Разложкият бизнесмен Георги Фарфаров заведе дело за 1 милион лева срещу Народното събрание, администрацията на Министерски съвет и ВАС. На толкова е изчислил пропуснатите ползи за фирмата си „Миле инженеринг“ ЕООД, причинени в резултат на нарушение на правото на ЕС, и претендира за обезщетение в същия размер. Безпрецедентното дело е образувано в Административен съд – Благоевград по Закона за отговорността на държавата и общини за вреди. В исковата молба се твърди, че вложените от него средства за изграждане на МВЕЦ „Баба Цвета“ в размер на 1 848 549 лв. са се обезценили, след като инвестицията му била блокирана, поради което иска солидарно от трите институции да му платят огромното обезщетение. Делото е разпределено на съдия Тодор Тодоров, който е изискал от ищеца да посочи какви конкретно норми от правото на ЕС са нарушени от всяка от трите институции и с какъв акт, съответно действие или бездействие, е станало. В уточнената молба е посочено, че отговорността на Народното събрание произлиза от неправомерни действия и бездействия, изразяващи се в неефективно въвеждане в националното ни законодателство на предвидените с Директива 2009/28/ЕО на Европейския парламент и Съвета за насърчаване използването на енергия от възобновяеми източници, мерки за благоприятстване изграждането и развитието на енергия от възобновяемите източници. Имало противоречия между българската законодателна уредба и конкретните разпоредби на Европейския парламент и Съвета, за което отговорна била и администрацията на Министерски съвет. С решение на ВАС, касаещо МВЕЦ „Баба Цвета“, пък се стигнало до забавяне на строителството и пропуснати ползи. Накратко, и трите институции били отговорни за неясната правна уредба, което е нарушение на правото на ЕС, което е рефлектирало върху бизнес интересите на разложката фирма.
Съдия Тодоров счита, че Административен съд – Благоевград не е компетентен да гледа дело срещу парламента, тъй като в исковата молба се посочва, че вредите са настъпили от законодателна, а не от административна дейност. Отговорността може да се потърси по друг ред – по ГПК пред Районен или Окръжен съд, в зависимост от цената на иска. С този мотив претенцията в частта, касаеща Народното събрание, е прекратена, а делото е изпратено по подсъдност на Окръжен съд – Благоевград. Как ще се развие казусът в двете съдилища предстои да разберем. Потърсихме известния бизнесмен Георги Фарфаров, за да го попитаме как точно трите институции са увредили имуществения му интерес. Той заяви, че ще реши дали да коментира или не, след като се консултира с адвокатите си.
Факт е, че такова дело, насочено срещу трите основни стълба на държавата – законодателна, изпълнителна и съдебна власт, досега не е имало и е прецедент за местните магистрати.
БЕТИНА АПОСТОЛОВА