Топ теми

Председателят на браншови съюз „Пчела”  Т. Стоицов: Пожарите в Кюстендилско удариха икономически пчеларите, сушата намали добивите

Ниските цени на украинския мед от 3,50 лв./кг пречат на местни производители да реализират продукцията си

Пожарите в Кюстендилски регион удариха икономически и пчеларите. От бранша алармират за значителни вреди. Пчелар от района на невестинското село Църварица е изгубил близо 70 пчелни семейства, в Неделкова Гращица друг е успял да си спаси пчелите от пожар, защото пчелините са били на платформа…

„Тези, които имаха по-малко пчелни семейства и възможност по-често да ги подхранват, успяха да предотвратят роенето, други го хванаха, но и те са на загуби. Незапомнената суша доведе до изсъхване и прекратяване на нектара. Липата и кестенът не дадоха нищо, последваха много ниски добиви като количества пчелна продукция”, каза Тихомир Стоицов, председател на браншовия съюз „Пчела” – Кюстендил.

Заради жегата и сушата пчелните семейства са прекратили яйценосната дейност още през месец юли. Пчеларите, усетили навреме тези моменти, започнали да стимулират, да подхранват пчелната майка и ще имат възможност да влязат в зимата със сравнително запазени пчелни семейства.

Според Тихомир Стоицов пчеларите не калкулират разходите за отглеждането на пчелите, а ако го правят, ще са на 100% загуби.

„За съжаление държавата не помага, единственото реално подпомагане са т.нар. интервенции пчеларство, където също има проблеми. Мярката е инвестиционно пчеларят да похарчи определена сума, за да закупи кошери, пчелни майки или отводки, и да чака възстановяване на част от парите. Когато тръгна програмата, много пчелари бяха отрязани, както и заявените от тях пчелни майки, а когато им беше разрешено в средата на август, се оказа много късно. Възможно е това да се случва заради непознаване на спецификата в МЗХ или ДФ „Земеделие”, заяви Стоицов.

По думите му има атрактивни мерки за малки стопанства и „Млад фермер”, които са за подпомагане на естествено пчелоопрашване. От тях са се възползвали 170 човека от общо 20 000 с възможност в страната. В Кюстендилско са били одобрени трима.

Средният добив на килограм мед в регион Кюстендил е между 5 и 10 кг и се определя сравнително добър, цените на дребно са около 15 лева за килограм, има опити и за 20 лева. Порочна е практиката неактивни пчелари да закупуват пчелен мед и да го продават на пазара на по-ниски цени, защото нямат разходи. Големият проблем е едрата търговия, при която пчелари разчитат да продадат продукцията на търговци и преработватели. За втора година тази търговия не върви заради вноса на украинския пчелен мед, за който няма наложени никакви мита. Ниските цени на украинския мед 3,50 лв. за килограм пречат на пчеларите у нас да реализират продукцията си.

„Нашият мед е в пъти по-добър и като качество, и като билка – смесица от много билки, много е здравословен. Украинският мед е само от слънчоглед  и рапица, възможно най-нискокачественият мед. За съжаление у нас не се оценява родната продукция заради ниска потребителска култура, най-вече заради цената”, смята още Стоицов.

Наблюдава се сериозен отлив от пчеларството в региона, пчеларите, подпомагани по някоя мярка, поддържат стопанствата, защото са задължени да го правят в период от пет години.

В браншовия съюз „Пчела” – Кюстендил по списък има около 70 човека, но при сбирки идват не повече от 20-ина.

ГЕРГАНА ИВАНОВА

loading...


Подобни новини

Остави коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *