Придаването на щастлив вид, когато сме на работа, понякога не е лесно, но се оказва, че опитите в тази насока могат напълно да променят настроението ни.
Изследване на Университета в Бингамтън, щата Ню Йорк, разглежда позитивната нагласа по време на работа, пише Една.бг. Професор Нина Фланагън проучва темата след собствения си опит, натрупан в редица здравни организации, и забелязва, че по-негативните места имат вреден ефект върху лидерите и служителите.
„Лесно е да бъдеш отрицателно настроен“, казва Фланагън. „Много по-трудно е да вървиш срещу тази посока и бъдеш здравомислещ и позитивен, гледайки на нещата в позитивна светлина“, допълва тя.
Липсата на признание е една от причините за негативната обстановка, които Нина Фланагън различава в сферата на здравеопазването, но важи и за останалите области. „Слушаме какво правим грешно или недостатъчно. Чувстваме работната среда нестабилна, а нестабилността предизвиква страх и тревожност. Това се отразява на начина, по който реагираме на промени, но позитивното отношение и преразглеждането на такива ситуации помагат да намалим част от страха и тревожността“, обяснява професор Фланагън.
В крайна сметка, от нас самите зависи да си наложим положителен начин на мислене, особено ако се намираме в лидерска позиция, за да можем да го предадем на останалите. Според Нина Фланагън създаването на подобен начин на мислене на работното място трябва да е инициатива на началниците.
Позитивното отношение в работна среда започва от малки действия като правене на комплимент на колега, изразяване на благодарност или дори разменяне на усмивки. На подобни неща се отликва лесно, а по този начин могат да бъдат насърчени и разпространени по-лесно. Ако все пак ви е трудно, подсетете се, че го правите заради своето здраве.
5 начина да заобичаш работата си (или поне да я мразиш по-малко):
Спри с разговорите с колегите против работа
Времето, прекарано в оплакване от шефа, може да е разтоварващо, но реално не помага. Подобни дискусии те настройват още по-отрицателно и то без да носят разрешение. Ако все пак имаш нужда да споделиш с някого за проблемите на работа, направи го пред личните си приятели, съветва д-р Ейми Хаким. Те ще те изслушат без да допринасят към негативното ти мнение, а отстрани могат да предоставят по-обективна гледна точка. Добра идея е да засичаш 10 минути, които да отделяш по темата, за да не ѝ оставяш да превземе целия разговор.
Хвани се за поне една добра причина
Може и да не е работата мечта, но трябва да има поне едно положително качество. Може би най-добрата ти приятелка е сред екипа или пътят до офиса отнема само десетина минути. Съсредоточаването върху позитивното те кара да се справиш по-лесно с останалите неща и както казва Хаким: „Когато откриеш нещо, за което да си благодарен, работният ти ден се оправя.“ Щом откриеш някакво предимство, запиши си го на тетрадка или в телефона. С един поглед върху списъка получаваш положителен поглед върху нещата, който е особено необходим в неприятни моменти.
Позволявай си награди
Задай си конкретни и измерими цели със съответни критерии. Така например предизвикай себе си да не се оплакваш на глас в продължение на седмица или да не завърташ очи, щом шефът те накара да свършиш нещо, което смяташ за безсмислено. Когато изпълниш нещо такова, възнагради се с по-скъпо кафе, свеж маникюр или вана с нов аромат. „По-вероятно е да изпълним някоя задача, ако знаем, че след това ни очаква награда“, отбелязва Хаким. А лишаването на ума ти от оплаквания и драма те кара да развиеш по-позитивна нагласа към работата.
Започни нова задача
Огледай се за нови възможности за разнообразяване на работата си като участие в нови проекти или включване в някой от настоящите. Проактивността винаги се цени високо и може да бъде твоя билет към повишението. Най-важното в случая обаче е предизвикателството да дадеш повече от себе си, което води и до по-голямо професионално удовлетворение
Инициирай развлечения
Вместо да се разполагаш на дивана веднага след работа, помисли за занимания с колежките поне веднъж седмично и се придържайте към тях. Независимо дали ще е спорт или караоке, позитивните емоции от споделеното преживяване ще се отразят и на настроението през работните часове. Освен това, по този начин ще си припомниш, че през седмицата животът не е задължително да бъде само работа.