Сред призьорите педагози от Петрич, Благоевград, Банско, училище на годината стана Първо ОУ „Св.св. Кирил и Методий“ – Гоце Делчев
На бляскава церемония, състояла се в МОЛ „Ларго“, отличиха призьорите в 12-ото издание на конкурса „Любим учител“, организиран от вестник „Струма“, с подкрепата на Община Благоевград и Регионалното управление на образованието. Признание за своя труд и отдаденост към каузата за образованието на българските деца получиха педагози от Петрич, Благоевград, Гоце Делчев, Банско, както и заслужили учители, оставили ярка следа в сърцата на своите възпитаници.
Изисканото парти събра в МОЛ „Ларго“ много общественици, политици, управници, културни дейци, директори на училища. Поканата уважиха кметът на Благоевград Методи Байкушев, председателят на ОбС – Петрич инж. Светла Данаилова и на ОбС – Благоевград Антоанета Богданова, народните представители Цвета Рангелова, Иван Герчев, началникът на РУО Ивайло Златанов, зам. ректорите на Югозападния университет доц. Илия Недин, доц. Петрана Стойкова, деканът и зам. деканът на Факултета по педагогика проф. Янка Стоименова и доц. Даниела Томова, деканът на Факултета по обществено здраве, здравни грижи и спорт доц. Миглена Симонска, зам. деканът на Филологическия факултет доц. Дафина Костадинова, председателят на Районен съд – Благоевград Румяна Митева…
Събитието бе реализирано с подкрепата на спонсорите: БАНКА ДСК, „ЛАРГО МОЛ“, А1, „ГРОМА ХОЛД“ ЕООД, „ХЕК СОЛАР“ ЕООД , ВИНАРСКА ИЗБА „ВИЛА МЕЛНИК“, ЗАСТРАХОВАТЕЛНО ДРУЖЕСТВО „АРМЕЕЦ“, „РИЛАНА“, „РАСТЕР-ЮГ“, СЛАДКАРНИЦИ „АМЕЛИС“, РУМ ООД, АГЕНЦИЯ „РАРО“.
За тържественото и празнично настроение до голяма степен допринесоха и талантливите възпитаници на Центъра за личностно и творческо развитие на децата на Благоевград, които бяха бурно аплодирани за прекрасните си изпълнения. Първи на сцената се изявиха малките балерини от Школа по балет „Кроазе“ с ръководител Красимира Митова, а началото бе поставено с вълшебен танц. Прозвучаха и знаковите български песни в изпълнение на Петя Стойчева и Габриела Христова от НХГ и Вокално студио „Фа диез“ с ръководител Христина Палева.
„За да бъдат поведени тези прекрасни млади хора и всички наши деца по пътя на изкуството, на знанието, на науката, трябва да има вдъхновяващи хора, които да ги водят и обгрижват. Това са учителите, без които и най-прекрасният диамант не може да покаже целия си блясък, ако не е шлифован от техните педагогически умения, талант, отговорност“, каза водещата Силвия Домозетска.
В унисон с това управителят на вестник „Струма“ Теодора Томова поздрави присъстващите на церемонията и изтъкна, че конкурсът е своеобразен израз на уважение и отдаване на почит към мисията на учителите. Хората, които разкриват необятния свят на възможности за реализация, но и хората, които палят искрата за личностно развитие и самоусъвършенстване.
Най-големият всекидневник на Югозападна България засвидетелства своето уважение към заслужили учители. Под „светлините на прожекторите“ застана Росица Зиновиева – дългогодишен учител по български език и литература в НХГ – Бивша Солунска гимназия, Благоевград. Тя е член на Съюза на българските писатели, автор на няколко стихосбирки и множество публикации в страната и в чужбина. А красотата на българския език тя проповядва не само като учител по български език и литература, но и като поет – „Магнолия“, „Полети“, „Тъмните гарови гълъби“ са част от книгите й.
„Радвам се на тази награда, защото тя идва много след като вече не съм учител, но май да си учител не е професия, а наистина е призвание“, сподели г-жа Зиновиева.
Пред микрофона застана и Красимира Билева, която в продължение на 36 години преподава български език в Трето основно училище „Димитър Талев“ – Благоевград, дългогодишен член на Областната комисия за проверка и оценка на писмените работи на учениците от олимпиади, от изпити и от националното външно оценяване (от 1997 г.). Нейни възпитаници завоюват призови места (включително и лауреатското първо място) на националната олимпиада по български език и литература, постигат отлични резултати на изпитите на националното външно оценяване и за кандидатстване в училища с прием след седми клас.
„За да бъде успешен един човек, най-напред той трябва да бъде уважителен. Винаги съм се старала в училище да се отнасям с уважение към всички деца и техните родители, в последните години повече от тях мои ученици“, каза г-жа Билева, за която най-голямата награда е обичта на нейните ученици – искрена и всеотдайна, взаимна обич за дълги години.
В знак на приемственост за първа година бе отличен и изявен студент. Това бе второкурсникът по „Начална училищна педагогика“ в Югозападния университет Алекс Георгиев, който отправи апел и съвет повече момчета да се насочат към тази специалност и учителската професия.
Самата програма бе наситена с много емоции, думи на признателност и, разбира се, елемент на изненада, тъй като имената на победителите бяха пазени в тайна до последно. В конкурса участваха преподаватели от Благоевград, Сандански, Петрич, Банско, Симитли, Белица, Разлог, Якоруда, Гоце Делчев и района, приели професията като лична кауза, общественозначима мисия за възпитанието и изграждането на бъдещето на България в лицето на нашите деца.
С цел да бъде обективен изборът, а и да отговорят на съвременните изисквания, организаторите дадоха възможност на всички свои читатели, на родители и ученици, на преподаватели да гласуват удобно онлайн на сайта struma.bg. Критерият “онлайн гласуване” формира 25% от крайния резултат.
И тази година най-голяма тежест имаше есето. То бе на тема „Предизвикателства на приобщаващото образование в общообразователното училище“, като писмените работи бяха оценени от независимо експертно жури.
Победители в категорията „Най-добро есе“ станаха Диана Петрова от Националната хуманитарна гимназия „Св.св. Кирил и Методий“ – Благоевград, Надежда Илиева – НПГ „Димитър Талев“ – гр. Гоце Делчев, Катя Тренчева и Кипра Купенова-Глушкова – НУ „Св. Паисий Хилендарски“ – гр. Банско, Марияна Рускова – Първо ОУ „Св.св. Кирил и Методий“ – гр. Гоце Делчев, Киприяна Траханова – Трето ОУ „Братя Миладинови“ – гр. Гоце Делчев.
Наградите на отличените учители връчи началникът на Регионалното управление на образованието Ивайло Златанов. „За мен е чест и удоволствие да бъда съпричастен към този форум, в който за 12-и пореден път се отличават знаещи и можещи колеги, работещи на терен в образователните институции“, изтъкна шефът на РУО.
Регионалният мениджър на Банка ДСК Иво Андров връчи приза за училище на годината – Първо ОУ „Св.св. Кирил и Методий“ – Гоце Делчев, което е първото иновативно основно училище в област Благоевград. То е със статут на иновативно училище от учебната 2017/2018 година.
Второто място и награда под формата грамота, книга, телефон, плакет, вино от Винарска изба „Мелник“ и цветя заслужи Анжела Вангелова от 11 ОУ – Благоевград. Тя завършва висше образование във ВПИ – Благоевград, има образователно-квалификационна степен „магистър“, специалност „Начална училищна педагогика“ и професионална квалификация „Начален учител със специализация физическо възпитание“. От 1994 г. до днес работи в Единадесето основно училище „Христо Ботев“ като учител по ФВС в начален етап. Участва в експертна оценка на държавните образователни изисквания за учебното съдържание по ФВС. Дълги години се занимава активно със спорт. Преминава през всички възрастови групи на благоевградския хандбален отбор „Пирин“ и националните гарнитури. Любовта към спорта предава на учениците си. Организатор на множество състезания сред учениците и активно включване на родителите. 30-годишния си опит като учител предава на студенти от ЮЗУ „Неофит Рилски“ като базов учител. Наградата бе връчена от народния представител Иван Герчев, който призна, че за него е чест да присъства на това прекрасно събитие и форум, извеждащ на преден план образованието.
„Горда и радостна съм да бъда тук, сред вас, защото съм сигурна, че всеки един заслужава почит и уважение, и съм изключително развълнувана в момента. Всички тук присъстващи сме обединени от една обща цел – да бъдем полезни на децата, на студентите. Да дадем нещо от себе си, може би един малък отпечатък, за да ги направим по-добри хора. Най-важното за мен е не колко ще бъдат научени, защото децата са с много различни знания, навици, характер. Има и със специални образователни потребности и надарени, развити, с таланти. В този смисъл най-важното е ние да положим усилия те да станат добри хора“, каза развълнувана Анжела Вангелова.
Така настъпи и кулминацията. За да съобщи името на победителя, на сцената бе поканен кметът на Благоевград Методи Байкушев.
„Българският език, за разлика от другите езици, има отделни думи за възпитание и за образование, и това не е случайно, тъй като става въпрос за две различни дейности, които обичайно казваме, че трябва да вървят ръка за ръка, но в България от известно време се получава нещо по-различно, учителите се справят с последиците от възпитанието. Не им завиждам и смятам, че в момента задачата е най-трудната от когато и да било. Не смятам, че повишението на заплатите може по някакъв начин да компенсира това, на което родителите подлагат учителите“, каза кметът на Благоевград и допълни, че от време на време ходи на родителски срещи и знае за какво става въпрос, но това, както се изрази М. Байкушев, е „само одраскване по повърхността на последиците“.
Кметът благодари и на вестник „Струма“, че 12 години се организира конкурсът, чрез който да се изкаже благодарност към учителите, каквато те заслужават. „Това събитие е част от тъканта на благоевградската общност“, заключи кметът и обяви името на победителя.
С приза „Любим учител на Пиринско“ за 2024 г. и награди плакет, телевизор от А1, вино… бе удостоен учителят по физическо възпитание и спорт в Професионалната гимназия по икономика и туризъм в Петрич Баязид Махмуд. Той е завършил кинезитерапия в Национална спортна академия „Васил Левски“, има следдипломна квалификация за учител по ФВС и „Здравен мениджмънт“ в Югозападния университет. Като борец е участвал на две олимпиади, учител е от 2017 г. и е класен ръководител на 11 „г“ клас, специалност „Кетъринг“.
„Емоцията е силна, защото това е неочаквано за мен. Благодаря, че ми се даде шанс. Благодаря на моите учители, които са ме вдъхновили да стана това, което съм, на хората, които са повярвали в мен, и мога да дам на децата това, което аз съм получил от моите учители“, каза победителят.
СТАНИСЛАВА ДАЛЕВА