Прираст на първолаци отчетоха в благоевградски училища, записаните 585, с 67 повече от излезлите от детските градини

Прираст на първокласници за предстоящата учебна година регистрираха редица или почти всички благоевградски училища.

Както „Струма” писа, за предстоящата учебна 2021/2022 г. училищата в Благоевград – 5 основни и 5 средни, реализиращи прием в 1 клас, обявиха общо 31 паралелки за кандидат-ученици, или с три повече от тази година. На фона на това стана ясно, че през 2014 г. с настоящ адрес в община Благоевград са били 822 деца, но в подготвителните групи на детските градина има 518 кандидат-първолаци.

Фрапиращата разлика между родените преди 7 години и тръгващите на училище предвещаваше трус в системата на образованието и педагози прогнозираха, че ще има проблеми с реализирането на приема. Изненадващо за мнозина повечето паралелките се напълниха и даже се пристъпи към завишаване на бройката от 22 деца в клас. Така в най-голямото средно училище в областта – 7-о СУ „Кузман Шапкарев“, са класирани 110 кандидати и 10 остават резерви. И тъй като неприетите живеят в района на училището, са сформирани 3 паралелки с по 24-ма ученици и две с по 23-ма, или в 7-о СУ влизат 118 първолаци.

Подобна е ситуацията и в 8-о СУ „Арсени Костенцев“. Там изведоха 5 класа със завършващи основно образование, но са утвърдени 4 паралелки в първи клас. Още при подаването на документите много родители питаха директора Сергей Биров дали има шанс да се разкрие допълнителна, пета паралелка, каквато заради големия наплив бе реализирана преди няколко години. Както на срещата в общината в края на миналата година, така и в разговори с родители С. Биров изтъкна, че 8-о СУ се е разгърнало в максималния си капацитет, още повече че е единственото от големите училища в Благоевград на едносменен режим. Затова, ако се направи допълнителна паралелка, ще трябва да учат на две смени, което е в разрез с държавната политика за преминаване към т.нар. полудневна организация.

Позовавайки се на нормативната база за завишаване на приема с два процента, в 8-о СУ сформират 4 класа с по 24 деца. Междувременно недоволни родители на неприети деца, живеещи в района, подават жалби до институциите. От общината препоръчваха да се предприемат действия, така че неприетите 7 първолаци да постъпят в 8-о СУ. Съответно старши експертът по начално образование в РУО Анета Марянска извършва проверка по отделните случаи.

Е. Димова

„Приехме 5 от 7 кандидат-ученици, тъй като двама се записаха в други училища. Удовлетворихме на 100 процента желанието на родителите. Няма дискриминация по отношение на местоживеене“, коментира С. Биров. Той поясни, че при така направеното разпределение едната паралелка е с 26-има първокласници, другите три – с по 25-има. С оглед на това, че класните стаи в 8-о СУ са големи и доста над обичайната квадратура, директорът бе категоричен, че завишеният брой на първолаците няма да се отрази на качеството на обучението.

Към завишаване от 22 на 24 деца в клас пристъпиха и в 3-о ОУ „Димитър Талев“, където записаха 96-има ученици в 1 клас в 4 паралелки.

11-о ОУ „Христо Ботев“ реализира 3 паралелки.

За 2-о ОУ „Димитър Благоев“ кандидатстват 91 първокласници за утвърдени 3 паралелки. По решение на директора приемът е завишен, но почти цял клас „остава под чертата“.

„Вместо 66-има записахме 72-ма ученици в първи клас – по 24 в паралелка, и върнахме 19 кандидати“, констатира ръководителят на 2-о ОУ Милена Ковачева.

Че са доволни от реализирания прием, още повече че не всички деца от детската градина в квартала постъпват в намиращото се в близост 4-о ОУ „Димчо Дебелянов“, сподели Ели Димова, зам. директор на училището в „Грамада“, което прави два пълни класа с 23-ма и 22-ма първокласници.

Впечатление прави, че след като през изминали години сформираха маломерни паралелки, а през 2018 г. имаха и нулев прием, сега в 9-о ОУ „П.К. Яворов“ са записани 23-ма ученици в 1 клас. По този повод директорката Василка Величова изтъкна, че за първи клас нямат свободни места, но имат възможност да приемат още няколко деца в подготвителната група.

Сред училищата, обявили повече паралелки – три вместо досегашните две, е 5-о СУ „Георги Измириев“ със записани 63-ма първокласници, или средно по 21 ученици в клас, което при настоящата пандемична обстановка има много плюсове.

В 6-о СУ „Иван Вазов“ пък обявиха 4 паралелки, но още в началото на кампанията се „върнаха“ на досегашните си три. Причините, както поясни директорът Методи Андонов, са че много от децата, завършващи детската градина, живеят на други места, а от гледна точка на финансовата стабилност е много по-добре да се направят три пълни, отколкото 4 маломерни паралелки. Също така училището в „Струмско“ е строено за 24-класно и извежда по три паралелки.

От ръководството на СУИЧЕ „Св. Климент Охридски“, където утвърдиха с една повече, или три паралелки, уточниха, че процесът е динамичен и първокласници могат да се записват до 14 септември. Затова след второ класиране се въздържаха да посочат колко бъдещи ученици имат записани. За сметка на това директорът д-р Светлин Абаджиев и заместникът му Маргарита Спирова издадоха в аванс, че за новата година готвят много изненади, включително тече подготовка за преминаване на едносменен режим. Те разказаха и за новата си иновативна практика, която по думите им е много успешна.

Както „Струма“ писа, в началото на изминалата учебна година от СУИЧЕ направиха и разпространиха рекламни брошурки за прием в 1 клас за предстоящата 2021/2022 г. Определяйки тази практика като ефективна, от ръководството вече са сформирали екип, който готви приема за след две години. Вече са готови флаерите, а в тях са посочени и имената на две учителки, които ще водят първи клас през 2022/2023 г.

Изчисленията показват, че в училищата в Благоевград /поне след второ класиране/ са постъпили 585-има първолаци /сред които и около 20 на шестгодишна възраст/. Или учениците в първи клас са със 67 повече от излезлите от подготвителните групи на детските градини в Благоевград.

„Да, действително се наблюдава прираст. Една от причините, е че има семейства, прибрали се от чужбина, а и такива, преместили се в Благоевград от Дупница и други населени места“, коментираха директори.

Образователни специалисти пък повдигнаха въпроса за дейностите, свързани с обхващане на деца в предучилищна възраст, по които водеща роля има местната изпълнителна власт. Така например в началото на изминалата учебна година от община Сандански изготвиха подробна справка за децата в три възрастови групи /родени 2013, 2014, 2015 г./, за които е установено, че не са записани и не посещават детска градина. От екипа на зам. кмета Павлина Караджова знаят и поименно посочват къде е всяко от децата – кое е отишло в Германия, Англия, преместило се в друг град, държава…

На фона на това пък от община Благоевград по времето на  предишния кметски мандат гадаеха и предполагаха, че необхванатите в предучилищното образование са в чужбина.

Репортер на „Струма“ научи, че 20 кандидат-първокласници от социално уязвимите групи все още не са записани никъде и образователните медиатори в общината им търсят места сега.

СТАНИСЛАВА ДАЛЕВА



Подобни новини

Остави коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *