Утвърдиха методиката за вписване в регистъра на деца, които могат да бъдат пълно осиновени.
За това информира д-р Теодора Иванова, председател на Държавната агенция за закрила на детето. Насоките са утвърдени и от Румяна Петкова, изпълнителен директор на Агенцията за социално подпомагане, съобщава NOVA.
Зачита се правото на детето да има мнение и да го изразява по време на целия осиновителен процес, пишат в мотивите си към документа от ДАЗД.
„В документа ясно е разписано, че на възгледите на детето се обръща дължимото внимание, съответстващо на възрастта и зрелостта му. Изследването на мнението и нагласите на детето се разглежда в пряка връзка с определяне на най-добрия негов интерес, което, съгласно Закона за закрила на детето, представлява преценка на желанията и чувствата на детето, физическите, психически и емоционални потребности, възраст, пол, минало и други характеристики, опасността или вреда, която му е причинена или има вероятност от такава, способността на родителите да се грижат за него и последиците, които ще настъпят за детето при промяна на обстоятелствата”, се казва в мотивите за промени в методиката.
Основен акцент в този документ са правилата за вписване в регистъра на дете, което има прекратено осиновяване. Създаден е ясен регламент за действията, които социалните работници да направят в интерес на детето, което е разсиновено.
„Държавната агенция за закрила на детето периодично събира информация от всички окръжни съдилища в страната и от Софийски градски съд за допуснатите разсиновявания на деца. За 2021 г. те са 21 на брой. В тази връзка екипът на ДАЗД ще положи повече усилия, за да се минимизира този процес, който оставя изключително тежък отпечатък върху детето“, каза Теодора Иванова.