Притеснени от машините, мнозина от жителите на благоевградското село Бело поле не отидоха да гласуват. От 538 избиратели правото си на вот до обяд упражниха към 60 човека, което е двойно по-малко в сравнение с парламентарните избори.
Председателят на секционната комисия в Бело поле Павлина Секулска също потвърди, че машинното гласуване е основната причина за ниската избирателна активност в селото.
„Просто е нещо ново и хората се притесняват. Ние самите преминахме обучение, но мисля, че такива трябваше да има и за хората. Например да се организират събрания по места и да се направят нагледни демонстрации. Така избирателите щяха предварително да се запознаят и да видят, че няма нищо страшно и сложно при машинния вот”, коментира П. Секулска.
В потвърждение на думите, че хората – особено от третата възраст, не знаят как се борави с машините и затова не гласуват, от комисията разказаха как човек натискал екрана на устройството с цялата си длан, вместо да направи избора си само с леко докосване с пръста.
Репортер на „Струма” стана свидетел и как възрастна жена оглеждаше машината в търсене на копчета по нея… Впечатление направи, че всеки от идващите да гласува бе „придружаван” от човек от комисията, който заставаше от другия край на машината и даваше подробни инструкции за процедурата.
„Да, притеснявах се, защото досега не съм гласувала по този начин. Предпочитам хартиените бюлетини, с тях съм свикнала, но се справих с машината и след тази „генерална репетиция” ще дойда пак да гласувам машинно и на предстоящите парламентарни избори”, сподели Виолета Михайлова и допълни, че заради машините съседите й масово коментирали, че няма да дойдат до секцията, но самата тя ще ги „агитира”, като им обясни, че не сложно.
В самата секция имаше и „тъмна стаичка” като резервен вариант, ако машините блокират.
СТАНИСЛАВА ДАЛЕВА