Подмяната на водопреносната мрежа и изграждане на индустриална зона посочи като основните приоритети в Плана за интегрирано развитие на община Благоевград 2021-2027 г. председателят на Общинския съвет Радослав Тасков. На пресконференция вчера по повод днешната сесия на местния парламент той посочи, че очаква най-сериозни дебати по обсъждането на ПИРО като една от най-важните точки в дневния ред, касаеща намеренията на общината за инвестиции и кандидатстване за финансиране от европейски фондове и Плана за възстановяване.
„В аналитичната част на плана са посочени и силните, и слабите страни на общината, включително и сериозни проблеми като тези, свързани с водопровода и канализацията“, каза Тасков и уточни: „Над 70% от тръбите на водопреносната мрежа в града все още са етернитови – и това е на фона на претенциите ни да говорим за екология и за повишаване качеството на питейната вода. Изваждам темата за водата пред скоба заради растящото недоволство на гражданите от все по-чести аварии и разкопаване на улици и тротоари, които после с месеци чакат за асфалтиране или вече са целите в кръпки. Затова, преди да започнем да възстановяваме уличната мрежа, първо трябва да ремонтираме водопреносната и трябва да се започне оттам.
За жалост Благоевград бе изключен от възможността да се възползва от европейски средства в тази сфера заради липсата на консолидация във водната асоциация“, каза председателят на ОбС.
Той допълни, че самата икономика като сектор също е приоритетна за развитие и затова в ПИРО е заложено изграждане на 2 индустриални зони. „От години един от най-важните приоритети за общината е заетостта и липсата на стабилни и високи доходи на населението поставят областта, в това число и Благоевград, в края на класацията в България, затова, на първо място, натам трябва да се насочат усилията ни. Проблемите са навсякъде, имаме нужда от още едно училище, тъй като догодина изтича срокът за преминаване на учениците на едносменен режим на обучение, имаме нужда от нова болница, тъй като павилионният тип на сегашната е свързан с много високи разходи“, отбеляза още Р. Тасков.
На въпрос за прогнозната сума, на която възлизат заложените в ПИРО обекти, той отговори, че е около 2 милиарда лева, като уточни, че за да се усвоят максимално средствата, общината трябва заедно с плана да има и проектна готовност, тъй като за финансиране ще се конкурират всички 265 общини.
На днешната сесия местният парламент ще утвърди годишната наемна цена на дка от общинския поземлен фонд, като разликите с цените от миналата година са минимални, ще обсъди годишната програма за управление и разпореждане с общинската собственост и ще приеме новото попълнение в групата на ДПС Милена Бунцева на мястото на оттеглилия се нов шеф на общинската фирма „Паркинги и гаражи“ Ивайло Червилов.
ДИМИТРИНА АСЕНОВА
Във Виена ценат ан аводата е 2.04 евро за кубически метър и всяка капк авода е вкусна и може да се пие. Тук плащаме 2.16 лв /около 1.10 евро/, но не я пием и за целта купуваме бутилирана която ни 2.16 лв за пет литра. Обаче като направим СПА комплекс и парк ще пием от баража, ако не го вкарат в някой проект за нечия изгода.
Наистина ли подмяната на водопороводите е приоритет?
В поста във Фейсбук на 24-ти кмета написа:
„Само преди около година Община Благоевград пое дълг от 5 милиона лева, за да оправи водопроводите на няколко улици, от които няма никаква пряка доходност“, пише в поста си кметът Стоянов.“
И като няма доходност – ми извадете ВиК услугите от лапите на държавата и ги направете ОБЩИНСКА СОБСТВЕНОСТ!
Как така общината изгражда тръбите, а ВиК-дружеството събира парите от доставката на водата?!
Водата трябва да бъде собственост на общината, както е направила преди 100 години община Виена!
Идете и питайте как поддържа ВиК-мрежата община Виена!
Общинският съвет определя цената на ВиК услугите.
Питейната вода, трябва да бъде собственост на населението на населеното място, на общината, а не да отива за издръжка на държавните чиновници.