Нуждата от контрол може да развали отношенията. Всеки партньор има нужда да се чувства еднакво оценен, а мнението му чуто и прието. Прекалено контролиращи ли сте във връзките си и защо това е проблем?
Всеки човек понякога контролира. Все пак е добре всеки от нас да прилага здравословна доза контрол върху своя живот. Когато обаче контролът е постоянен и насочен основно към партньора, това може да доведе до сериозни проблеми във връзката.
Настояването всеки път нещата да се случват по вашия начин е изтощително за всички замесени. Ако упражнявате контрол върху своята половинка, това кара другия човек да се чувства сякаш трябва да се съобразява винаги с вас, за да бъде приет. В някои случаи дори може да има страх, че ако не следва вашите правила, това ще има неприятни последици за него. В същото време човекът, който налага контрола, често се чувства недоволен от най-малките неща, които не се случват по неговия начин.
Ако искате да имате по-щастливи взаимоотношения, на първо място трябва да разберете защо имате този импулс да контролирате другите и как може да го преодолеете. Всъщност контролирането може да доведе до сериозни проблеми във връзката като:
Липса на взаимност
Когато се фокусирате главно върху своите собствени желания и нужди, вие ясно давате да се разбере, че чуждите желания и нужди нямат значение за вас. Сякаш казвате: „Това, което искам аз, е по-важно от това, което искаш ти“. А в крайна сметка в една здравословна връзка трябва да има взаимност, зачитане на всички мнения и желания, дори с цената на малки компромиси. Не трябва да бъдете изненадани, ако вашият партньор е ядосан или пък разстроен, ако не уважавате неговите нужди. Не замаскирайте своето контролиращо поведение с оправдания като това, че вие знаете кое е по-добре.
Дисбаланс в отношенията
Когато единият партньор в прекалено контролиращ, това определено създава дисбаланс в отношенията. Ако постоянно се опитвате да налагате своето мнение, това може да доведе дори до край на връзката – в момент, в който другият човек просто няма сили да търпи подобно поведение. Друг възможен сценарий е „оттеглянето“ на партньора като активен участник във връзката. Той вече не се опитва да казва какво желае, но пък недоволства и се заяжда за всичко, което вие искате.
Нарушено чувство за себе си
Упражняването на контрол във връзката е токсично за всички участници. Човекът, който е контролиран, може да възприеме себе си като недостатъчно добър и ценен. Чувството на безполезност идва от това, че човекът не е изслушван и уважаван достатъчно, както би трябвало в една нормална връзка. От друга страна, контролиращият човек също може да се почувства зле, когато осъзнае своя егоизъм и опит да направлява всичко и всички постоянно. Чувството на отхвърляне и несигурността са често срещани при тези, които искат да контролират.