Топ теми

ПРИЗНАНИЕ! Археолог №1 на България дойде на крака в с. Полето да награди учителя Кирил Костурков за съхранение на древна находка

Директорът на Националния археологически институт с музей при БАН доц. Людмил Вагалински дойде на крака в симитлийското село Полето при учителя пенсионер Кирил Костурков, за да го награди за откриването и съхранението за поколенията на древна находка. Двамата се запознали преди 2 години покрай древен надпис, който К. Костурков открил замазан в зидарията на гробищната църква в селото, за което „Струма” съобщи тогава.

Учителят, който е и основател на читалището в селото, дни наред се мъчил с телена четка да изчисти от хоросана гранитната плоча, но накрая успял, а за да се откроява, й нарисувал рамка с червена боя. Чрез приятели уведомил Националния археологически институт за находката и само за две седмици гл. ас. Шаранков успял да разчете надписа и да го преведе от старогръцки на български. Така местните жители, които дотогава смятали, че плочата била надгробна, разбрали, че всъщност мястото преди векове е било светилище, а гранитната плоча е служела за олтар за принасяне на животни в жертва на боговете.

Учителят Кирил Костурков обаче не спрял дотук. Той се наел преводът да се издяла върху мраморна плоча, та всеки, който види древния надпис, да може го да прочете и разбере. С лични средства сложил началото на дарителска акция, която подкрепил лично и кметът на Симитли Апостол Апостолов. В края на март новата плоча с превода била окачена редом до древната, а преди дни с церемония, на която присъстваха кметът на с. Полето Иван Манчев, председателят на ОбС – Симитли Владимир Христов, хора от селото и гости от общинския център, плочата бе открита.

Още по-вълнуваща бе церемонията в местното барче на следващия ден, на която доц. Вагалински връчи почетен плакет на ентусиаста Кирил Костурков, който след дни ще закръгли 80 години, но не пести сърце и енергия за родолюбиви начинания. Събитието дълго ще се помни, още повече че шефът на Националния археологически институт при БАН не претупа тържеството, а цял час остана на раздумка въпреки сериозната си ангажираност и на разкопките при благоевградското с. Покровник, и на тези при петричкото с. Рупите, коментираха хората от Полето.

ДИМИТРИНА АСЕНОВА

loading...


Подобни новини

Остави коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *