Председателят на дружеството на пчеларите в Дупница Георги Орлев: Няма изход за нас, ние сме последната грижа на държавата, от 50 години искаме помощ, от никъде нищо… а и останахме само пенсионери

Пчеларите в Дупница не са оптимисти за бъдещето на бранша, категоричен е техният председател Георги Орлев. Той има над 50-годишен стаж в сферата и твърди, че за този половин век почти нищо не се е променило и няма никаква помощ от държавата.
 Припомняме, че днес пчелари от цялата страна излизязоха на национален протест пред сградата на Министерството на земеделието и храните. Основните искания са финансово подпомагане в размер на 50 лева на кошер и държавата да оказва по-голяма закрила на сектора.
„Колегите ще правят протест, но не вярвам да има някакъв ефект. Помощ от държавата може да има, но не сега, а в някое далечно бъдеще. Аз не съм убеден, че държавата ще отдели пари за пчеларството. Има много други ядове в страната ни, ние сме последната грижа. С този Ковид-19 се разби цялото пчеларско дружество в Дупница. В момента сме разединени и се събираме все по-рядко. Пчеларството не върви наникъде. Трудно е да се обясни какво трябва да се направи. Толкова много са нещата за оправяне при пчеларите, че дори не може да се каже откъде да се започне. Не виждам изход за нас в момента“, сподели пред „Струма“ дългогодишният пчелар.
 Дупничанинът продължи с песимистичните си очаквания, свързани със застаряването на пчеларите и незаинтересоваността на младото поколение:
„Над петдесет години съм пчелар и председател на дружество „Рила“. Събирахме се по 20-ина човека, говорили сме по хиляди теми, правили сме предложения към държавата. Но за тези пет десетилетия – нищо! Никак не съм оптимист за себе си, както и за колегите. Аз лично в момента съм болен и трудно се справям с пчеларството. В района на Дупница, както и почти навсякъде в страната, пчеларите са горе-долу на моята възраст. А след нас какво ще стане с този бранш? Младите хора не искат и да чуят за подобно нещо. Все пак има младежи, които опитват да се захванат с пчеларството, но като видят колко е трудно и как държавата изобщо не помага, и бързо се отказват. Големите проблеми са свързани със субсидиите и осигуровките. Помощ от държавата получават само определен кръг хора, което никак не е редно“.
 Георги Орлев коментира и темата с електронната платформа за оповестяване на растителнозащитните, дезинфекционните и дезинсекционните дейности, която беше въведена у нас преди около две години. Системата е била създадена в помощ на пчеларите, но от бранша са категорични, че вместо това ги затруднява допълнително.
„Тази платформа помага само на една малка част от пчеларите, които имат интернет и са компютърно грамотни. При нас повечето сме възрастни хора и не се възползваме от подобни системи. Въпреки нашите оплаквания колко е сложно, платформата продължава да си работи и никой от държавата не реши да я премахне или поне да я направи по-лесна за използване“, добави дупничанинът.
„Постоянно берем ядове с пръскането. Арендаторите правят каквото си поискат и пръскат, когато им е кеф. Миналата година например имаше един голям проблем. Започнаха да пръскат с рапица и докато не започнах да му стоя на главата на тоя арендатор, не стана нищо. Пръскат тогава, когато им е удобно на тях, а не когато времето позволява и е най-подходящо за това. Пчелите не са животни, които можеш да затвориш и да не излизат. Това е поредната измишльотина на някой си“, завърши опитният пчелар.
ДИМИТЪР ИКОНОМОВ

loading...


Подобни новини

Остави коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *