ПРОТЕСТ! Жители на кюстендилското с. Коняво казаха „не” на фотоволтаици в черешовите градини

Обществено обсъждане във връзка с частично изменение на действащия Общ устройствен план за промяна на предназначението на земеделски имот в местността Горна бара в кюстендилското с. Коняво за изграждане на фотоволтаична електроцентрала /ФЕЦ/ събра на протест местни жители. Те заявиха своето „не” към инвестицията, която да намери място сред черешовите насаждения.

„Технологията ни е набиване на колци и това по никакъв начин няма да промени природата. Ползата е да бъде оправен пътят до моста и съседните имоти. Инвестицията не предвижда работни места, а евтин ток“, заявиха представители на фирмата инвеститор.

Полковникът от резерва Йордан Костадинов – жител на Коняво, заяви, че изграждането на фотоволтаична централа е най-голямото предателство спрямо земята. „Знам с каква любов нашите деди говореха за земята. За съжаление нашата земя е продадена, тя вече е чужда, парите са взети”, добави Костадинов.

Кметът на село Коняво Марияна Александрова подкрепи жителите на населеното място, като призова народните представители от 10-и МИР в Кюстендил да защитят интересите им, защото са избрани с техните гласове. „Ще цитирам припева на нашия химн: „Мила Родино, ти си земен рай! Твойта хубост, твойта прелест, ах, те нямат край”. В момента хубостта на селото ни е една и съща, затова гледам към Рила, която все още е запазена. Да се борим да си остане нашата родина такава, каквато е възпята в нашия химн”, заяви М. Александрова.

По думите й, законите, които се гласуват в НС, са в полза на някого. Тя е против и иска да има екологична оценка към проекта, защото такава няма.

По искане на гражданите на срещата се водеше протокол, за да е регламентирано ясно становището, въпросите и исканията на жителите на Коняво и на цялата община Кюстендил. На финала хората призоваха представителя на инвеститора да оттегли предложението за изграждането на фотоволтаична централа. Предполага се, че това ще доведе до безводие. Населеното място е едно от най-големите производители на череши.

На общо събрание жителите на кюстендилско село Коняво са изразили несъгласието си с проекта за фотоволтаична централа в бивша овощна градина край селото, каза за БНР кметът на общината инж. Огнян Атанасов.

Местните недоволстваха преди месеци и срещу фотоволтаичен парк на около 1100 декара, отново върху бивши черешови градини между Коняво и съседното село Дворище, паркът вече е пред завършване.

Инвестиционното намерение е на фирма, регистрирана в София с капитал от едва 6 лв. Теренът е овощна градина с обща площ близо 14 декара. 

Промяната на предназначението на земята в м. Горна бара за производство на ток е от 2022 година. Фотоволтаичната централа с мощност 800 kW и съоръжения за съхранение на ел. енергия чрез батерии с трафопост. Записано е, че теренът граничи с други земеделски имоти и селскостопански път. Предстои инвестиционното намерение да се разглежда и в Общинския съвет. 

Местните хора недоволстват от тоталната интервенция на фотоволтаични мощности в район, който допреди десетилетие-две е бил с овощни насаждения. Земята предвидливо е била изкупена от частници, които са вече собтвеници и могат, при спазване на правилата и процедурите, да изграждат такива мощности, казаха експерти.

След протести пред Общинската администрация по повод изграждане на ветропарк с 24 генератора в Осоговския балкан съветниците в Кюстендил решиха да създадат временна комисия, която ще разглежда такива случаи за преотреждане на земеделска земя. Случаят в Коняво обаче няма да е обект на такова обсъждане, коментира кметът на Кюстендил инж. Огнян Атанасов.

ГЕРГАНА ИВАНОВА



Подобни новини

1 Коментар

  1. Уточнение

    Нищо няма да се промени! Токът също няма да стане по-евтин! Печелят само производителите, и то много и бързо! А от цяло село да се съберат двадесетина души е показателно за гражданското ни общество.

    Отговори

Остави коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *