Председателят на ОбС – Дупница К. Костадинов нападна шефката на Историческия музей: Къде е експозицията, три години сте в ремонт и вземате заплати, какво работите?!

Извънредна докладна записка, свързана с Исторически музей – Дупница, се превърна в най-обсъжданата точка от дневния ред на заседанието на Общинския съвет. Тя касае намерението на институцията да кандидатства за финансиране по Програмата за трансгранично сътрудничество с проект „Старите къщи разказват истории“ на стойност 57 232 евро. Планирано е с евентуалните отпуснати средства да бъде закупен 3D скенер, с помощта на който да се направи архитектурно и фотозаснемане, а също така и да се създадат триизмерни модели на емблематичните стари градски къщи в Дупница, които да бъдат включени в постоянната експозиция.
В началото на дебатите по точката председателят на ОбС Костадин Костадинов отправи остри критики към екипа на местния музей относно забавянето на въпросната постоянна експозиция, за която се говори отдавна.
„Искам да попитам за коя постоянна експозиция става дума? Карате ни да гласуваме за нещо, което го няма… Три милиона лева отидоха за този музей и тази експозиция. Проектът за Младежкия дом, който да бъде дом на Историческия музей, трябваше да струва 800 000 лева и толкова бяха отпуснати на общината. А всъщност накрая излезе, че струва 3 милиона лева и кметството плати останалите. Къде е експозицията, къде е музеят, къде сте вие? Взимате ли заплати, какво работите? Колко посетители имате за последния месец? Три години се ремонтира Младежкият дом, а работниците в музея през тези три години са взимали заплати. Строителят си замина преди една година, а те все още нямат експозиция. Затова, г-жо Геренска, не знам 3D ли ще правите, или какво, но ще Ви кажа аз какво ще направя – ако до Нова година нямаме експозиция, на първата януарска сесия ще внеса промени в Правилника за работата на Историческия музей и да има нова структура, която да даде възможност на кмета да пристъпи към смяна на мениджмънта на музея“, емоционално коментира шефът на местния парламент.
Той допълни, че бюджетът на година за въпросната институция е 150 000 лева, а все още я няма постоянната експозиция.
Директорът на Историческия музей Анелия Геренска отговори, че бюджетът не е споменатата сума, а в размер на 65 000 лева, и дори се обърна за по-точни цифри към присъстващата в залата Дафинка Георгиева, която е заместник-кмет по финансовите дейности.
„Музеят никога не е разполагал с подобен бюджет, за какъвто подметнахте. Екипът получава минимални работни заплати за най-различна работа – от хамалска до научна дейност. И когато сме се борили за някакви надбавки, те пак са идвали по проекти, които ние сме изпълнявали. Така че нека не хвърляме едни цифри пред хората, които съвсем не са така. В момента работим точно върху постоянната експозиция. Строителят, който извърши този ремонт по проекта на община Дупница, трябваше да го направи за шест месеца. Само че той го направи за три години. А и след ремонтните дейности има много неща, които трябва да се оправят, и ние все още не можем да влезем в сградата. Има пропуски в електрическата инсталация, да не говорим за други детайли. Нашият проект е готов, но първо трябва да се свършат доста други неща, за да влезем и да го направим. Освен това е доста интелектуален труд. Не можем просто „да наредим грънците“, каквито изказвания имаше, а просто трябва да се мисли всеки детайл. Така че след трите години на строителя е нормално на музейните работници да трябва поне една година след това, за да може експозицията да е конкурентна, а не просто подредени предмети. Кандидатствали сме и по три проекта към Министерството на културата и се надяваме и оттам да имаме средства“, каза на свой ред Анелия Геренска.


Тя поясни още, че много от въпросните стари къщи по новия проект се рушат или ремонтират по съвременен начин от собствениците им и по този начин се губи тяхната автентичност, докато идеята е те да бъдат показани в истинския им вид.
Отношение по точката взе и общинският съветник от „Народен съюз“ Анастасия Давкова. Тя поздрави А. Геренска за инициативата и подчерта, че бъдещето е в дигитализацията и цифровизацията.
„Идеята за 3D заснемане на старите градски къщи е много добра и тя може да бъде надградена с изготвянето на макети, изработени чрез 3D принтер, които да бъдат изложени в постоянната експозиция на музея, за да е видимо и достъпно културното наследство на Дупница. Не знам дали знаете колко паметници на културата от национално значение има в Дупница, регистрирани в Националния институт за недвижимо културно наследство. Това са къщите на Станке Димитров и Васил Демиревски-Желю, които са регистрирани през 1974 година, и регистрираният наскоро параклис „Св. Спас“ в село Червен брег. Чрез европейските фондове в момента се финансират усилено различни дейности, свързани с културни паметници от национално значение. Затова искам да призова двамата народни представители от Дупница да имат предвид, че в НИНКН преди над 10 години е бил входиран списък с обекти от нашата община и досега никой му е обърнал внимание. Всичко това е стояло и е събирало прах в някое чекмедже, а имаме готов списък… Ако тези обекти получат статут на паметници от национално значение, бихме могли да получим финансиране за съхраняването и използването им за развитието на туризма“, заяви Анастасия Давкова.
Други общински съветници пък дадоха идеи да бъдат показани дупничани, известни у нас и по света със своите постижения в различни области. По този повод Анелия Геренска каза, че има изготвен и тематично-експозиционен план за видни личности от историята на Дупница, който е одобрен от Министерството на културата и за който се получават доста похвали. За обособяването на качествена експозиция обаче ще бъдат необходими още средства и допълнителни ремонтни дейности, които да коригират множеството пропуски при мащабния и скъп ремонт на Младежкия дом. В крайна сметка точката получи одобрението на общинските съветници и от Исторически музей – Дупница ще могат да кандидатстват за финансиране по проекта „Старите къщи разказват истории“.
ДИМИТЪР ИКОНОМОВ

loading...


Подобни новини

Остави коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *