Представяне на автобиографичната книга „Магията на ориентирането”! Емблематичният професор в ЮЗУ Ат. Георгиев три години следвал за инженер, докато реши, че не е за него, и записал ВИФ

Емблематичният преподавател в Югозападния университет в Благоевград, спортен педагог и треньор проф. Атанас Георгиев представи своята автобиографична книга „Магията на ориентирането”. В заседателната зала на Първи учебен корпус, където се състоя събитието, дойдоха много колеги и приятели на обичания преподавател, както и студенти по „Физическо възпитание и спорт” от всички курсове. Сред присъстващите бе и друг знаков за университета преподавател и близък приятел на професора – доц. Евгени Кавдански. Поканата уважи и д-р Маргарит Русев – син на покойния проф. д.п.н. Руси Русев, който заема специално място в книгата, както и в сърцата на всички, имали честа да го познават.

В началото ръководителят на катедра ТМФВ /теория и методика на физическото възпитание/ и зам. декан на Факултета по педагогика доц. Даниела Томова посочи някои малко известни факти от живота и дейността на проф. Георгиев и му връчи специален плакет.

Атанас Георгиев е роден в Бургас, но 43 г. от живота му са свързани с Благоевград. На 1.09.1980 г. постъпва като асистент в тогавашния Висш педагогически институт – филиал на Софийския университет. Бил е треньор и старши треньор на българските национални отбори по ориентиране – юноши и девойки, мъже и жени. 16 години е председател на Българската федерация по ориентиране, а в момента е почетен председател и на федерациите по ориентиране на Югоизточна Европа и Балканите. В периода 2006-2013 г. е ръководител на катедра ТМФВ, а от юни 2011 е професор в ЮЗУ.

Любопитното, е че авторът е завършил Техникум по строителство и архитектура в родния си град и като естествено продължение постъпва за студент във Висшия инженерностроителен институт в София. Там следва три години, но осъзнава, че избраният път не му харесва, и се прехвърля във ВИФ /настоящата Национална спортна академия/, където през 1974 г. завършва висшето си образование.

„Сърдечно благодаря на всички, че сте тук!“, обърна се към присъстващите проф. Георгиев и поясни, че няма да говори за самата книга, а просто ще изтъкне някои детайли и факти. Той разказа, че покрай баща си е заобичал планината и природата още от най-ранна детска възраст. В едно майско утро на 1960 г. попаднал с приятели край хижа „Странджата” и стартирал на първото си състезание на Отманлий.

„МЕЧТАТА МИ БЕШЕ ДА СТАНА СВЕТОВЕН ШАМПИОН, НО ОСЪЗНАХ, ЧЕ НЯМАМ ДОСТАТЪЧНО КАЧЕСТВА,

затова реших да подготвям състезатели и шампиони“, призна проф. Георгиев.

Той започва треньорската и педагогическата си дейност като преподавател по ориентиране и психология на спорта в Средното спортно училище в Правец, след което идва в Благоевград. Заедно с него като студентка във ВПИ постъпва и ученичката му от Правец Зоя Славкова, и така в бъдещия Югозападен университет са поставени основите на ориентирането.

През годините проф. Георгиев изгражда най-силния студентски женски отбор, а част от него са участничката в три олимпиади Антония Григорова, Кристина Иванова, Лилиана Гоцева, която понастоящем е част преподавателския състав на катедра „Теория и методика на физическото възпитание“. Възпитаниците на проф. Георгиев завоюват множество медали и шампионски купи както в ориентирането, така и в леката атлетика, кросове и планински бягания.

На фона на постигнатите впечатляващи успехи емблематична остава случката от състезание през 1982 г. Тогава проф. Георгиев води голяма група студенти от института в Плевен, където се провеждат общостудентските индивидиални състезания.

„Повечето от нашите участници бяха начинаещи, а аз им взех много хубави шарени екипи. С другите треньори чакахме на финала, но изведнъж се оказа, че десетина човека от нашия отбор са объркали маршрута и вместо да слязат надолу, се бяха качили на една скала и ни махаха оттам, защото надолу нямаше пътека. Беше голям майтап и всички ме занасяха откъде съм събрал тези хора, мотаещи се над финала, при това облечени в сини, червени, зелени екипи. На връщане с влака за Благоевград също имаше много шеги и закачки. Най-важното бе, че всички вече се чувстваха ориентировачи, магията на ориентирането ги беше завладяла“, сподели проф. Георгиев.

Връщайки се назад в спомените си, той разказа и за друг култов случай. Като студенти заедно с Евгени Кавдански и Филип Бояджиев, който дълги години бе преподавател по ски в университета, участвали в състезание по ориентиране.

„НИЕ С ГЕНАТА ФИНИШИРАХМЕ, А ФИЛЬО ГО НЯМАШЕ, БЕШЕ СЕ ИЗГУБИЛ НЯКЪДЕ. ИЗВЕДНЪЖ ОБАЧЕ СЕ ПОЯВИ, КАТО НОСЕШЕ ЕДИН ГОЛЯМ ЧУВАЛ С МАНАТАРКИ.

Писаха му петица, а и гъбите бяха хубави“, призна проф. Георгиев.

Извън веселите и забавни истории той говори и за приятелството си, изключителните професионални качества и личността на проф. д.п.н. Руси Русев.

„Руси ни напусна в разцвета на силите си през 2010 година като декан на Факултета по педагогика. Като ръководител на катедра ТМВФ, предложих на академичното ръководство и зала 543 в Първи учебен корпус се нарича „Професор Руси Русев”, каза проф. Георгиев и отдаде почит и уважение към големия български учен и човек, професор доктор на педагогическите науки Руси Минчев Русев.

Малко по-късно пред микрофона застана синът на проф. д.п.н. Русев – д-р Маргарит Русев. Той благодари за казаните думи и призна, че макар обстановката да е академична, възприема професор Георгиев просто като чичо Наско, защото е израснал с него и много от детските му спомени са именно от лагери, курсове…, на които е ходил заедно с баща си и проф. Георгиев.

Авторът на „Магията на ориентирането“ разказа и как през 1992 година в университета е приет първият випуск на специалност „Физическо възпитание и спорт“ и всъщност ЮЗУ става първото висше училище след НСА, имащо право да обучава учители по ФВС.

„Бях председател на изпитната комисия, която трябваше да избере 40 студенти. С решение на министъра на отбраната Сталийски бяха отпуснати допълнително още 5 бройки за донаборници. Министър на образованието и науката бе проф Николай Василев и много ни помогна в разкриването и утвърждаването на новата специалност“, посочи проф. Георгиев и сподели как през 1994/95 г. започва да се провежда задължителният за бъдещите учители по ФВС учебен курс по туризъм, ориентиране и лагерно дело, на който и до днес ръководител е именно проф. Георгиев.

„Най ми е болно, когато някой студент иска да бъде освободен и да не идва на курса, който иначе е задължителен. Аз им обяснявам, че ще изпитат неземна радост, когато се качат сами на собствен ход на Отовишки връх и оттам видят цялата разкриваща се красота.

СМИСЪЛЪТ НА МОЯ ЖИВОТ Е ДА ПОМОГНА НА МЛАДИТЕ ХОРА ДА ЗАОБИЧАТ БЪЛГАРИЯ,

а това може да се случи само тогава, когато покориш, обиколиш нашите планини и видиш и усетиш красотата на природата“, категоричен бе проф. Георгиев.

Любопитното, е че той не продава, а подарява книгата си. Така неговите приятели и колеги получиха екземпляр на „Магията на ориентирането“, а условието за това бе да кажат по няколко думи.

„С проф. Георгиев се познаваме от 53 години – като състуденти, колеги, приятели. Ако седнем да пишем мемоарите си, ще стане много дълго четиво. Бих искал да му благодаря, че за всичките тези години запазихме толерантността помежду си. И да, имало е случаи да си говорим на по-висок тон, но успяхме да съхраним взаимното уважение и приятелството“, каза доц. Кавдански, който пръв застана пред микрофона.

Пожелания за здраве и да запази младежкия си дух и ентусиазъм отправиха и ръководителят на катедра „Спорт“ доц. Даниела Лекина, доц. Кремка Станкова, доц. Валери Цветков, доц. Невяна Докова… Своето уважение и признателност засвидетелства и ас. д-р Лилиана Гоцева, която е сред най-титулуваните ориентировачи, а научен ръководител на защитената от нея докторска дисертация е именно проф. Георгиев.

Забавни моменти от провежданите курсове по алпинизъм, туризъм и лагерно дело споделиха и гл. ас. Стефан Кинов, гл. ас. Янко Руменов, гл. ас. Илия Канелов, председателят на Студенския съвет Иван Лесов. Думата взе и преподавателят в катедра „Спорт“ д-р Николай Хаджиев, който е от първия випуск на специалността „Физическо възпитание и спорт“ и всъщност е бил сред 5-имата донаборници, приети над утвърдените 40 бройки.

В знак на благодарност Н. Хаджиев и колегата му по гимнастика Александър Марков връчиха на проф. Георгиев химикал и тефтер, за да продължава да пише, и компас – да не се загуби в планината.

След официалната част последва почерпка в една от залите на 5-и етаж. По това време към групата се присъедини и още един емблематичен преподавател – бившият декан на факултета проф. д.п.н. Магдалена Глушкова.

Самият финал на представянето на книгата бе ознаменуван с общи снимки за спомен, като колегите и приятелите на проф. Георгиев му пожелаха все така да бъде пример за подражание и да запалва с ентусиазма и отдадеността си всички около себе си.

СТАНИСЛАВА ДАЛЕВА

loading...


Подобни новини

19 Коментара

    1. Само питам...

      За каква афера с Глушковата говориш, Филипе? За е.бан ли стама дума? Ако е така, нищо ново под слънцето, она си беше мераклийка навремето…

      Отговори
  1. Юсуф

    Накара ни с един приятел да му плати е банкета на Паничище за да ни завери курса. После се оказа че не би е написал оценки и на другата година пак плсщсхмр. Смешник измамен.

    Отговори
  2. Маги Стралка

    Те тези от физкултурата и педагогиката са добри само в един спорт, макар и не винаги – в креватната гимнастика след яко ядене и пиене. А Наската писал ли е за партийните си подвизи от началото на прехода?

    Отговори
  3. Траян

    Георгиев с един и същи текст стана и доктор и доцент и професор. Сигурно и в магията текста е същият.

    Отговори
  4. Спасов

    Гнусен, нереализиран комунистически доносник. Ако в това има магия, доообре.

    Отговори
  5. Слави Боянов

    А Жечев що го нема. Дадохме му по 200 лв. на човек да даде на този тъпак да не ходим да се занимаваме а да си играем футбол. Тъпи ориентировач и.

    Отговори
  6. Иван

    Защо не е поканил Костов? Без него щеше да стане професор ама друг път. Неблагодарник.

    Отговори
  7. Стоянов

    Да се дипломираш инженер трябват качества, а този герой е по празните приказки. Намерим си е мястото да тича като гламав по гората.

    Отговори
  8. Славена

    Срам е този човек. Искаше да си пускаме командировъчни за състезания и да му даваме парите

    Отговори
  9. Геро

    Цветков ми иска 10 кила червено вино за този да не ходи сина ми да се занимава.

    Отговори
  10. Даниел Димитров

    Какви преподаватели, какво емблеми са тези хора. Дадох им по 150 лв с Кавдански за изпитите.

    Отговори
  11. Калин Георгиев

    На този измамник трябваше да му купя агне и да го занеса на Паничище за да си взема курса по ориентиране.
    Как не го е срам да нарича това магия.

    Отговори
  12. Силви

    Този на лекции само глупости говори. Все едно сме на партийно събрание.
    Луд.

    Отговори
  13. Снежана Попова

    Този човечец, дето го наричате „професор“ трябва да се подложи на лечение.

    Отговори
  14. Станислав Георгиев

    И какво му е емблематичното на този смешен мишок. Как може да споменава Руси Русев този продажник.

    Отговори

Остави коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *