
Бурен дебат около чистотата на атмосферния въздух в община Благоевград и мерките, които общинските власти планират да предприемат, се разрази вчера. Това стана по време на пресконференция в кметството за работата на Общинската администрация по проект за актуализация на програмата за качеството на атмосферния въздух на територията на общината.
Ръководителят на проекта, гл. еколог на общината Диана Стефанова, представи данните за замърсеност и мерките, които се предвиждат за промяна на статуквото, сред които газификация на битовия сектор, поставяне на филтри на комините и в по-далечно бъдеще замяна на автобусите от градския транспорт с електробуси и такива на газ заедно с увеличаване на зелените площи и дърветата в свободните и междублокови пространства.
Общинската съветничка и начален учител в Осмо училище Румяна Джолева взе думата, за да съобщи лично проучване, което сочи, че една от причините за увеличение на острите респираторни заболявания е мръсният въздух. По повод отчетените данни, че над 65% от замърсеността на въздуха в Благоевград идва от отоплението на твърдо гориво, Джолева отбеляза, че докато не се приеме закон за забрана на твърдото гориво в градовете, няма как да се задължат гражданите да не го използват.
„С риск да прозвучи грубо, може да се разредят автобусите от градския транспорт“, предложи съветничката и подчерта, че е нужна информираност и активиране на цялото население, за да се постигне ефект и благоевградчани да започнат да дишат по-чист въздух.
Главният еколог обясни, че с актуализиране на общинската програма ще има допълнителни лостове за общинските власти по отношение на опазване на чистотата на въздуха, като въвеждане на зони с ниски емисии в района на училища, спортни площадки и др. Това райониране може да стане както чрез общия устройствен план, така и с решение на местния парламент.
Инж. Камелия Вълкова настоя за отделно замерване през летните и зимни месеци и отчитане на розата на ветровете, така че да е ясно в кои квартали по-бързо се изтеглят замърсяванията и къде въздухът остава задълго мръсен. Тя отбеляза, че при газификацията също се отделя голямо количество въглероден диоксид, но вероятно праховите частици са доста по-малко.
Постави се въпросът станциите за мониторинг на атмосферния въздух в Благоевград да се увеличат, тъй като в момента има само една в кв. „Еленово“.
Граждани поискаха да се обмисли вариант за преместване на автогарата с изграждане на магистрала „Струма“ и по-удобни подходи от града към нея, което ще реши голямата замърсеност в жилищния район, който се намира до нея.
Зам. кметът по европейските проекти и програми Зорница Кралева сложи финал на разискванията, като отбеляза, че основната цел на настоящия проект е актуализация на общинската програма за качеството на въздуха. „Срокът за изпълнение на проекта е 13 месеца, началото бе поставено на 14 юни 2017 г., а общата му стойност е 98 140.00 лв., от които финансирането от Кохезионния фонд на ЕС е 83 419.00 лв. и национално съфинансиране в размер на 14 721.00 лв.“, обясни Зорница Кралева.
Тя отбеляза, че след приключване на този проект от общината ще се търсят различни начини на финансиране на конкретните мерки, като това може да стане по национални или европейски програми.
ДИМИТРИНА АСЕНОВА