ПРОДЪЛЖЕНИЕ НА ГОРЕЩА ТЕМА! От 11 ОУ предлагат кварталите „Еленово“, „Ален мак“, „Орлова чука“ и околните села да са общ район на три училища за приема в 1 клас

Директорът на 8 СУ С. Биров внесе в общината две коренно различни становища, едно от които за „строго парцелиране“

Кварталите „Еленово“, „Ален мак“, „Орлова чука“ и околните села Изгрев, Еленово… да са общи, т.е. един район, за приема в 1 клас на три училища – 11 ОУ, 8 СУ и 9 ОУ – това предложение внесе в община Благоевград директорът на 11 ОУ Радка Ризова.

Както е известно, приемът на първокласници се осъществява чрез общинска системата, като съществен акцент е районирането, или определяне прилежащите територии на всяко едно от 10 училища в града,  обучаващо ученици в начален етап. Най-важният критерий е уседналостта. Ако кандидат-ученик живее в района на дадено училище три и повече години, то той попада в най-високата – първа група, и получава максималните 100 точки по този показател. Съответно ако идва от друг район, е с 40 точки е и в най-ниската – четвърта група.

Години наред, или по-точно от 2016 г., когато бе въведена системата, приемът е съпътстван с напрежение, жалби, недоволни майки и бащи. Причината е, че за някои училища има наплив и кандидатите са повече, отколкото може да приеме съответната образователна институция. Така например за тази учебна година в 7 СУ имаше 156 заявления за 110 места. „Под чертата“ останаха 23-ма кандидати за 2 ОУ и 6-има за 5 СУ. В 8 СУ пък на два пъти се наложи с решение на Общинския съвет да разкриват извънредна, пета паралелка, защото неприетите ученици бяха от първа група, тоест живеещи в района на училището от 3 и повече години.

Директорите са категорични, че единственият начин да се реши проблемът е да се въведе електронен прием, какъвто от години има в големите общини София, Пловдив, Бургас, Стара Загора…

Зам. кметът по „Образование и бизнес развитие“ на община Благоевград Боряна Шалявска нееднократно акцентира, че за да се случи електронният прием, първо трябва да се разработи нова система и съответно ново райониране. Целта е да се изчистят грешки и пропуски, още повече че за 8 години Благоевград се е разраснал, появили са се нови улици, които не са описани в настоящата система.

Първата стъпка за промяната бе поставена през лятото, когато в сградата на Младежкия дом се проведе среща между директорите на училищата, реализиращи прием в 1 клас, и представители на общината начело с Б. Шалявска. Преди десетина дни темата отново бе обсъждана. С уточнението, че става въпрос за работен вариант, от отдел „Образование“ раздадоха на присъстващите директори и учители карти и описание на улиците, кварталите и селата, влизащи в района на всяко училище.

На дискусия бе подложен и въпросът за разпределението на ромските ученици. Както е известно, при сега действащата и всъщност единствената приета досега система Предел махала е в района на СУИЧЕ, 11 ОУ, 9 ОУ и 8 СУ. Мнението на всички бе, че за да не се стигне до сегрегация, тоест концентрация на ученици от ромския етнос в дадено училище, то те трябва да бъдат разпределени равномерно навсякъде. Така бе взето решение улиците на Предел махала да бъдат описани и да са част от района и на 10-те училища. Същото се отнася и за новия квартал „Освобождение“. На директорите бе даден срок до края на миналата седмица да огледат внимателно районите и да дадат предложения /ако имат такива/ по така важната тема за приема в 1 клас.

„Внесохме предложение. То е ние, 8 СУ и 9 ОУ да сме с общ район“, каза директорът на 11 ОУ Радка Ризова. Сред мотивите й е това, че районът на училището е с предимно застаряващо население, а също така броят на децата намалява. От друга страна, двата жилищни квартала „Еленово“ и „Ален мак“ са един до друг и сами по себе си обособяват общ жилищен район. „Не на последно място – общият район за 3-те училища ще даде на родителите по-голям избор къде да учат децата им“, посочи директорката.

В петък преди обяд директорът на 8 СУ Сергей Биров бе зает точно с това – да пише становище до общината. Той коментира, че на проведено съвещание с учители са обсъдени две предложения. Едното е същото, както на 11 ОУ – трите училища да са с общ район. Другото становище обаче е коренно различно и включва строго парцелиране. Именно за да изпълнят нормативната уредба в най-пълен обем, от 8 СУ предлагат да имат собствен район. Той включва карето от улици и блокове в близост до училището. Започва от „разделителната“ с 9 ОУ и квартал „Ален мак“ ул. „Симеон Радев“, преминава през бул. „Пейо Яворов“ и стига до ул. „Георги Андрейчин“.

Директорът на 8 СУ подчерта, че при определянето на предлагания прилежащ район са взели предвид най-важния приоритет – опазване живота и здравето на децата, затова и улиците са подбрани така, че да няма пресичане на натоварени пътни артерии. „Внасяме и предлагаме две алтернативи, за да може от общинската администрация и Общинския съвет да решат кой е най-подходящият вариант“, обобщи С. Биров.  

Че не се вълнува от темата за приема в 1 клас, заяви в прав текст директорката на 9 ОУ В. Величкова, която не дойде и на срещата в общината.

„Имайки предвид, че все още не е въведен електронен прием, то самата община нарушава наредбите“, каза В. Величкова и допълни, че не я интересуват нито райониране, нито парцелиране.

„9 ОУ разполага с необходимата материална база. Ще приемаме ученици от цялата община. Така че всички родители и деца са добре дошли“, обяви директорката на 9 ОУ, което за настоящата учебна 2024/25 г. успя да сформира две паралелки с ученици в 1 клас – нещо, което не се беше случвало последните 10 години.

Както „Струма“ писа, като представител на 3 ОУ на срещата присъства зам. директорът Васил Чолаков. Той обаче демонстративно напусна срещата в общината, след като на два пъти попита, но не получи отговор, по колко ромчета има в другите училища. Малко по-късно в разговор с репортер на „Струма“ той сподели, че си е тръгнал, защото, по думите му, срещата се е превърнала в седянка.

„Нормално ли е да не се знае, или по-скоро да не искат да кажат, по колко ромчета има в другите училища. Ето например при нас са 37 и съм убеден, че независимо какво решение ще бъде взето за Предел махала, пак ще продължат да ги пращат при нас”, заяви В. Чолаков.

Сега отново се свързахме с него с въпроса дали от 3 ОУ ще отправят предложения до общината за приема в 1 клас.

„Какви предложения да даваме, просто тази демагогия трябва да спре, да престане“, категоричен бе зам. директорът на 3 ОУ.

СТАНИСЛАВА ДАЛЕВА

loading...


Подобни новини

1 Коментар

  1. Колега

    А не може ли просто да се обявят конкурси за директори на тези училища? Тия са от 30 години директори!!!И само проблеми!

    Отговори

Остави коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *