При дълго боледуване e възможна мутация на COVID вируса в организма

Когато човек боледува дълго време, болничният престой е много дълъг, на интензивни грижи, възможността в неговия организъм да настъпи някаква мутация на вируса, която да се задържи в хода на заболяването, е голяма. Това заяви проф. Тодор Кантарджиев, директорът на Националния център по заразни и паразитни болести пред БНТ.

Вчера стана ясно, че нова разновидност на COVID-19 е изолирана при мъж на около 80 години от София, който се е заразил в края на април и е починал след тежко протичане на болестта.

Проф. Кантарджиев категорично заяви, че при този случай имаме британски вариант, който е от 100% циркулиращите вируси в България. „При този британски вариант при един възрастен човек сме доказали една от мутациите, характерна за бразилския,“ каза Кантарджиев.

По думите му такива случаи 5 пъти са срещани в САЩ и 5 пъти в Европа.

„Лекарите знаят, че при пациенти, лекувани дълго, особено с донорска плазма на преболедували, които са лекувани с антивирусни средства, но състоянието им не се подобрява, от такива хора трябва да се взимат материали за изследване с PCR, които да бъдат изпращани в Националния център за секвениране, защото е много вероятно при такива пациенти да настъпи някаква мутация, която да бъде хваната рано и да не бъде допуснато нейното разпространение“, каза Кантарджиев.

„Това разпространение можем да спрем по няколко начина. Когато човек е ваксиниран, но въпреки това заболее, PCR материалът трябва да бъде изпратен в Националния център, за да се секвенира, защото може да се касае за някаква мутация на вируса, която заобикаля или по-малко се въздейства от протективните тела на ваксините“, обясни проф. Кантарджиев.

Според него всеки, който има 2 ваксини и 15 дни след втората заболее, задължително лекарите трябва да знаят, че този случай трябва да се изследва с PCR и да бъде изпратен за секвениране.

„Трябва да се акцентира възрастните хора да се ваксинират и да направим така обществото да е готово и повечето хора да се ваксинират. Скъпи сънародници, не чакайте да дойде нова ваксина и не чакайте да дойде есента. Хайде си пожелаем едно спокойно лято и това става само чрез масова ваксинация“, подчерта проф. Кантарджиев.

„Мерките трябва да са навременни. Когато съвпадат с някакви промени в климата, тогава резултатът е добър. Сега имаме по-малко от 120 на 100 хиляди болни на 14 дена. Нещата вървят добре, не само от времето, но и от разбирането на хората. Без мерки, да разчитаме само на времето, не бива“, добави още той.

loading...


Подобни новини

Остави коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *