Седем от осем постоянни комисии към Общински съвет – Благоевград са със становище „Не приема“ поисканото от кмета Методи Байкушев увеличение на данък сгради и такса смет за благоевградчани.
Навръх Никулден градоначалникът внесе в ОбС и обяви за 2-седмично обществено обсъждане предложения данък върху недвижимите имоти в общината от 1,9 промила да скочи на 2,5 промила върху данъчната оценка, със същия ръст да се промени и данъкът при придобиване на имущество, а такса смет за гражданите и предприятията да се увеличи от 2,1 на 2,5 промила върху данъчната оценка на имотите.
Двете предложения предизвикаха сериозни дебати по време на работните заседания на всички 9 постоянни комиси и провокираха съветника Димитър Урдев да депозира до председателя на ОбС, до кмета и до колегите в местния парламент мотивирано контрапредложение за намаление на такса смет на 1,6 промила. В него той отбелязва случващото се като дежавю отпреди 2 г., когато едно след друго от ОбС бяха гласувани 2 предложения за промяна на такса смет първо на 2,9 промила, а после на настоящите 2,1 промила.
„От 1 януари 2025 г. всички общини в страната трябва да определят такса смет на основата на генерирания отпадък от всеки от нас, а не на база данъчната оценка на имотите, а в администрацията липсва идея как ще стане това. С предложението на кмета да одобрим увеличение на настоящия размер на такса смет с 20% всъщност не се предлага никаква промяна, а такава трябва да се започне веднага“, коментира Д. Урдев.
Той е внесъл подробен анализ с вариант как би могла общината да се подготви за задължителните след 2 година промени с мотивация на предложението му за 1,6 промила такса смет за предстоящата 2024 г.
Единствената комисия, чието болшинство е подкрепило предложението за ръст на двата налога, е тази по икономика, инвестиционно насърчаване и жилищна политика. При гласуването „против” са били представителите на групата на ГЕРБ – председателката Антоанета Богданова и Анна Георгиева, „въздържал се” от категорично становище са Веселин Христов и Захарин Хаджийски, но болшинството от останалите 7 съветници са били „за“.
В останалите 7 комисии вотът по двете искания също не е бил единодушен, но болшинството от членовете им са били настроени негативно към намерението на кмета да се обложат жителите на общината с още по-високи налози. Комисиите по образование и по младежта и спорта са заседавали допълнително завчера по предложението за нова структура на общинска администрация на кмета Байкушев, в което, както „Струма“ писа, се иска намаляване на числеността от 207 на 185 души.
Премахване на длъжностите на директорите на дирекции „Култура“, „Образование“, „Социална и жилищна политика“ и „Здравеопазване“ са предизвикали сериозна дискусия, а председателят на образователната комисия и бивш зам. кмет в същия ресор Василиса Павлова е изразила сериозни съмнения по отношение на целесъобразността социалните дейности да не са в отделна дирекция. „Аз самата съм се сблъсквала с подобна ситуация и тя не бе добре работеща, най-малкото защото социалната сфера обхваща няколкостотин души, и дори само документацията по отпуски и болничните е огромна“, коментира тя.
В. Павлова е поискала от счетоводния и от финансовия отдел и подробна обосновка на посочената в новата структура численост на администрацията, като пред тях набързо е пресметнала, че в предложението липсват около 60 работни позиции, и те са признали, че са допуснали малко объркване.
Доста по-притеснени били двата екипа в администрацията от искането на Димитър Урдев, внесено до кмета и председателя на ОбС, да се уволнят всички финансисти и счетоводители, имащи общо с разходването на публични средства от общинския бюджет.
„Причината да настоявам за това е продължаващата „престрелка“ между бившия и настоящия кмет на Благоевград и заявената от М. Байкушев финансова дупка от 51 млн. лв., която ни се представя като 50 ст., изпаднали от скъсания общински джоб“, обясни Д. Урдев и добави: „Парите винаги оставят следа, затова настоявам кметът да покаже пътя на парите, за които твърди, че липсват, защото съгласно представения касов отчет към 31 октомври на страницата на общината всичко е наред. Настоявам незабавно да се въведе публичност при разходване на общински средства, като всички общински структури ежедневно да публикуват отчет на всеки разход с посочване на основание и източник на средствата“, каза общинският съветник.
Той призна, че останал изненадан, че служителите от финасксовите отдели в общината се оказали обидени от поисканите им оставки. „А ние, гражданите на Благоевград, как трябва да се чувстваме?! Аз лично също съм обиден. За всеки нормален човек е ясно, че без финансовия отдел и счетоводството не може нищо да се случи в Община Благоевград, както и във всяка друга. Ако кметът Байкушев е прав и липсват пари в общината, дали 5 хиляди лева, или 51 милиона лева, няма никакво значение, съучастниците трябва да бъдат уволнени. Ако пари не липсват и те подвеждат кмета и Общинския съвет на Благоевград, то трябва да бъдат уволнени. Има и трети вариант – всичко да е вярно и те добре знаят какво се е случвало, но и тогава също трябва да бъдат уволнени. Очаквах, че служителите ще споделят с всички нас, членовете на комисията, къде са отишли онези митични 51 милиона лева на община Благоевград, а те се оказаха обидени и направиха неуспешен опит за „другарски съд”. В работно време, разбира се“, коментира Димитър Урдев.
Той подчерта, че е убеден, че в общинска администрация има и немалко почтени служители, които съвестно си изпълняват задълженията, на които се извинява, ако ги е засегнал. Какво ще е окончателното решение на съветниците и дали ще гласуват, или ще отхвърлят предложените от кмета М. Байкушев промени в налозите и в общинската структура, ще стане ясно на 29 декември, за когато е насрочена последната сесия за 2023 г.
ДИМИТРИНА АСЕНОВА
Урдата е крадец е като неговия ментор Емил.
Урдата май следва примера на Шиши в Парламента с мерак да стане като него някакъв фактор в ОбС!