На съдебно заседание в лондонски съд прокурор Алисън Морган каза, че групата българи, обвинени в шпионаж в полза на Русия, са следели българския журналист Христо Грозев, който работи за „Белингкат“, през 2021 година. Изявлението на прокурора бе разпространено вчера по медиите.
Според британското обвинение българите опитали да използват срещу Христо Грозев сексуална примамка посредством „Фейсбук“. За целта 30-г. Ваня Габерова от с. Долно Осеново, община Симитли, изпратила покана за приятелство на журналиста като част от опит да бъде събрана информация за него. Тези действия били дирижирани от Марсалек и Русев.
„Грозев изглежда съблазнен и влюбен във Ваня. Той започна да й харесва снимките. Можем да преминем полека към романс“, казва Русев в съобщение, което е изпратил до Марсалек малко след като Грозев приел поканата за приятелство.
Марсалек изразил опасенията си от възможността Габерова да се влюби в Грозев, но Русев го успокоил, че тя разполага с необходимите качества за поставената й задача.
Прокурорът каза още, че Иванова, Габерова и Джамбазов проследили Грозев до хотел във Валенсия, като Габерова го снимала с основателя на „Белингкат“ Елиът Хигинс.
33-г. Катрин Иванова, 30-годишната Ваня Габерова и 39-годишният Тихомир Иванчев са обвинени в това, че са били част от шпионска мрежа, ръководена от руския агент Ян Марсалек, която действала срещу различни хора, сред които дисиденти.
Прокуратурата казва, че Иванова, Габерова и Иванчев, заедно с двама мъже, Орлин Русев и Бисер Джамбазов, са шпионирали американска военна база в Германия, в която се обучават украински войници. Русев и Джамбазов са признали, че са били част от шпионска мрежа, а Иванова, Габерова и Иванчев отхвърлят обвиненията.
Прокурорът Морган каза, че групата е получила заплащане за това да шпионира и да съставя детайлни доклади. Те действали под ръководството на Русев, който на свой ред получавал нареждания от Марсалек.
Иванова, Габерова и Иванчев отхвърлят обвинението в заговор за събирането на ценна информация за периода от август 2020 година до февруари 2023 година. Освен това Иванова отхвърля обвинението, че е разполагала с фалшиви документи за самоличност. Очаква се делото срещу българите да продължи до февруари.
Припомняме, че 30-годишната Ваня Габерова е родом от село Долно Осеново, община Симитли. Преди да замине за Англия, тя е работила в козметичната сфера и по думите на леля й Димитрина Каменова била много вманиачена в работата си. „Първо тя няма капацитета да направи нещо такова, не може да мисли за тези неща“, коментира казуса леля й.
Британското издание „Дейли мейл“ публикува преди месеци статия за Ваня Габерова, в която пише, че получила 20 000 паунда субсидия от правителството на Великобритания по време на пандемията от коронавирус. Младата жена отворила салона си за красота през 2019 г. в Западен Лондон месеци преди Ковид пика.
От финансовите отчети за бизнеса на Габерова, с които разполага английското издание, става ясно, че тя е кандидатствала за държавна помощ в размер на 20 000 паунда по време на пандемията. Първоначално е получила 10 000 паунда субсидия, а после още 10 000 паунда, като върнат заем от британското правителство след многобройните локдауни. Ваня Габерова е живеела в Лондон с приятеля си, неназован бояджия-декоратор, в съседен на салона апартамент.
ВАСИЛЕНА ПЕТРОВА