Председателят на парламентарната комисия по образование и бивш министър Кр. Вълчев откри първите по рода си СТЕМ центрове в страната в ЮЗУ „Н. Рилски“

Два нови СТЕМ центъра, които са първите по рода си в  български университет, отвориха врати в ЮЗУ „Неофит Рилски“ – Благоевград. Специализираните кабинети, оборудвани с най-новите технически достижения в съответните области, бяха официално открити днес от председателя на Комисията по образование и наука в Народното събрание и бивш министър на образованието Красимир Вълчев, ректора проф. Николай Марин, народния представител Стефан Апостолов и ръководителя на университета в периода 2015-2023 г. проф. Борислав Юруков.
Единият СТЕМ център е по химия и биология. Ситуиран във Втори учебен корпус и разполага с най-новите налични технологии, което означава, че студентите ще излязат като завършени специалисти и ще са напълно готови да преподават в системата на средното образование.

„Поздравления за всички студенти, който са избрали да учат химия. Всички професионални направления са важни, но специално тези в природните науки са основополопагащи за това да живеем в модерен свят, добавена стойност в индустрията“, каза Красимир Вълчев. Той поздрави ръководството на ЮЗУ за създадена модерна образователна среда и пожела на университета да привлича все повече студенти в тези професионални направления, както и да има възможности материално-техническата база да се обновява и занапред.

„Може би, ако преди 30 и повече години имаше такива центрове, съм сигурен, че природните науки биха имали повече последователи и нямаше да се чувства такъв остър недостиг“, изтъкна проф. Марин. Ректорът коментира и че с този нов подход природните науки стават много по-разбираеми, дава се много по-добро, нагледно разбиране и се сформира един общ подход за интелект, който стои в основата на иновациите.

В потвърждения на казаното д-р Дамяна Грънчарова и ас. Александра Тенчева демонстрираха възможностите за работа на интерактивната дъска от най-ново поколение и съчетаха съвременно технологии с традиционни методи на обучение. Наред с оборудването, включващо и специална камина за правене на опити, модулни станции с индивидуални работни места, центърът се откроява и с иниовативен интериорен дизайн, а дори и осветителните тела на тавана са с елементи от химични формули.

Впечатлен от видяното, Кр. Вълчев поиска да разбре по какви проекти работят преподавателите от катедрат по „Химия“ и заяви, че лично ще лобира за това Югозападният и Тракийският университет да работят съвместно в областта на водородните технологии.

А студентите от катедрата по „Химия“ нямаха търпение да видят новите придобивки. Веднага след като гостите си тръгнаха, те изпълниха центъра и тестваха част от техниката.   

Не по-малко впечатляващ е и вторият СТЕМ център – по физика, математика и информатика, който е базиран в Първи корпус и е снабден с работна станция „Изи Спейс“ със стереоскопичен 3D дисплей , телескоп, 3D скенер и принтер, оптика, специализирана апаратура по физика… Има дори и аудиопулт, камери, специално осветление, за да се създават онлайн уроци и електронни ресурси с най-високо качество.

Правейки аналог със средното образование, Кр. Вълчев коментира, че изграждането на СТЕМ центровете по училищата се е забавило „През 2019 г. стартирахме национална програма и направихме към 300 СТЕМ центъра, а останалите към 2000 трябваше да се направят по плана за възстановяване и развитие. Програмата бе готова още през 2021 г. и може да започне да се реализира през 2022 г. Сега се направиха някакви двустепенни продцедури. И защо е толкова сложно? Досега можеше да има СТЕМ центрове във всички училища“, заключи Кр. Вълчев.

Бившият министър на образованието акцентира и че от МОН би следвало да заделят средства и университетските преподаватели да получават пари, за да разработват дигитално учебно съдържание, както  е при учителите.

Виждайки потенциала и възможностите на Югозападния университет и на академичния състав, председателят на Комисията по образование и наука в Народното събрание посъветва преподавателите активно да се включат в обученията на учителите.

Припомняме, че преди две години във Факултета по педагогика на Югозпадния университет бе открит и първият университетски СТЕМ център. С него бе дадена възможност за съвременно обучение, фокусирано в четири направления – наука, технология, инженерство и математика, а акцентът е приложението им в реалния живот и, разбира се, обучението на студентите.

 В края на миналата година ЮЗУ „Н. Рилски  бе определен от Министерството на образованието и науката за регионален СТЕМ център. Въпросните центрове са общо три за страната ни – в Пловдивския, Шуменския и в Югозападния университет, като идеята е именно в тези три висши училища десетки хиляди учители да бъдат подготвени за обучение в СТЕМ образователна среда. СТАНИСЛАВА ДАЛЕВА

loading...


Подобни новини

Остави коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *