Драстични увеличения на данъци, такси и цени на услуги за благоевградчани одобриха вчера общинските съветници в местния парламент на последната за годината сесия. Това стана почти без дебат и с активността само на неколцина, които се оказаха недостатъчна опозиция на предложените от кмета Методи Байкушев нови цени.
Рехав граждански протест срещу планираните промени посрещна сутринта съветниците пред зала „22-ри септември“. Едва 20-ина души откликнаха на призиви в социалните мрежи за открито противопоставяне и работата на местния парламент стартира спокойно и без видимо напрежение. Кметът Байкушев представи и мотивира блоково внесените от него предложения. Той съобщи, че следващия месец подготвя за одобрение нова структура на общинската администрация, в която няма да има драстични промени, и посочи, че са намалени щатовете в Инспектората, както и в Отдела по горско и селско стопанство.
Такса смет за благоевградчани скача от 2,5 промила на 2,95 промила. Реалното увеличение за повечето жители, с изключение на тези в идеален център обаче, ще е между 50% и 60% заради приетото от съветниците ново зониране, с което се увеличава данък сгради в повечето райони. За апартамент от 60 кв.м в 1-ва зона данък сгради от 101 лв. се увеличава с 18,24 лв., във 2-ра зона – от 74,42 лв. с 13,40 лв., в 3-а зона от 56,13 лв. в момента нараства с 10,10 лв. и в 4-а зона от 38,49 лв. скача с 6,93 лв.
С увеличение на данъка на имотите се увеличава и такса смет, изчислена на тази база, което ще доведе до почти двоен ръст на налозите.
Със 70% се увеличава и данъкът на МПС. Съветниците приеха за автомобили с мощност до 55 kW от 34 ст. на 1 kW в момента да се увеличи на 60 ст., за тези с мощност до 74 kW от 54 ст. да стане 81 ст., до 110 kW от 1,10 лв. да скочи на 1,65 лв., до 150 kW – от 1,40 лв. на 1,85 лв., до 245 kW – от 1,80 лв. на 2,40 лв., и над 245 kW – от 2,10 лв. на 3,15 лв. на 1 kW.
По предложение на група общински съветници бе коригирано предложеното от кмета 6-кратно увеличение на туристическия данък за хотелиерите и той ще се вдигне с 20 стотинки за различните категории. Също по предложение на група съветници цената на тротоарното право се увеличава със значително по-малък процент от първоначално поискания от кмета Байкушев. Одобрените от ОбС цени са 10 лв./1 кв.м открита площ в идеален център, 6 лв. в 1-ва зона, 4 лв. във 2-ра зона, 3 лв. в 3-та зона и 2 лв. в 4-та зона по селата.
С 20% се увеличава цената на 1 кв.м за преместваеми обекти – подиуми и покрити тераси към заведенията. Остава действащ бонусът през есенно-зимния период, от 1 ноември до 31 март, ресторантьорите да плащат 50% от таксата за тротоарно право заради по-слабата посещаемост. Разрешителните за ползване на открита площ ще се издават за не повече от 2 г., а при ползване на по-голяма от разрешената зона наказателната такса ще е двойна.
40 лв. става таксата за притежание на некастрирано куче, като не се прие предложението на Василиса Павлова да се запази сегашният й размер от 30 лв. Предложението на кмета бе 200 лв. За кастрираните кучета такса не се заплаща.
Новата цена, която строителите ще плащат за табан земни маси, от 3,60 лв. става 4 лв. на 1 куб.м, като не се прие исканото увеличение от 12 лв./куб.м.
По предложение на Давид Петров таксата за битови отпадъци в селата се увеличава с 2 промила вместо заложения от градоначалника по-висок с 6 промила ръст. Без промяна остава таксата за най-високите и отдалечени села в общината.
150 лв. става таксата за граждански ритуал в ритуалната зала, извън нея цената скача на 400 лв. Откупуването на гробно място до 15 г. се увеличава на 200 лв., а за вечни времена – на 400 лв.
10 лв. на ден ще плащат родителите за занимания на децата им в Лятната академия на Центъра за личностно и творческо развитие на децата на Благоевград.
Новите цени се приеха от мнозинството, въпреки протестите в пленарна зала на Димитър Урдев, Василиса Павлова, Албина Анева и Веселин Христов да се отхвърлят.
От името на съветниците от БСП В. Христов заяви, че те няма да подкрепят исканото увеличение, защото няма анализ на разходите, а основанието е медийната политика на управленския екип през последната година за това колко зле финансово е общината.
„До преди месец единствената опорка бе управлението на предишните кметове. В предизборната ви кампания основната опорка бе не на заемите и не на увеличение на данъците. Казвахте, че имате екип, а към днешна дата имаме само външни консултанти, за които плащат гражданите на Благоевград. С въвеждането на такса Лятната академия на ЦЛТРДБ става частна занималня, каквито в Благоевград има. Благоевградчани не са длъжни да плащат цената на политическото несправяне на вашия екип. Политиката Ви е през Фейсбук с откриване на чешмичка в градската градина, предлагам оттук да отидем там да изпием по една студена вода“, каза Христов.
Димитър Урдев коментира предложената от градоначалника план-сметка за разходите за такса битови отпадъци като изключително некоректна. Той отбеляза, че 25% от сметосъбирането следва да се поеме от операторите на компостиращата и анаеробна инсталация в съответствие с договорите им.
„В разходите за почистване има дейности, които не можем да вкарваме там като тесане на треви, почистване на плакати, механизирано почистване на сняг, дезинсекция и дезакаризация“, каза Урдев.
Албина Анева обяви, че кметът Байкушев вече не се ползва с подкрепата на левите партии в местния парламент. „Не съм съгласна всяка година на последната сесия да гласуваме увеличение на данъци и такси. Гласувахме за Вас, заради това, което предложихте като визия за Благоевград, там увеличение на данъци и такси нямаше“, каза Анева.
Кметът Байкушев определи изказванията им като политически и настоя, че не се е изказвал против тегленето на кредити. „Бях против точно определен кредит, този за плажа и парк Бачиново. ЦЛТРДБ не е социална, а образователна услуга, и предложението за въвеждане на минимална такса за Лятната академия идва от екипа“, каза той
Преди гласуването на увеличения в местните данъци и такси думата като гражданин поиска бившият управител на „Благоевград Еко транспорт“ Мирослав Кюпов, който се обърна към кмета: „В предизборната си програма обещахте, че до 2030 г. ще откриете средно по 500 работни места на година. Реформиране на администрацията, конкурсно начало за управителите на общинските дружества, заявихте, че ще се стараете да управлявате без заеми и ще довършите работата по индустриалните зони, но лишихте града от може би най-важния за развитието му хайтехпарк. Обещахте зелен транспорт, а се готвите да купите дизелов автомобил за общинското транспортно дружество. Обещахте красив и подреден център, пълен с хора, но няма как да го имаме с увеличение на таксите на ресторантьорите и цената на „синя зона”. Обещахте такса смет, според която големите замърсители да плащат, а я вдигате на всички. Управлението на една община не е като на частно ООД. Ако Вие и администрацията Ви не може да се справите, изходът е само един, подайте си оставката“, каза Кюпов, а градоначалникът остави изказването му без коментар.
Преди съветниците да преминат към гласуване, Урдев за последно призова: „Колеги, да се осъзнаем какво правим! Извършваме погром над благоевградчани! Нямаме основание за такива драстични увеличения!
В крайна сметка обаче предложенията с направените корекции се приеха със солидното мнозинство от 28 и 30 гласа „за“, 5 „против” и 3-ма въздържали се съветници.
Същото съотношение 30 „за“, 5 „против“ и 3-ма въздържали се приеха нова Наредба за реда и условията за престой и паркиране в „синя зона”.
Двойно увеличение на таксата за 1 ч. престой от 1 на 2 лв. одобриха съветниците. От 10 лв. на година таксата за пропуск за 1 автомобил на живеещите в района на платено паркиране скача на 125 лв., а за втори автомобил ще плащат 300 лв. За абонамент за произволно паркомясто в рамките на работното време таксата е 1400 лв., а за 12 месеца – 2600 лв. Освобождаването на автомобил от скоба остава на сегашната цена от 35 лв., при започнала репатрация глобата ще е 50 лв. при качен на паяка автомобил, но все още не преместен – 90 лв., а освобождаването от наказателен паркинг ще става срещу 100 лв. плюс по 3 лв. за всеки час, но не повече от 70 лв. на ден. Плащането може да става с касов бон на място, през приложение, което не е изрично фиксирано, или с SMS.
По време на обсъжданията кметът информира, че е възложил изработването на генерален план за организация на движението и до 18 месеца се планира изграждането на още 3 временни паркинга.
„Тази година успяхме да направим един с около 100 места при старите гробища и АУБ, обмисляме над болница ПУЛС, както и зад корпуса на хирургия в МБАЛ да направим паркинги и да въведем ред в паркирането и движението в района. В края на ул. „Броди” ще предложим на хората в „Струмско” също да направим паркинг“, каза кметът Байкушев.
На въпрос на Давид Петров дали не е по-удачно в топ центъра да се обособи „червена зона“ с по-висока такса за сметка на широкия център, за да се стимулират хората да паркират в периферията, градоначалникът се съгласи и съобщи, че се работи по такава идея за въвеждане на три ценови зони за платено паркиране – червена, с по-висока такса, синя и зелена, и тя ще се предложи на следващ етап.
ДИМИТРИНА АСЕНОВА