрешителното им, водата на реката паднала под критичния минимум

МВЕЦ в Пиринско остана без разрешително за водовземане, след като в свое становище Националният институт за метеорология и хидрология отчете, че средномногогодишното водно количество в реката, която го захранва, е под критичния минимум.

Водната централа е собственост на благоевградската фирма „Селската река“ ООД на съдружниците Пламен Томов Барбутев и Емил Серафимов Мангушев и е на река Селска, десен приток на река Мътница от поречието на Места, в землището на с. Лъки, община Хаджидимово. По различните регистри се среща или като МВЕЦ „Лъки“, или като МВЕЦ „Селска река“.

Фирмата получава разрешително за водовземане  на 11 януари 2012 г., което е със срок на действие до януари 2021 г. По указания ред Барбутев и Мангушев подават молба в Басейнова дирекция „Западнобеломорски” район /БДЗБР/ за удължаване срока на действие на разрешителното, но на 09.09.2022 г. директорът на дирекцията Станислава Иванова отказва да издаде такова. Отказът е на основание членове в  Закона за водите и Наредбата за ползването на повърхностните води, според които не се разрешава водовземане от повърхностни води за производство на електроенергия, когато средномногогодишното водно количество в реката е по-малко от 100 л/сек.

Отказът на БДЗБР да разреши водоползване на МВЕЦ „Лъки“ бе потвърден от 2 съдебни състава и вчера влезе в сила. Това означава категорично прекратяване дейността на водната централа и демонтирането й.


Съдбата на МВЕЦ-а бе с предизвестен край заради непрекъснато падащото ниво на Селска река през последните години. През 2015 г. собствениците й опитаха спасителна операция – разширение на водната централа чрез изграждане на ново водохващане на кота 910 м от река Тешовска, ляв приток на река Селска, и изграждане на нов напорен тръбопровод до съществуващата сграда на МВЕЦ. Предвиденото за изграждане ново водохващане обаче попадаше в границите на защитена зона от мрежата „Натура 2000” – „Среден Пирин – Алиботуш”, за опазване на природните местообитания и на дивата флора и фауна, и извършената проверка за допустимост спрямо установените забрани в Националния план за действие за енергията от възобновяеми източници  до 2020 г. показа, че предложението на инвеститорите е недопустимо.

Това е вторият МВЕЦ в Пиринско, който остава без вода в рамките на последните няколко месеца. Миналата година отново съдът за втори път „спря кранчето“ на МВЕЦ-а на бизнесмена Иван Давидков-Яйцето на р. Ощавска с мотив, че от 2010 г. реката попада в защитена зона „Кресна-Илинденци” и в зона за защита по „Натура 2000”, освен това е включена в списъка на защитените зони за опазване на дивите птици и за реката е предвидена мярка за недопускане на нови негативни промени в хидроморфологичните характеристики, в т.ч. посредством ВЕЦ.

Първото съдебно решение за спиране дейността на МВЕЦ-а беше през 2020 г., но тя продължи да работи , и едва тази година БДЗБР връчи на Давидков предписание да прекрати незабавно водовземането и го заплаши с принудително запечатване, ако продължи да ползва незаконно вода.
ВАНЯ СИМЕОНОВА

loading...


Подобни новини

Остави коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *