Председателят на Асоциацията на Спешна помощ в Пиринско М. Вълков: За две седмици в Испания не видях полицаи на пътя или инцидент, дори и лека катастрофа, пътищата са широки, шофьорите са вежливи

Председателят на Асоциацията на работещите в Спешна  помощ в Пиринско фелдшер Марин Вълков се завърна от двуседмична лятна ваканция в Испания със слънчев загар и много позитивно настроение. За 5-та поредна година спешният медик, който повече от 35 години е сред воя на сирените и ръководи Сдружението на фелдшерите в Благоевградска област, избира за релакс испанския остров Ибиса. За впечатленията от туристическите дестинации разговаряме с М. Вълков веднага щом кацна на родна земя.

– Г-н Вълков, Вие избрахте края на лятото за отпуск, колко дни почивахте и къде тази година?

–  Всяко лято от 2012 г. с група приятели ходим на остров Ибиса. Тази година избрахме преди релакса на този вълнуващ остров, на който наистина има много забавления за отпускане от напрегнатото ежедневие и стрес, да разгледаме исторически забележителности. Направихме 5-дневна обиколка на южната част на Испания, в която досега не сме ходили. Избрахме област Андалусия, директните полети за там са малко трудни, затова първо кацнахме в Италия и от там се прехвърлихме. Посетихме първо Малага, там от летището веднага взехме кола под наем, която я ползвахме 5 дни. В цяла Югозападна Испания освен много магистрали, по които се движех, има и панорамни крайбрежни пътища, всичко е фантастично. Пътната настилка е хубава, никъде не видях полицаи на пътя или инцидент, дори и лека катастрофа. За разлика от нашите международни пътища, тук, в нашия район, на главен път Е-79 ежедневно се случват пътни инциденти, и то не по един. Там пътищата са предимно широки, което е предпоставка и за комфортно пътуване, без инциденти. Магистралите се пресичат на различни нива, направи ми впечателние, че водачите на пътя са изключително вежливи и стриктно спазват всички ограничения, защото никъде няма полиция. Движението се регулира чрез видеонаблюдение, което е постоянно. Камерите са монтирани без да има поставени указателни табели къде точно се намират, както е вече и при нас. При нарушения не може да си тръгнеш от летището, ако не си заплатил наложената санкция, защото всичко се въвежда в електронна система. Има ред и правила, които се спазват от всички на пътя.

– Разкажете ни за екскурзията?

– Всеки ден с приятелите ми разглеждахме различен град, предварително бяхме изготвили програма. Всяка сутрин, след като закусим в хотела, знаем за кое място потегляме. Предварително още през май бяхме направили по интернет резервации за хотелите, в които да нощуваме, самолетни билети и дори таксата за вход на историческите забележителности. Направи ми впечатление, че мерките за сигурност при всички исторически забележителности за разлика от предходните години бяха много засилени и навсякъде се преминава през 2-3 пропускателни режима, задължително през скенери, показават се чантите и чак тогава имаш право да влезеш в архитектурния паметник. Отделно в Барселона ме впечатли, че има много жандармерия с пълно бойно снаряжение. Там туристическият поток е огромен. Виждаш служителите на реда, но те не стряскат туристите, напротив, хората ги уважават. Дори някои си правиха снимки за спомен с тях. Чувствах се сигурен.

– Кои места посетихте?

– Посетих Малага, родното място на Пикасо и на Антонио Бандерас. Впечатлен съм от уникалната крепост Алкасаба и катедралата, която е строена в продължение на 2 века. Разгледах и известния туристически център Гранада, това място е смесица на мюсюлманска, еврейска и християнска архитектура. Дворецът Алхабра е архитектурно бижу. В този град култура и религия са събрани в едно. Уникалена е и катедралата Мескита в град Корбода, както и столицата на Андалусия – Севилия. Там най-голямата забележителност е замъкът Алказар, а катедралата „Санта Мария“ е третата по големина в света. Площадът е изграден в края на парка „Мария Луиса“ – величествено място с много езера, мостчета и зеленина, които пленяват с красотата си.   Кадис е най-старият град на Пиренейския полуостров, който след откриването на Америка става основно пристанище на Европа. Там се осъществява най-големият търговски стокообмен между Европа и Америка. Стигнах и до Атлантическия океан, влязох в Гибралтарски полуостров, който на север граничи с Испания, а на изток със Средиземно море. При преминаването се прави пълен митнически контрол. Много ми беше интересно това, че минавайки границата, влизайки на английска територия изведнъж пред теб се спуска бариера като на жп линия и се изчаква да кацне самолетът. Самолетът излита от Средиземно море и отива до другата страна на океана. Възхитен съм от прочутата Гибралтарска скала и пясъчния провлак, съединяващ скалата с Пиренейския полуостров. Има огромен поток от пешеходц, инспанците ходят в Гибралтар и купуват от там по-евтини стоки.  Преживяването беше много вълнуващо, макар и само за ден. Потопихме се с приятелите ми в друга обстановка, която е типично английска, същия ден честваха техен празник, обстановката беше много тържествена. Видяхме и английска сватба, всички дами бяха с много стилни тоалети и шапки.   Марбея бе следващата ни дестинация, известен морски град в Андалусия, Испания. Намира се на брега на Средиземно море под връх Ла Конча. Марбея е главен морски комплекс на Коста дел Сол. Градът е известен с това, че е често посещаван от богати и известни личности, също така и с това, че е любима дестинация на заможни туристи от Северна Европа, особено от Великобритания, Ирландия и Германия. В близост до града има множество голф игрища. Там накуп видях много луксозни автомобили, яхти и много скъпи магазини с маркови дрехи.   От Марбея лесно се достига до Малага. След като се прибрахме отново в Малага, върнахме автомобила и отлетяхме за остров Ибиса.

– Какво Ви впечатли на острова, който посещавате за поредна година?

– Всеки път преживяването е различно. Там с приятелите ми останахме 5 дни. Разбира се, не пропуснах най-хубавия плаж, който се намира само на 20 минути път с ферибот на съседния остров Форментера. Това е най-хубавото кътче в Европа, което възторгва с морската шир и невероятните скални “скулптури”.  Остров Ибиса също е прочут с хубавите плажове, пристанища, клубове за яхти. Направи ми впечатление, че има много повече туристи и цените са скочили, преди 5 години, ако една стая на острова сме наемали за 120 евро, сега е 260 евро. Стаята е пакет със закуска и вечеря. Хостелите са по-евтини, там нощуваката е между 20-30 евро със закуска. Има увеличение и на една туристическа застраховка, която е задължителна. Направи ми впечатление, че се връща модата на хипитата. Тази тенденция от 60-те години на миналия век се възражда отново. Островът е с много заведения за забавления. В Сан Антонио се намира прочутото кафене „Делмар“, в което са отсядали всички филмови и естрадни звезди на 60-те години и фотографии с тях се пазят, закачени на стените. Заради природната си красота островът е предпочитан терен за заснемане на филми. На острова се намират много от най-известните нощни клубове – Privilege, най-големият в света, Es Parad“s – известен със своите водни партита, Amnesia – с партитата с пяна. Много DJ от световна величина включват в турнетата си клубовете на Ибиса, като представят точно тук новите си песни или албуми.  Кафене „Мамбо“ пък е събирателно за млади хора от Британското кралство, които пристигат тук, за да се отпуснат на нощния живот, мястото е специално за 20-годишните.

– Каква е храната на острова?

– Основно средиземноморската. Има много турски и индийски заведения с компактно меню за около 15 евро. За разлика от тях храната в испанските ресторанти е по-скъпа. Обикновено индийските заведения за хранене работят до по-късно.

– И накрая, но не на последно място, видяхте ли спешен екип на острова?

– През цялото време досега, откакто посещавам остров Ибиса, ми се случи само веднъж да видя спешен екип на плажа. Линейките в големите градове се движат с включена светлина и звук. Хората там не злоупотребяват да търсят спешен екип, ако състоянието наистина не е критично, защото след това им се налагат санкция. Всяко едно повикване се таксува от личната осигурителна сметка на пациента, всяко лице там е осигурено, и когато този разход е необоснователно изразходван, застрахователят плаща за медицинската услуга, но си удържа парите. Медицинското обслужване преминава през здравната застраховка и всеки пациент знае коя услуга колко струва. Посещението на тези туристически центрове си заслужава, неслучайно остров Ибиса е моето любимо място за почивка, което създава настроение за релакс с фантастичните плажове. Посете го!

Разговаря СЛАВА ИВАНОВА



Подобни новини

Остави коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *