Създаване на симулационен център за медицинските сестри и акушерки, обновяване на базата на Бачиново, въвеждане на електронна главна книга…сред набелязяните бъдещи цели в университета
„Подготвил съм презентация, но ще се въздържа да я представя, като искам по най-естествения начин да споделя, да се отчета пред вас какво беше свършено от месец декември 2023 г. до настоящия момент“, с тези думи ректорът на ЮЗУ „Н. Рилски“ проф. д-р Николай Марин започна изложението си пред членовете на общото събрание /ОС/ и представи доклада си за дейността и състоянието на университета.
Общото събрание, което е върховният орган за управление на акредитираните висши училища и се провежда веднъж годишно, започна с преброяване и установяването на кворум. По списъчен състав, който се определя по сложна формула и квоти за хабилитираните, нехабилитираните преподаватели, студенти, докторанти, служители на администрацията и помощния персонал, делегатите са общо 370. Редуцираният състав наброява 363, а за наличието на кворум са необходими 242 души. Делегатите, който се регистрираха, бяха 304 и най-голямата зала на университета – аулата, се изпълни до краен предел, като се наложи да се внасят и допълнителни столове. Интересът и масовото присъствие бяха обясними с факта, че това е първият отчет на проф. Марин, който бе избран за ректор на 14 декември 2023 г., като мандатът за управление е четиригодишен. Така след определянето и ситуирането на комисиите по преброяването, протокола, предложенията… председателят на Общото събрание, деканът на Правно- историческия факултет проф. д.н. Габриела Белова, даде думата на ректора, като представянето на доклада бе първа точка от дневния ред.
„ Отчита се една много динамична и наситена със събития, дейности и процеси, година. На първо място искам да посоча факта, че беше проведена успешна институционална акредитация, приключила с оценка от 8.95“, започна ректорът, а думите му бяха посрещнати с аплодисменти. Проф. Марин държеше да подчерта, че институционалната акредитация, която е и най-важната за съществуването на университетите, е извършена по нова формула.
„Тази формула засегна широкопрофилните университети, където има множество професионални направления. Като университет с най- много професионални направления ние сме засегнати от тази методика за изчисляване на оценката. Дали сме нашето становище, информирали сме другите широкопрофилни университети и сме се обединили, че ние трябва да получаваме компенсиращ коефициент, защото формулата обединява всичките оценки от акредитациите на професионалните направления, изпълнението на план-приема и оценките от рейтинговата система. Сами разбирате, че оттук нататък нашият стремеж трябва да бъде за постигаме на по-високи оценки на професионалните направления. Това не е лека задача, но съм уверен, че с общи усилия ще се справим“, каза ректорът и продължи с анализ на кандидатстудентската кампания, която е била организирана и проведена по нов начин, а именно университетът да е много по-видим за външната среда. Проф. Марин посочи и че това като дейност трябва да бъде заложено сред основните приоритети, защото се стремят към все по-добри кандидат-студенти, повишаване качеството на обучение и изпълнение на план-приема, отпускан от държавата.
Докладът продължи с анализ на реализираните множеството дейности и активности. Сред тях са задълбочаването на сътрудничеството с българските училища зад граница, провеждането на регионални, национални, международни форуми, включването в кампании и събития, привличането на изтъкнати личности от практиката, като легендарния гимнастик Йордан Йовчев и новия треньор на женския национален отбор по борба на Полша, Петър Касабов, за преподаватели в ЮЗУ. Внимание бе обърнато и на учредения департамент за чуждоезиково обучение и продължаващо образование, новоразкритите два СТЕМ центъра в Природо-математическия факултет.
Друг изключително важен факт е, че през миналата година от Министерството на образованието и науката определиха Югозападния университет като регионален СТЕМ център, където ще се обучават хиляди учители.
„През тази година се развиха всички процеси и успяхме да подпишем договор за изграждане на база, която да осигури това обучение и да затвърди ролята на университета като регионален СТЕМ център“, посочи ректорът и продължи с разяснения за сключените международни договори, като основната цел в ЮЗУ „Н. Рилски“ да бъде водещ партньор при създаването на европейски университетски алианс.
От изнесените данни стана ясно и че за изминалата година е реализирана изключително добра проектна дейност, възлизаща на 20 млн. лв.
10 млн. са за обновяване и ремонт на Студентско общежитие №1, като вече са договорени и възложени строително- монтажните работи.
„Това беше една от целите, които поех пред вас като кандидат за ректор, и се радвам, че имах възможността да изпълня това, което съм поел като ангажимент“, заяви ректорът, при което напусна мястото си пред микрофона, отиде и се ръкува със студенти, седящи на първия ред.
Също така 900 хил. лв. са предвидени за изграждането на регионалния СТЕМ център, 416 хил. лв. за дигитализиране на университетската библиотека, 1.5 млн. евро са по програма Еразъм….
Що се касае до финансите, в доклада са отчетени 24 млн. лв по сметките на университета, но ректорът уточни, че към дата на провеждане на ОС са по- малко, тъй като са преведени заплатите на служителите и преподавателите и ступендиите на студенти и докторанти.
Проф. Марин обърна внимание и на кадровата политика и я определи като балансирана, но активна.
„Да, бяха пенсионирани преподаватели, оставени да работят след максимално допустимия срок – 65 плюс три години, но това са стандартите, зададени от Закона за висшето образование. Бяха пенсионирани служители, които работиха повече от 5 години, дори и 10 години след пенсия“, коментира ректорът.
Членовете на Общото събрание посрещнаха с аплодисменти казаното, че един от приоритетите на ръководството е от догодина да се въведе електронна главна книга. Акцент е и модернизиране на университетската база на Бачиново и на Правно-историческия факултет, ремонт на лабораториите на катедрата по химия, ситуирана във 2 УК.
„В проектен етап е изграждане на симулационен център за медицинските сестри и акушерките“, обяви ректорът, при което отново последваха овации, които продължиха и след съобщаването на новината, че ден преди Общото събрание Академичният съвет прие учебния план на нова бакалавърска специалност „Лекарски асистент“. Наред с действащото и утвърдено партньорство с лечебни заведения са сключени и договори за сътрудничество с Националната кардиологична болница, УМБАЛ „Царица Йоанна – ИСУЛ”, УМБАЛ „Света Анна – София АД“ и специалисти ще бъдат част от преподавателския състав на ЮЗУ и ще поддържат високото ниво на обучение на студентите в изключително важното професионално направление „Здравни грижи“.
В заключение ректорът благодари на преподавателите, служителите, докторантите, студентите за добрата съвместна работа през годината.
„Пожелавам 2025 г. да е по-спокойна,
но да бъде изпълена и с такива предизвикателства, които да поддържат нашата активност на още по-добро ниво“, заяви проф. Марин.
Думата бе дадена на присъстващите, като се въведе регламент от 3 минути на изказване. Пръв пред микрофона застана деканът на Филологическия факултет доц. д-р Радослав Цонев, след което и деканите на Техническия факултет – проф д-р Снежина Андонова, на Факултета по изкуствата – доц. д-р Валери Пастармаджиев, на Философския факултет – проф. д.н Валентина Миленкова. Висока оценка за работата на ректора, неговия екип и самия доклад дадоха и деканите на Факултета по педагогика проф. д-р Янка Стоименова, на Стопанския факултет – проф. д-р Райна Димитрова, на факултета по обществено здраве, здравни грижи и спорт – доц. д-р Миглена Симонска.
Изключително емоционално и съдържателно бе и изказването на председателят на Студентския съвет Иван Лесов.
„ЮЗУ „Н. Рилски“ не е просто един университет в края на Югозападна България. Той е лидер, водещото висше училище, от което излизат професионалисти и за нас е свещено място. Искам да знаете, че ние, студентите, сме и ще продължим да бъде зад вас“, каза председателят на Студентския съвет и благодари на преподаватели, ръководството и лично на ректора проф. Марин. СТАНИСЛАВА ДАЛЕВА