Приятели спасиха планинар от Благоевград, счупил ребра по пътеката към връх Кликач

На 9 март неочаквана злополука във Влахина, позната и като Лещанска планина, сполетя благоевградчанин. Няколко доброволци, сред тях и пострадалият, тръгват да разчистват пътеката към връх Кликач, която през есента на миналата година е обезопасена и маркирана от новозаселените в Горно Лешко Александър Серафимов и съпругата му Маргарита Ангелова – планински водачи, техният съдружник Димитър Самунев, Сибила Ташева и Деница Иванова, а с камион извозва клоните Петър Велков.

Сегашното начинание е организирано от всеотдайния планинар Живко Николов – някогашен автомонтьор, с него са Атанас Урдев – началник на охраната в Американския университет, Иван Гечев – компютърен специалист от София, и разбира се, по-късно пострадалия. Сред мъжете е и единствената жена Таня. Всички те, макар и любители, са посветени планинари и често пъти заедно достигат върховете в Благоевградска област, правят походи и отвъд родния край. За сегашната си акция са се подготвили добре, взели са триони, брадви, овощарски ножици, за да направят пътеката до красивия Кликач проходима и по-достъпна за любители на планински изживявания.

        Работата потръгва добре, доброволците действат всеотдайно, кастрят, чистят, набират височина. Докато при нелепо спъване единият от мъжете полита назад и пада по гръб върху остър камък. Първоначално трудно диша, обяснява, че го пронизва адска болка и се чувства обездвижен. Опитните планинари спират работата и търсят начин да помогнат на другаря си. Умуват как да го свалят от стръмната просека до достъпно място за превоз, защото най-вероятно нараненият има костна травма и всяко неразумно движение би усложнило състоянието му. Възможностите не са много – денят е неделя. Първо решават да се обадят на Планинска спасителна служба, но пострадалият няма застраховка, а без нея плащането е високо – от няколкостотин до над хиляда лева. Болният се опитва по телефона да заяви застраховка, но му обясняват, че в неделя не се извършва такава услуга – странно, защото повечето хора правят своите излети в планините предимно в почивните дни.

Време няма, трескавият съвет на приятелите решава да изпратят двама до Горно Лешко и потърсят платнище или одеяло, за да приспособят някаква носилка. Стигат до къща, единият се обажда на планинската спасителка Маргарита Ангелова дали нямат в дома им носилка за пострадали. Отговаря, че нямат, но препоръчва да ползват стълба. Мъжете намират. Взимат омекотени завивки и възглавница, Иван Гечев награбва стълбата, а другият мъж поема постелките и с джип тръгват до достъпно място, което е най-близо до пътеката, където се е случила злополуката. Оттам продължават пеш през камъни и сухи клони и поемат по просеката за Кликач. При пострадалия ги очакват Живко Николов, Атанас Урдев и Таня. Таня е започнала обгрижването на ранения, дава му успокоително. Мъжете стъкмяват импровизирана носилка, помагат на болния да легне, всеки от четиримата мъже хваща един от краищата на стълбата и начеват слизане през стръмната пътека. Напред Таня разчиства от останали клони и предупреждава за трудни участъци. Правят почивки, защото всяко тръскане причинява адски болки на мъжа в носилката. С пословични усилия спасителите стигат до автомобила. Следва нова почивка, докато решат как безопасно да качат пострадалия в колата. Преодоляват и това изпитание, междувременно звънят на телефон 112 за спешна медицинска помощ.

Отвеждат пострадалия до центъра на Горно Лешко. Скоро там пристига линейка от Благоевград, от нея слизат д-р Светла Китанова и шофьорът Чиликов. Младата лекарка започва ведната да го разпитва за естеството на болките, преглежда го, качват го в колата, д-р Китанова остава до пациента и се отправят към МБАЛ – Благоевград. Там в спешно отделение незабавно се отзовава екип и пострадалият се преглежда на рентген, ехограф и скенер. Установява се, че има няколко счупени ребра. За щастие няма пробив на белия дроб, което много би утежнило състоянието му, своевременно настанен в държавната болница за постоянно лечение.

ВЛАДО КАПЕРСКИ



Подобни новини

Остави коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *